Connect with us

Świat

Iran mówi, że były brytyjski dyplomata wśród kilku zatrzymanych obcokrajowców

Published

on

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zatrzymał kilku obcokrajowców, których oskarża o szpiegostwo, w tym człowieka, którego zidentyfikował jako Gilesa Whitakera, byłego zastępcę szefa brytyjskiej misji w Teheranie, podały w środę państwowe media.

Rzecznik brytyjskiego MSZ zaprzeczył, jakoby w Iranie aresztowano brytyjskiego dyplomatę, nazywając te doniesienia „całkowicie fałszywymi”. Whitaker opuścił kraj po odejściu ze stanowiska w grudniu 2021 r., według innego brytyjskiego urzędnika, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sytuacji. Irańska agencja informacyjna Fars, która jest powiązana z IRGC, powiedziała, że ​​Whitaker wracał do Iranu jako turysta, kiedy został aresztowany.

Grupa obcokrajowców – w tym polski badacz i żona austriackiego dyplomaty – jest oskarżona o zbieranie próbek gleby na ograniczonym obszarze pustyni Szahdad – poinformował Fars. Agencja opublikowała również wideo przedstawiające pozorny materiał filmowy obcokrajowców i inne zdjęcia z ich wycieczki na pobliską pustynię Lut, m.in Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Iran ma historię pozbawienie wolności Cudzoziemcy, w tym obywatele USA. Roszczenia o nowe aresztowania pojawiły się w związku z rosnącymi napięciami z krajami zachodnimi, gdy negocjacje między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego z 2015 roku utknęły w martwym punkcie. Rozmowy dotyczyły ograniczenia programu nuklearnego Iranu i zniesienia sankcji USA, ale także konfiskaty zakładnicy przez IRGC, często robiony w celu uzyskania koncesji Zachodu.

IRGC jest najpotężniejszą organizacją wojskową i wywiadowczą Iranu z własnymi jednostkami powietrznymi, lądowymi i morskimi i jest uważana przez rząd USA za organizację terrorystyczną. W filmie opublikowanym przez Fars w środę reporter mówi, że drony IRGC monitorują obcokrajowców na pustyni.

W pewnym momencie wideo pokazuje ziarniste ujęcie z lotu ptaka mężczyzny i dwójki dzieci jeżdżących na rowerach. Reporter twierdzi, że scena ukazuje męża austriackiego attache kulturalnego w Teheranie, który „obserwował drony IRGC pobierające próbki gleby, podczas gdy jego dzieci się bawią”.

READ  Papież mówi, że seks poza małżeństwem nie jest „najpoważniejszym grzechem”

Dziennikarz mówi również, że „drugiego starszego wysłannika Wielkiej Brytanii, który podróżował do Iranu jako turysta z rodziną… został zauważony na pustyni Shahdad”.

„Nagranie pokazuje, że ta osoba pobrała próbki gleby” – czytamy w raporcie. „Zostanie wydalony z kraju po oficjalnych przeprosinach”.

Rozmowy o przywróceniu umowy nuklearnej zostały wznowione w zeszłym miesiącu w Katarze po długiej przerwie, ale zakończyły się bez porozumienia. Iran oskarżał Stany Zjednoczone o powtarzanie swoich poprzednich stanowisk w negocjacjach, podczas gdy Stany Zjednoczone oskarżały Iran o wysuwanie nowych żądań.

Umowa, znana jako Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA), ograniczyła zdolność Iranu do produkcji i przechowywania wzbogaconego uranu potrzebnego do produkcji broni jądrowej w zamian za zniesienie amerykańskich i międzynarodowych sankcji.

Administracja Trumpa jednostronnie wycofała się z umowy w 2018 roku, przywróciła zniesione sankcje i dodała wiele innych w ramach kampanii „maksymalnej presji”.

Specjalny wysłannik administracji Bidena do Iranu, Robert Malley, nazwał rozmowy „więcej niż trochę zmarnowaną szansą” we wtorkowym wywiadzie dla NPR. Zapytany o kilku Amerykanów przetrzymywanych przez Iran, Malley powiedział: „Byli oni używani jako pionki”. Irańczycy, powiedział, domagali się „w zamian” za ich uwolnienie.

W widocznej próbie nacisku na Iran w negocjacjach sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w środę, że Stany Zjednoczone nałożą dalsze sankcje na „producentów ropy naftowej i petrochemii, firmy transportowe i firmy-przykrywki”.

„Bez zobowiązania Iranu do powrotu do JCPOA, do czego nadal dążymy, będziemy nadal wykorzystywać nasze władze do ukierunkowania na eksport produktów energetycznych z Iranu” – napisał na Twitterze.

Fahim zgłosił się z Bodrum w Turcji. William Booth z Londynu przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.