Connect with us

Świat

Irański minister spraw zagranicznych mówi w wyciekłej taśmie, że Straż Rewolucyjna ustaliła wytyczne

Published

on

Minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif powiedział na wyciekającej taśmie, która daje wgląd w walki o władzę irańskich przywódców za kulisami, którymi kieruje Korpus Strażników Rewolucji, uchylając wiele decyzji rządu i ignorując porady.

W niezwykłym momencie na taśmie, która ukazała się w niedzielę, pan Zarif zostawił niesamowitą oficjalną linię Generał dywizji Qassim Suleimani, dowódca elitarnych sił quds Gwardii, wyglądającego na zewnątrz ramienia irańskiego aparatu bezpieczeństwa, który został zabity przez Stany Zjednoczone w styczniu 2020 roku.

Generał, powiedział Zarif, podważał ją na wielu etapach, współpracując z Rosją w celu sabotowania porozumienia nuklearnego między Iranem a światowymi mocarstwami i przyjęcia polityki przeciwko długiej wojnie w Syrii, która szkodzi interesom Iranu.

„Islamska Republika jest rządzona przez wojsko” – powiedział Zarif w trzygodzinnej rozmowie będącej częścią projektu historii mówionej, który dokumentował pracę obecnego rządu. „Poświęciłem dyplomację raczej dla dyplomacji wojskowej niż służby polowej”.

Dźwięk wyciekł w krytycznym dla Iranu momencie, kiedy ten kraj omawiał ramy możliwego powrotu do porozumienia nuklearnego ze Stanami Zjednoczonymi i innymi mocarstwami zachodnimi. Rozmowy o pośrednikach odbywały się w Genewie.

Nie jest jasne, jaki wpływ, jeśli w ogóle, te rewelacje będą miały na te rozmowy lub na stanowisko pana Zarifa.

Nagranie rozmowy pana Zarifa z ekonomistą o nazwisku Saeed Leylaz, sojusznikiem, nie było przeznaczone do publikacji, o czym minister spraw zagranicznych wielokrotnie słyszał w audio. Kopia została przekazana perskiemu kanałowi informacyjnemu Iran International z siedzibą w Londynie, który jako pierwszy poinformował o nagraniu i przekazał je do New York Times.

Pan Zarif potwierdza w nim to, co wielu od dawna podejrzewało: jego rola jako przedstawiciela Republiki Islamskiej na arenie światowej jest poważnie ograniczona. Decyzje, powiedział, są podyktowane przez Najwyższego Przywódcę lub często Korpus Strażników Rewolucji.

READ  Turecki piosenkarz Gulsen aresztowany nad szkołami religijnymi Komentarz | wiadomości religijne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu nie zaprzeczyło autentyczności nagrania, ale zakwestionowało motyw wycieku. Saeed Khatibzadeh, rzecznik ministerstwa, nazwał to „nieetyczną polityką” i powiedział, że część wydanego nagrania nie pasuje do pełnego zakresu komentarzy pana Zarifa na temat jego szacunku i miłości do generała Suleimaniego.

W miejscach, które wyciekły, pan Zarif chwali generała i mówi, że razem produktywnie pracowali na początku inwazji Stanów Zjednoczonych w Afganistanie i Iraku. Mówi też, że zabijając Irak w Iraku, Stany Zjednoczone zadały Iranowi poważny cios, który jest bardziej szkodliwy niż gdyby zniszczył całe miasto podczas ataku.

Powiedział jednak, że niektóre działania Suleimaniego również zaszkodziły krajowi, podając jako przykład jego kroki przeciwko porozumieniu nuklearnemu podpisanemu przez Iran w 2015 roku z krajami zachodnimi, w tym ze Stanami Zjednoczonymi (administracja Trumpa później się z tego wyrzekła).

Zarif powiedział, że Rosja nie chce, aby transakcja zakończyła się sukcesem i „kładzie całą swoją wagę” na tworzeniu przeszkód, ponieważ w interesie Moskwy nie leży normalizacja stosunków z Zachodem. W tym celu, powiedział pan Zarif, generał Sulejmani udał się do Rosji, aby „zniszczyć nasze wyniki”, co oznacza porozumienie nuklearne.

Pan Zarif zmagał się z generałem Sulejmanim na innych frontach, krytykując go za pozwolenie rosyjskim myśliwcom na przelot nad Iranem w celu zbombardowania Syrii oraz za wysyłanie sprzętu wojskowego i personelu do państwowego Iran Air bez wiedzy rządu i rozmieszczenia w Syrii. sprowadził irańskie siły lądowe do Syrii.

W niedzielny wieczór krytycy wezwali Zarifa do rezygnacji, mówiąc, że zagroził bezpieczeństwu narodowemu Iranu, ujawniając światu wewnętrzną politykę kraju. Nawet jego zwolennicy wyrażali zaniepokojenie, że komentarze te mogą wpłynąć na wybory prezydenckie pod koniec czerwca i zaszkodzić kandydatowi reformistów, z którym pan Zarif jest związany, poprzez rosnącą apatię wyborców i pogląd, że wybrani urzędnicy nie są naprawdę odpowiedzialni.

READ  Republika Południowej Afryki wnosi pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oskarżając Izrael o „akty ludobójcze” w Gazie | Wiadomości na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Przeciek można przypisać wielu naruszeniom bezpieczeństwa w irańskich kręgach wywiadowczych i rządowych, które brały udział w dwóch zabójstwach i dwóch eksplozjach na terenie obiektu jądrowego Natanz. Były wiceprezydent Mohammad Ali Abtahi powiedział, że ujawnienie nagrania Zarifa jest „równoznaczne z kradzieżą przez Izrael dokumentów nuklearnych” z Iranu.

Niektórzy analitycy twierdzą, że nagranie podważy autorytet irańskich dyplomatów w delikatnym oknie negocjacji.

„To wiąże ręce negocjatorów” – powiedziała Sina Azodi, nierezydentka z Atlantic Council. „Przedstawia Zarifa jako kogoś, kto nie jest godny zaufania w kraju i ogólnie przedstawia obraz, że irańska polityka zagraniczna jest podyktowana polityką teatralną wojska i że Zarif jest nikim”.

Pan Zarif przyznał na taśmie, że podczas negocjacji jest związany nie tylko instrukcjami Najwyższego Przywódcy, ajatollaha Alego Chameneiego, ale także żądaniami strażników. Powiedział, że niedawno pan Chamenei „udzielił mu gwałtownej reprymendy” za odejście od oficjalnej linii, kiedy powiedział, że Iran jest gotowy do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Kroki choreografii, aby powrócić do porozumienia.

„Struktura naszego ministerstwa spraw zagranicznych jest w dużej mierze zorientowana na bezpieczeństwo” – powiedział Zarif.

Pan Zarif powiedział, że był trzymany w ciemności na temat działań rządu – czasami ku jego zażenowaniu.

W nocy, gdy Iran zdecydował się zemścić na Stanach Zjednoczonych za zabójstwo generała Sulejmaniego, dwóch dowódców sił Quds odwiedziło irackiego premiera Adela Abdula Mahdiego, aby powiedzieć mu, że Iran wystrzeli pociski za około 45 minut Baza wojskowa, w której stacjonują wojska amerykańskie – powiedział pan Zarif. Amerykanie wiedzieli o strajku, zanim to się stało.

Były minister spraw zagranicznych John Kerry powiedział mu, że ku jego zdumieniu Izrael zaatakował irańskie interesy w Syrii co najmniej 200 razy, powiedział Zarif.

Zwrócił też uwagę na przykrywkę strażników Zestrzelił ukraiński samolot w Iranie, który zabił na pokładzie rano po ataku Iranu na bazę lotniczą 176.

READ  Najświeższe wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Strażnicy od razu wiedzieli, że ich pociski uderzyły w samolot, ale przyznali się do tego dopiero trzy dni później.

Wkrótce po katastrofie samolotu pan Zarif wziął udział w małym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego z dwoma wyższymi dowódcami wojskowymi i powiedział, że świat domaga się wyjaśnień. Powiedział, że dowódcy zaatakowali go i powiedzieli mu, żeby wysłał tweeta z informacją, że wiadomość jest nieprawdziwa.

„Powiedziałem:„ Jeśli został trafiony pociskiem, powiedz nam, żebyśmy mogli zobaczyć, jak możemy go rozwiązać ”- wspominał pan Zarif.„ Bóg jest moim świadkiem, sposób, w jaki mnie uderza, jest jak zaprzeczanie istnieniu Boga ”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *