Connect with us

Nauka

Innowacje kosmiczne będą świętowane podczas 10. edycji European Rover Challenge

Published

on

Innowacje kosmiczne będą świętowane podczas 10. edycji European Rover Challenge

European Rover Challenge powróci we wrześniu z 10., jubileuszową edycją na AGH w Krakowie.

„Jest rok 2050 i pomyślna realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ​​ludzie mogą budować bazy na Księżycu”. To pierwsze, co usłyszą uczestnicy, gdy rozpocznie się 10. edycja prestiżowych zawodów European Rover Challenge (ERC), które co roku gromadzą decydentów i ekspertów z sektora kosmicznego oraz przedstawicieli najlepszych uczelni technicznych z całego świata. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września, a jego organizatorem jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Organizatorem konkursu jest Europejska Fundacja Kosmiczna, będąca członkiem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF).

ERC to prestiżowe wydarzenie z zakresu robotyki i kosmosu odbywające się w Polsce, zapoczątkowane po raz pierwszy w 2014 roku. Składa się ono z zawodów robotów marsjańskich, w których biorą udział najlepsze zespoły akademickie z całego świata, konferencji branżowej oraz pokazu osiągnięć naukowych i technologia. .

Zadania konkursowe ERC odwzorowują wyzwania stojące przed łazikami na Marsie i Księżycu. Zespoły są ściśle monitorowane przez przedstawicieli światowych agencji kosmicznych (m.in. NASA, ESA, DLR i POLSA), innych organizacji sektora kosmicznego (m.in. ISU, Eurisy i Space Communications Alliance) oraz eksperci zaproszeni przez organizatorów do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zawody rozgrywane są na specjalnym marsjańskim torze tzw marsyard. To wyjątkowa instalacja zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety.

„W naszym Marsyardzie mapujemy procesy kształtujące krajobraz Marsa: tworzymy złożoną zagadkę geologiczną składającą się z niezliczonych kraterów uderzeniowych, wydm, wyschniętych dolin rzecznych i różnych formacji wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać” – wyjaśnia dr Anna Losiak , Dyrektor Naukowy ERC i Pracownik Naukowy w Instytucie Nauk Geologicznych PAN.

W skład panelu sędziowskiego ERC wchodzą eksperci branży kosmicznej z organizacji takich jak Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA), Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Mars Society Poland oraz międzynarodowe organizacje handlowe. „Naszym głównym celem jest tworzenie ciekawych i ambitnych zadań dla zespołów oraz dbanie o to, aby ich realizacja przebiegała zgodnie ze standardowymi procesami badawczo-rozwojowymi. Tylko dzięki tak kompletnemu podejściu uczestnicy ERC będą po ukończeniu studiów gotowi stawić czoła wyzwaniom zawodowym w branży kosmicznej” – wyjaśnia Marcin Wygachiewicz, Przewodniczący Jury ERC i Przewodniczący Komitetu Audytu PSPA.

ERBN jest także gospodarzem konferencji branżowej, podczas której czołowi eksperci kosmiczni, astronauci i naukowcy omawiają przestrzeń kosmiczną i jej wpływ na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W programie wydarzenia znajdą się debaty na temat przyszłości osadnictwa ludzkiego na Księżycu i Marsie, projekty i misje na Księżyc, które w nadchodzących latach będą opracowywane przez NASA i ESA, a także istotne tematy związane ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją. Tegoroczna konferencja rozpocznie się od zbadania zastosowań technologii kosmicznych i danych satelitarnych na Ziemi. Trzeciego i ostatniego dnia wydarzenie zakończy się wyjątkową galą z okazji 10. rocznicy European Rover Challenge, w której udział wezmą specjalni goście z całego świata.

Od 2014 roku odbyło się dziewięć edycji wydarzenia, które osobiście i online śledziło wydarzenie ponad milion osób.

„W przeszłości wydarzenie gościło gości specjalnych, takich jak Steve Jurczyk, były zastępca administratora NASA; Robert Cabana, zastępca administratora NASA; Robert Zubrin, założyciel Towarzystwa Marsowego; Harrison Schmit, astronauta NASA i członek legendarnej misji Apollo 17; Tim Peake, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej; oraz Sławosz Uznański, polski astronauta z projektu ESA. Z niecierpliwością czekamy na powitanie tegorocznych gości i nie możemy się doczekać, co wniosą do stołu nasi utalentowani uczestnicy ERC” – dodaje Łukasz Wilczyński, twórca European Rover Challenge i prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Projekt finansowany jest ze środków państwowych przyznanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”. Szczegółowe informacje na temat zawodów European Rover Challenge 2024 można znaleźć na stronie roverchallenge.eu/pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *