Connect with us

Świat

Istnieje ryzyko ucieczki kolejnej mutacji wirusa ze szczepionki

Published

on

Zdaniem Rafała Mostowego z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego nowy szczep koronawirusa wykryty w Anglii zyskał przewagę nad innymi szczepami. Naukowiec podkreślił w rozmowie z Wirtualna Polskaże stała się bardziej zaraźliwa, szybciej odkrywa podatność na chorobę i rozwija się pomimo ograniczeń higienicznych. Mostowy powiedział, że to „szczególny powód do niepokoju”.

Dr. Mostowy: Jeśli szczepienia będą przebiegać powoli, wirus ucieknie przed szczepionką

Dr. Mostowy podkreślił, że celem społeczeństwa i światowych rządów powinno być jak najszybsze uzyskanie odporności stadnej. W ten sposób nawet „doskonała mutacja” może się rozprzestrzeniać, ale uderza w odporne jednostki. – Przy obecnej skali epidemii wirus ma duży potencjał do rozwoju w nowe typy (…) Jeśli szczepienie będzie postępować wolno, istnieje ryzyko, że szczepionka wymknie się kolejnej mutacji wirusa – zaznaczył.

Antarktyda. Wirus koronowy dotarł do wszystkich kontynentów na ziemi

– – Szczepienia Pfizer / BioNtech i Moderny są oparte na technologii mRNA, która zawiera kod genetyczny wirusowych białek powierzchniowych. Dodał, że znajomość nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji może stosunkowo szybko wygenerować nowe typy szczepionek i nadążyć za rozwijającym się zarazkiem.

Nowy szczep koronawirusa to 70 proc. bardziej zaraźliwy

Nowy szczep koronawirusa o nazwie VUI-202012/01 został po raz pierwszy wykryty w południowo-wschodniej Anglii. Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że nowy wariant może wynosić nawet 70 procent. bardziej zaraźliwa niż obecna forma i odpowiada już za 60 proc. Nowe infekcje w Londynie.

Rzecznik MZ: 700 osób wróciło z Wielkiej Brytanii na test na koronawirusaDepartament Zdrowia podał, ile osób wróciło z Wielkiej Brytanii, aby zgłosić się do testu

Indywidualne przypadki nowego plemienia koronawirusa odkryto już w Danii, Holandii i Australii. Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do zaostrzenia ograniczeń higienicznych i udostępnienia wyników badań nad wirusem, aby umożliwić rozprzestrzenianie się nowej mutacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *