Connect with us

Świat

Irańskie rozmowy nuklearne zostaną wznowione w Wiedniu w obliczu nowych komplikacji

Published

on

BERLIN (AP) – Światowe mocarstwa wznowiły we wtorek rozmowy na wysokim szczeblu w Wiedniu, koncentrując się na ponownym włączeniu Stanów Zjednoczonych do porozumienia nuklearnego z Iranem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji nie odpowiedziało na prośby o komentarz do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Mohammada Javada Zarifa, które wyciekły w weekend podczas siedmiogodzinnego wywiadu z think tankiem związanym z prezydencją Iranu.

Przed głównymi rozmowami najwyższy przedstawiciel Rosji Michaił Uljanow powiedział, że spotkał się z boku z przedstawicielami Iranu i Chin, ale nie wspomniał o komentarzach Zarifa.

„Porównaliśmy notatki i podzieliliśmy się ścieżką do pełnego przywrócenia umowy nuklearnej” – napisał na Twitterze. „To było bardzo owocne spotkanie”.

Po głównym spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Chin, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii – innymi umawiającymi się stronami znanymi jako Joint Comprehensive Plan of Action lub JCPOA – Uljanow napisał na Twitterze, że „kierują się jednością celu”.

„To jest pełne przywrócenie umowy nuklearnej w jej pierwotnej formie” – napisał. „Postanowiono przyspieszyć ten proces”.

Delegat Chin Wang Qun powiedział dziennikarzom wychodzącym z rozmów, że dyskusje będą kontynuowane w środę.

Zapytany o wypowiedzi Zarifa w Berlinie, federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział, że rozmowy w Wiedniu „nie były łatwe”, ale jak dotąd konstruktywne.

„Moje wrażenie z rozmów jest takie, że niezależnie od tego, jak sprawy potoczyły się w przeszłości, wydaje się, że wszyscy pracują, aby utrzymać JCPOA przy życiu” – powiedział.

USA nie zasiadają przy stole, ponieważ jednostronnie wycofały się z porozumienia w 2018 roku pod rządami ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, które przywróciło i wzmocniło amerykańskie sankcje w kampanii „maksymalnego nacisku”, by zmusić Iran do przystąpienia do paktu renegocjować kolejne ustępstwa. Prezydent Joe Biden chce jednak ponownie przystąpić do porozumienia, aw Wiedniu jest delegacja USA, która uczestniczy w pośrednich rozmowach z Iranem, a dyplomatowie z innych światowych mocarstw pełnią rolę mediatorów.

READ  W Ameryce Łacińskiej jest ponad 1 milion zgonów z powodu COVID-19

Umowa obiecuje Iranowi zachęty gospodarcze w zamian za ograniczenie programu nuklearnego. Przywrócenie amerykańskich sankcji wstrząsnęło gospodarką kraju, a Teheran zareagował, stale zwiększając liczbę naruszeń ograniczeń umowy, takich jak zwiększenie czystości wzbogaconego uranu i jego zapasów, na dotychczas nieudaną próbę wywarcia presji na inne kraje.

Ostatecznym celem umowy jest powstrzymanie Iranu przed opracowaniem bomby atomowej, czego nie chce robić. Iran ma teraz wystarczająco dużo wzbogaconego uranu, aby zrobić bombę, ale nie ma nawet takiej ilości, jaką miał przed podpisaniem umowy nuklearnej.

Komentarze Zarifa, który sam pomógł negocjować pierwotną umowę nuklearną z 2015 roku, mogą skomplikować rozmowy w Wiedniu, które obecnie koncentrują się na tym, jak Stany Zjednoczone wycofają swoje sankcje – i które z nich – i jak Iran wróci do przestrzegania.

W wywiadzie recenzowanym przez The Associated Press Zarif opisuje, jak Rosja chce powstrzymać porozumienie nuklearne przed podpisaniem go za rządów Obamy w 2015 roku, sugerując, że Moskwa chce trzymać Iran w sprzeczności z Zachodem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu określiło wyciek taśmy jako „nielegalny”, ale nie zaprzeczył jej autentyczności.

Rozmowy wiedeńskie rozpoczęły się na początku kwietnia i odbyło się kilka okrągłych stołów wysokiego szczebla, podczas których grupy ekspertów pracowały nad propozycjami rozwiązania kwestii związanych z amerykańskimi sankcjami i przestrzeganiem irańskich przepisów, a także „możliwą sekwencją” powrotu USA.

Komentarze Zarifa to tylko ostatnia komplikacja, z jaką muszą sobie radzić dyplomaci.

Między innymi atak podejrzewany o przeprowadzenie przez Izrael uderzył niedawno w irańskie stanowisko jądrowe Natanz, powodując nieznane szkody.

Teheran odwzajemnił tę przysługę, rozpoczynając wzbogacanie niewielkiej ilości uranu o czystości do 60%, co jest najwyższym poziomem w historii.

___

Wkład w tę historię przyczynili się Philipp Jenne w Wiedniu, Frank Jordans w Berlinie, Jon Gambrell w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Daria Litvinova w Moskwie.

READ  Wielka Brytania chce współpracować z talibami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.