Connect with us

Świat

Izrael twierdzi, że uderzył w cele w Syrii po ataku rakietowym

Published

on

Nie było bezpośredniego roszczenia do odpowiedzialności ani komentarza ze strony Iranu. Jednak w sobotę irańska gazeta Kayhan opublikowała oświadczenie irańskiego analityka Sadollaha Zarei, sugerujące skierowanie na izraelski obiekt Dimona po ataku na Natanz. W swoich uwagach Zarei przytoczył ideę „oko za oko”.

Należy podjąć środki „przeciwko elektrowni atomowej w Dimonie” – napisał. „To dlatego, że żadna inna akcja nie jest na tym samym poziomie, co incydent w Natanz”.

Powszechnie uważa się, że reaktor Dimona jest sercem niezadeklarowanego programu broni jądrowej. Izrael ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza, że ​​ma ogromny arsenał nuklearny.

Chociaż Kayhan jest małą gazetą, jej redaktor naczelny Hossein Shariatmadari został mianowany i historycznie opisany jako doradca Najwyższego Przywódcy ajatollaha Alego Chameneiego.

W przeszłości Carei wezwał do odwetu na Izraelu. W listopadzie zaproponował, aby Iran zaatakował izraelskie miasto portowe Hajfa z powodu rzekomego udziału Izraela w zabójstwie naukowca, który kilkadziesiąt lat wcześniej założył wojskowy program nuklearny Iranu. Jednak Iran nie odwzajemnił się wówczas.

Izrael i Iran są największymi wrogami. Izrael oskarża Iran o próbę opracowania broni jądrowej i sprzeciwia się kierowanym przez Stany Zjednoczone wysiłkom zmierzającym do ożywienia międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Za zachętą Izraela ówczesny prezydent Donald Trump wycofał się z porozumienia w 2018 roku.

Iran niedawno zaczął wzbogacać niewielką ilość uranu o czystości dochodzącej do 60%. Jest to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek osiągnięto dla jego programu i która jest jeszcze bliższa jakości broni. Jednak Iran nalega, aby jego program służył pokojowym celom.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie powtarzał, że Izrael nie pozwoli Iranowi rozwinąć zdolności w zakresie broni jądrowej. Izrael dwukrotnie zbombardował inne kraje Bliskiego Wschodu, aby wycelować w ich programy nuklearne.

READ  Trzęsienie ziemi w Indonezji zabija kilkanaście osób i rani setki

Wszystkie incydenty mają miejsce, gdy Iran negocjuje z mocarstwami światowymi nad Stanami Zjednoczonymi w Wiedniu i prawdopodobnie ponownie zawiera zepsuty układ nuklearny z mocarstwami światowymi. Tamtejsi negocjatorzy do tej pory określali rozmowy jako konstruktywne, choć przyznają, że sabotaż Natanza może nadwerężyć rozmowy.

Rząd Izraela twierdzi, że umowa nie przeszkodzi Iranowi w rozwijaniu zdolności w zakresie broni jądrowej. Mówi również, że irański program rakietowy dalekiego zasięgu i jego wsparcie dla wrogich proxy w Libanie, Syrii i Gazie nie zostaną uwzględnione.

Iran twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym i wezwał do bliższego przyjrzenia się izraelskiej elektrowni atomowej w Dimonie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *