Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Innargi w celu zbadania potencjału geotermalnego w Poznaniu

Published

on

Innargi w celu zbadania potencjału geotermalnego w Poznaniu
Podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Innargi a Veolia Energi Poland (Źródło: Innargi)

Innargi podpisał protokół ustaleń z lokalnymi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej w celu zbadania potencjału geotermalnego ciepłownictwa miejskiego w Poznaniu.

Duński deweloper ogrzewania geotermalnego Innargi podpisała porozumienie z lokalnymi dostawcami energii Veolia Energia Polska i Veolia Energia Poznań w celu zbadania potencjału ciepłownictwa geotermalnego w Poznaniu w Polsce. Oznacza to początek pierwszego projektu Innargi poza Danią.

W ramach tej współpracy firmy zbadają możliwość zainstalowania geotermalnego systemu ciepłowniczego o mocy 100 MW w Poznaniu, piątym co do wielkości mieście w Polsce. Prace nad dogłębną oceną rozpoczną się w tym roku, a w pełni operacyjny system ogrzewania geotermalnego spodziewany jest za około pięć lat, jeśli wyniki badania będą pozytywne.

Projekt ma na celu dekarbonizację sieci ciepłowniczych i jest zgodny z misją Veolii, by być firmą wzorcową w zakresie transformacji ekologicznej. Badania poszukiwawcze zasobów geotermalnych posłużą do oceny potencjału rozwoju ciepłownictwa geotermalnego w Poznaniu. Projekt został uruchomiony w ramach trwających poszukiwań alternatyw dla węgla, poprawy efektywności OZE oraz stabilizacji cen ciepła sieciowego dla odbiorców końcowych.

„Naszym celem jest bycie firmą wzorcową w procesie konwersji energii. Dlatego koncentrujemy się na dywersyfikacji naszego miksu energetycznego, tak aby uwzględniał również odnawialne źródła energii – powiedział Frederic Faroche, prezes zarządu Veolia Energia Polska.

„Spodziewamy się, że przełomowy projekt geotermalny w Poznaniu zademonstruje znaczący potencjał energii geotermalnej dla wielkoskalowych systemów ciepłowniczych w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział dyrektor zarządzający Innargi, Samir Abboud.

Model biznesowy niskiego ryzyka

Pomimo wielu zalet wykorzystania energii geotermalnej do ogrzewania sieciowego, wykorzystanie energii geotermalnej w Europie było utrudnione przez wysokie koszty początkowe i nieodłączną niepewność warunków podziemnych. Model biznesowy Innargi oferuje energię geotermalną jako usługę, chroniąc Veolię przed kosztami kapitałowymi i ryzykiem na etapie poszukiwań, budowy i eksploatacji.

READ  Druga w kolejności Walia przegrywa z Polską w Lidze Narodów

Innargi właśnie się do tego przygotowuje Wiercenie dwóch odwiertów geotermalnych w Aarhus w Danii. Spółka znajduje się również na różnych etapach rozwoju i/lub poszukiwań geotermalnych Kopenhaga, Holbaekoraz miasta Skanderborg i Hørning.

Miasto Poznań wspiera geotermię

Miasto Poznań bardzo wspierało przez cały proces zatwierdzania podpisanej przez strony umowy.

„Dekarbonizacja ciepłownictwa i poprawa jakości powietrza dla lepszego środowiska w Poznaniu jest niezwykle ważna. Wykorzystanie energii geotermalnej w Poznaniu wymaga dobrej współpracy z naszymi urbanistami i ekspertami ds. ochrony środowiska. Cieszymy się na partnerstwo i liczymy na powodzenie projektu – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

„Od lat ściśle współpracujemy z Urzędem Miasta Poznania, aby wspólnie wypracować przyjazne dla środowiska i innowacyjne rozwiązania. Do tej pory, dzięki otwartości miasta na inicjatywy służące lokalnej społeczności, udało nam się zrealizować szereg inwestycji promujących dekarbonizację – dodaje Jan Pic, prezes i dyrektor generalny Veolia Energia Poznań.

Źródło: Innargi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *