Connect with us

Świat

Ukraina atakuje rosyjskie rurociągi naftowe za pomocą dronów – rosyjskie media

Published

on

Ukraina atakuje rosyjskie rurociągi naftowe za pomocą dronów – rosyjskie media
  • Według rosyjskich mediów drony atakują infrastrukturę rurociągu Przyjaźń
  • Drony uderzają w głąb Rosji
  • Jeden zginął w ostrzale w pobliżu granicy z Ukrainą
  • Siły rosyjskie przechwytują brytyjskie pociski Shadow Assault

MOSKWA, 27 maja (Reuters) – Ukraina zaatakowała w sobotę rurociągi naftowe w głębi Rosji serią ataków dronów, w tym na stację zasilającą rurociąg Przyjaźń, podczas gdy ostrzał z Ukrainy zabił co najmniej dwie osoby, poinformowali rosyjscy urzędnicy i media .

Ukraińskie ataki dronów w Rosji nasiliły się w ostatnich tygodniach, a New York Times doniósł, że na początku tego miesiąca wywiad USA podejrzewał, że to Ukraina stoi za atakiem dronów na Kreml.

Ukraina nie przyznała się publicznie do przeprowadzania ataków na cele na terenie Rosji. Ministerstwo Obrony Ukrainy nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz w sobotę.

W regionie Tweru, na północny zachód od Moskwy, dwa drony zaatakowały stację obsługującą rurociąg Przyjaźń, jeden z największych rurociągów naftowych na świecie, poinformowała gazeta Kommersant.

Rada Miejska Tweru poinformowała, że ​​dron rozbił się w pobliżu wioski Erokhino, około 500 km (310 mil) od granicy z Ukrainą.

Kanał Telegram Baza, który ma dobre źródła w rosyjskich służbach bezpieczeństwa, poinformował, że drony zaatakowały stację zasilającą rurociąg Przyjaźń.

W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim w wyniku ukraińskiego ostrzału zginęła co najmniej jedna osoba, a trzy zostały ranne, w tym 15-letnia dziewczynka i 17-letni chłopiec, powiedział Wiaczesław Gładkow, gubernator regionu.

Gładkow, którego region graniczy z Ukrainą i był w tym tygodniu celem proukraińskich bojowników, powiedział, że uszkodzona została również linia energetyczna. W obwodzie kurskim w wyniku ostrzału w pobliżu granicy z Ukrainą zginął robotnik budowlany – poinformował lokalny gubernator.

Przyjaźń, zbudowana przez Związek Radziecki, ma zdolność produkcyjną ponad 2 milionów baryłek dziennie (bpd), ale była poważnie niewykorzystana, ponieważ Europa starała się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii po tym, jak prezydent Władimir Putin rozmieścił wojska wysłane w zeszłym roku na Ukrainę.

READ  Brexit: Wielka Brytania wkracza w nowy rozdział poza Unią Europejską pod koniec okresu przejściowego

Rosyjski operator rurociągów naftowych Transneft (TRNF_p.MM) poinformował na początku tego miesiąca, że ​​zaatakowano stację benzynową na Drużbie w rosyjskim regionie graniczącym z Ukrainą.

BITWA DRONÓW

Na codziennej konferencji prasowej poświęconej wojnie na Ukrainie rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło 12 ukraińskich dronów i przechwyciło dwa pociski manewrujące dalekiego zasięgu Storm Shadow dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię w ciągu ostatnich 24 godzin.

Rosja poinformowała również, że przechwyciła amerykańskie pociski krótkiego zasięgu HIMARS i HARM. Ministerstwo nie powiedziało, gdzie te podsłuchy miały miejsce, ale poinformowało o walkach w punktach wzdłuż linii frontu.

Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować kont Battlefield żadnej ze stron.

Ministerstwo Obrony Ukrainy nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz. Urzędnicy z Kijowa powiedzieli wcześniej, że broń dostarczana przez Zachód zostanie użyta tylko przeciwko siłom rosyjskim na Ukrainie.

W obwodzie pskowskim w zachodniej Rosji dwa drony spowodowały eksplozję, która uszkodziła budynek administracyjny rurociągu naftowego, powiedział lokalny gubernator Michaił Wiedernikow. Do zdarzenia doszło w pobliżu wsi Litwinowo, niecałe 10 km od granicy Rosji z Białorusią.

„Wstępnie budynek został uszkodzony w wyniku ataku dwóch bezzałogowych statków powietrznych” – powiedział Wiedernikow.

Napisane przez Alexandra Marrowa w Londynie i Guya Faulconbridge’a w Moskwie. Montaż przez Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Guya Faulconbridge’a

Thomsona Reutera

Jako szef moskiewskiego biura Guy nadzoruje reportaże o Rosji i Wspólnocie Niepodległych Państw. Przed Moskwą Guy prowadził relacje z Brexitu jako szef biura w Londynie (2012–2022). W noc brexitu jego zespół osiągnął jedno z historycznych osiągnięć Reutersa: jako pierwszy poinformował świat i rynki finansowe o Brexicie. Guy ukończył London School of Economics i rozpoczął karierę jako stażysta w Bloomberg. Spędził ponad 14 lat zajmując się byłym Związkiem Radzieckim. Biegle włada językiem rosyjskim. Kontakt: +447825218698

READ  Gdy na Ukrainie narastają napięcia, Putin mówi, że Rosja ma „wszelkie prawo” do „ostro zareagować na nieżyczliwe posunięcia”.
Aleksander Marek

Thomsona Reutera

Moskiewska reporterka zajmuje się rosyjską gospodarką, rynkami oraz krajowymi sektorami finansowymi, detalicznym i technologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem exodusu zachodnich firm z Rosji i krajowych graczy szukających okazji, gdy opadnie kurz. Zanim dołączył do agencji Reuters, Alexander pracował przy relacjach Sky Sports News z Igrzysk Olimpijskich 2016 w Brazylii i Mistrzostw Świata 2018 w Rosji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *