Connect with us

Świat

Irańska para skazana za taniec uliczny

Published

on

Irańska para skazana za taniec ulicznyCNN

Na irański Paar, oboje wpływowi w mediach społecznościowych, zostali skazani na długie kary więzienia po tym, jak pojawiło się wideo, na którym tańczą na głównym placu w stolicy, Teheranie.

Na filmie szeroko rozpowszechnianym w mediach społecznościowych widać, jak 21-letnia Astiyazh Haghighi tańczy bez chusty ze swoim narzeczonym, 22-letnim Amirem Mohammadem Ahmadi, na placu Azadi. Para sama opublikowała wideo.

Każdy z nich został oskarżony o „szerzenie korupcji i występku” oraz „zgromadzenie i zmowę w celu zakłócenia bezpieczeństwa narodowego” i skazany na 10,5 roku więzienia, według agencji informacyjnej Human Rights Activists News Agency (HRANA).

Jednak Mizan, agencja informacyjna powiązana z irańskim wymiarem sprawiedliwości, powiedziała, że ​​każda osoba została skazana na pięć lat więzienia za „zgromadzenie i zmowę z zamiarem zakłócenia bezpieczeństwa narodowego”.

Obaj są oskarżeni o zachęcanie ludzi do gromadzenia się i nakłanianie ich do zamieszek w poście na Instagramie z 26 października, powiedział również Mizan Online.

Sędzia Abolqasem Salavati przewodniczył jej sprawie i wydał wyroki, wraz z dwuletnim zakazem publikowania filmów w mediach społecznościowych i dwuletnim zakazem opuszczania kraju, powiedziała HRANA.

Jak poinformowało CNN, siły bezpieczeństwa najpierw przeszukały dom pary we wczesnych godzinach rannych 30 października, zabrały ich na przesłuchanie, a później trafiły do ​​więzienia.

Haghighi została początkowo zabrana do oddziału 209 więzienia Evin, ale następnie została przeniesiona do więzienia dla kobiet w Qarchak, gdzie jest obecnie przetrzymywana, informuje HRANA. Dodał, że zarówno Haghighi, jak i jej partnerowi odmawia się dostępu do adwokata.

Haghighi i Ahmadi mają prawie milion obserwujących na Instagramie, a także oddzielne kanały YouTube z łącznie ponad pół milionem obserwujących.

Dzieje się tak po tym, jak krajem wstrząsnęły ogólnokrajowe protesty w związku ze śmiercią w areszcie Mahsy Amini, młodej kobiety oskarżonej o lekceważenie obowiązujących w kraju przepisów dotyczących noszenia hidżabu. Iran rozprawił się z egzekucjami protestujących oskarżonych o zabicie sił bezpieczeństwa, co zdaniem krytyków było wynikiem pospiesznych sfingowanych procesów.

READ  Nord Stream 2. Media rosyjskie: 15 stycznia rozpocznie się układanie gazociągu na wodach duńskich

Jej długie wyroki więzienia zostały porównane przez krytyków z wyrokami Sajjada Heydariego, Irańczyka, który w zeszłym roku ściął głowę swojej żonie. Heydari, który w lutym 2022 roku zabił swoją 17-letnią żonę, był oskarżony do zaledwie ośmiu lat i dwóch miesięcy więzienia, według półoficjalnej strony internetowej kraju Khabar Online.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *