Connect with us

Sport

Izrael potępia polską ustawę restytucyjną, powołuje najlepszych dyplomatów | Wiadomości, sport, praca

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Izrael potępił dziś zatwierdzenie przez Polskę ustawy, która ogranicza prawo ocalałych z Holokaustu lub ich potomków do odzyskiwania mienia od byłego reżimu komunistycznego w tym kraju i ogłosił, że odwoła swoich czołowych dyplomatów w proteście.

Ten ruch wywołał kryzys dyplomatyczny między nowym rządem Izraela a narodowym rządem konserwatywnym w Polsce. Po latach bliskich więzi pod rządami byłego premiera Benjamina Netanjahu nowy rząd Izraela, w skład którego wchodzą wysocy rangą urzędnicy będący dziećmi ocalałych z Holokaustu, przyjął znacznie bardziej konfrontacyjne podejście.

Wcześniej tego samego dnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą zawłaszczenie komunistycznego rządu, który rządził Polską od końca II wojny światowej do 1989 roku.

Samo prawo nie mówi nic o Holokauście ani II wojnie światowej. Zamiast tego zauważa, że ​​każda decyzja administracyjna podjęta 30 lat lub wcześniej może być kwestionowana dłużej, co oznacza, że ​​właściciele ziemscy, których domy lub firmy zostały skonfiskowane w czasach komunizmu, nie mogą już otrzymywać odszkodowania.

Oczekuje się, że na zawsze zniszczy nadzieje niektórych rodzin – zarówno żydowskich, jak i nieżydowskich – na odzyskanie mienia skonfiskowanego w tym okresie.

Zarówno rządy USA, jak i Izraela wezwały Polskę do nie uchwalania prawa, a Izrael ostrzegał, że zaszkodzi to stosunkom.

Premier Izraela Naftali Bennett wezwał Dudę do podpisania ustawy „Wstydliwa decyzja i haniebna pogarda dla pamięci o Holokauście” i powiedział „Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko”.

Minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział, że polecił przywódcom izraelskiego biznesu w Warszawie natychmiastowy powrót do domu i że nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, pozostanie w Izraelu.

Izraelskie MSZ poinformowało również, że zaleciło, aby polski ambasador przebywający w domu wakacyjnym nie wracał do Izraela.

READ  Działacz na rzecz praw człowieka, archeolog, architekt uhonorowany w Hiszpanii

„Dzisiaj nie po raz pierwszy Polska uchwaliła niemoralne, antysemickie prawo”. powiedział Lapid, którego zmarły ojciec był ocalałym z Holokaustu.

Sekretarz Obrony Sekretarz Obrony Benny Gantz powiedział, że był synem ocalałych z Holokaustu „bardzo niespokojny”.

„Zwrot mienia to niewielka, ale istotna część procesu ochrony praw ocalałych i uznania tych, którzy zginęli w jednym z największych ludobójstw na świecie”. powiedział Gantz.

Duda powiedział, że dokładnie przeanalizował sprawę i postanowił podpisać ustawę, aby zakończyć niepewność prawną i oszustwa związane z nieruchomościami, których majątek pozostaje pod znakiem zapytania kilkadziesiąt lat po jego zajęciu.

Prawo nie rozróżnia wnioskodawców żydowskich i nieżydowskich, a Duda powiedział, że zdecydowanie sprzeciwia się temu, że prawo jest skierowane konkretnie przeciwko Żydom, którzy przeżyli Holokaust.

„Wyraźnie odrzucam tę retorykę i wypowiadam ją z całych sił”. powiedział Duda. „Powiązanie tego aktu z Holokaustem budzi mój stanowczy sprzeciw”.

Przed II wojną światową Polska miała największą społeczność żydowską w Europie, liczącą prawie 3,5 mln osób. Większość zginęła podczas Holokaustu, a ich majątek skonfiskowali naziści.

Niektórzy z nielicznych polskich Żydów, którzy przeżyli, byli poddawani przemocy i prześladowaniom z rąk polskich po wojnie, co skłoniło wielu do emigracji do krajów takich jak Stany Zjednoczone i Izrael, który został ustanowiony jako schronienie dla Żydów po Holokauście i jest obecnie jego domu dziesiątki tysięcy starzejących się ocalałych z Holokaustu.

Powojenne władze komunistyczne w Polsce skonfiskowały wiele z tych nieruchomości, wraz z nieruchomościami wielu nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach.

Upadek komunizmu w 1989 r. otworzył przed skarżącymi możliwość odzyskania majątku rodzinnego. Niektóre sprawy zostały rozstrzygnięte w sądzie, ale Polska nigdy nie uchwaliła kompleksowej ustawy regulującej odszkodowanie za skonfiskowane mienie.

Co gorsza, w ostatnich latach niektóre grupy przestępcze fałszywie twierdziły, że reprezentują prawowitych właścicieli, zdobywają cenne nieruchomości w drodze oszustwa, a później eksmitują najemców z nieruchomości.

READ  Naomi Osaka znalazła płaszcz bohaterki. Wygrała w Bond. Gdy nie było pomocy, pokazywał najlepszy tenis

Ustawodawstwo było szeroko popierane w całym spektrum politycznym w Polsce.

Ostatni poważny kryzys dyplomatyczny między Izraelem a Polską wybuchł w 2018 r., kiedy Warszawa wprowadziła prawo, które wielu Izraelczyków postrzegało jako próbę stłumienia dyskusji o zbrodniach popełnionych na Żydach przez Polaków podczas niemieckiej okupacji II wojny światowej. Prawo zostało ostatecznie złagodzone i nie zostało zastosowane.

Prawa autorskie 2021 The Associated Press.

Otrzymuj najnowsze wiadomości i nie tylko w swojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *