Connect with us

Świat

Infolinie „dzwonią”: chińska strategia wobec kryzysu militarnego musi zostać ponownie przemyślana, mówi szef Biden Asia | Chiny

Published

on

Najwyższy azjatycki urzędnik rządu Bidena ostrzegł przed brakiem kanału komunikacji kryzysowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w czasie narastającego napięcia militarnego wokół Tajwanu i Morza Południowochińskiego.

Wojskowe i przywódcze linie interwencyjne zostały utworzone w różnych momentach historii tych stosunków, ale Kurt Campbell, „car” Białego Domu w Azji, który jest odpowiedzialny za koordynację polityki w całej administracji, powiedział, że Pekin nie jest zainteresowany korzystaniem z niej jako preferencji dla niepewności. Infolinia po prostu dzwoni w „pustych pokojach” – powiedział.

Chiński przywódca Xi Jinping nadal testował nerwy Tajwanu i jego sojuszników. Wzmacniaj pomysły w przestrzeń powietrzną demokracji wyspiarskiej ze swoimi samolotami myśliwskimi i przeprowadzając ćwiczenia bojowe, które są coraz bliżej terytorium.

Tarcie pozostaje wysokie nawet w morze Południowochińskie, gdzie Stany Zjednoczone patrolują swoje okręty wojenne w celu zapewnienia swobody żeglugi po wodach terytorialnych, do których jednostronnie domaga się Pekin.

Kurt Campbell mówi: „Uważam, że istnieje ogólne zaniepokojenie błędnymi ocenami oraz incydentami i wypadkami”. Zdjęcie: Thomas Peter / Reuters

„Myślę, że istnieją ogólne obawy dotyczące błędnych obliczeń, incydentów i wypadków, i nie sądzę, aby istniały jakiekolwiek skuteczne procedury Chiny aby tego uniknąć – powiedział Guardianowi Campbell, koordynator Białego Domu w regionie Indo-Pacyfiku.

„Chiny generalnie opierają się wszelkim skutecznym wysiłkom w takich budujących zaufanie procesach zarządzania kryzysowego. W przeszłości utworzone numery interwencyjne dzwoniły bez końca tylko w pustych pokojach. Dlatego Chińczycy zdecydowali się nie iść w tym kierunku. “

„W tym samym czasie, gdy intensyfikują te działania wojskowe w pobliżu sił zbrojnych USA i sił alianckich, robią to bez jakichkolwiek barier ochronnych lub mechanizmów uspokajających” – powiedział Campbell.

Linie interwencyjne między przywódcami wojskowymi i cywilnymi były elementem bezpieczeństwa rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim podczas zimnej wojny. Jednak wraz ze wzrostem potęgi militarnej Chin w stosunku do Rosji wysiłki zmierzające do ustanowienia stałych linii komunikacji kryzysowej między Waszyngtonem a Pekinem nie powiodły się.

Prezydent Bill Clinton i Sekretarz Generalny Jiang Zemin zgodzili się na utworzenie gorącej linii w 1997 r., Ale nigdy nie była ona właściwie wykorzystywana, nawet gdy NATO przypadkowo zbombardowało chińską ambasadę w Belgradzie w 1999 r.

W 2014 roku Barack Obama i Xi uzgodnili protokół ustaleń dotyczący zasad postępowania podczas spotkań na morzu i w powietrzu. W jednym (n Załącznik do niniejszej Umowy W następnym roku oba kraje ogłosiły, że ustanowią „wojskowy mechanizm powiadamiania o kryzysach” dla połączeń obronnych audio i wideo, „aby zmniejszyć ryzyko, wzmocnić wzajemne zaufanie i zwiększyć otwartość”.

Ale Campbell powiedział, że Pekin nie korzystał z kanału.

„Z różnych powodów Chińczycy niechętnie angażowali się w ten wysiłek. Chiny mają różne obliczenia dotyczące właściwego prowadzenia cywilno-wojskowych stosunków ”- powiedział w wywiadzie telefonicznym. „Boją się, że ustanawiając te mechanizmy, dają wiarygodność i legitymizację amerykańskim ćwiczeniom i operacjom wojskowym w pobliżu ich granic, a tego nie chcą”.

„Nawet podczas zimnej wojny mieliśmy znacznie skuteczniejszą komunikację kryzysową między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim” – powiedział. „Biorąc pod uwagę, że zdolności Chin znacznie rosną i działają globalnie – są one teraz niemal równorzędną potęgą militarną – myślę, że muszą ponownie rozważyć swoje poprzednie ambiwalencje co do niektórych z tych mechanizmów. Jest to obszar, który chcielibyśmy zbadać razem z Tobą. “

Caitlin Talmadge, profesor nadzwyczajny w Szkole Służby Zagranicznej Uniwersytetu Georgetown, powiedziała, że ​​Campbell słusznie obawia się braku stałej komunikacji z pewną siebie, wschodzącą potęgą wojskową.

„Zgodziłbym się z Kurtem, że brak funkcjonujących kanałów komunikacji kryzysowej, a także ogólny brak dogłębnych regularnych dialogów strategicznych, to poważny problem w stosunkach USA-Chiny” – powiedział Talmadge. „Zwiększa to prawdopodobieństwo błędnych obliczeń i eskalacji, zwłaszcza pod względem czasu Tajwan. Obie strony muszą zrozumieć swoje czerwone linie i skorzystałyby na posiadaniu mechanizmów umożliwiających wyjście w przypadku kryzysu lub wojny. “

Campbell Potwierdzone na początku tego tygodnia że nowa administracja nie zmieni amerykańskiej polityki „strategicznej niejednoznaczności” wobec Tajwanu, co oznacza, że ​​Waszyngton nie wyjaśni, czy iw jakich okolicznościach będzie bronił tego kraju.

Od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych z Pekinem w 1979 r. Oficjalna polityka Stanów Zjednoczonych była taka, że ​​są tylko „jedne Chiny”, chociaż Tajwan funkcjonuje jako całkowicie niezależny kraj. Umowa z przywódcami komunistycznymi polegała na tym, że pokojowe zjednoczenie jest teoretycznie możliwe, a inwazja niepotrzebna, o ile przestrzegano tego protokołu.

Jednak rząd Bidena idzie w ślady swojego poprzednika, aby systematycznie zwiększać swoje poparcie dla Tajwanu. Biden zaprosił na inaugurację wysłannika Tajwanu, pierwszego prezydenta USA od ponad 40 lat. W kwietniu Waszyngton zniósł dalsze ograniczenia w kontaktach z tajwańskimi urzędnikami.

Campbell powiedział, że rząd jest gotowy do podjęcia kolejnego kroku w celu zwiększenia rozpoznawalności Tajwanu na arenie światowej i wspiera jego reprezentację na światowych forach, takich jak Światowa Agencja Zdrowia (WHA), organ zarządzający Światowej Organizacji Zdrowia.

„Myślę, że Tajwan ma szansę cieszyć się większą przestrzenią międzynarodową pod odpowiednim kierownictwem” – powiedział. „Chcielibyśmy wspierać zwiększone zaangażowanie Tajwanu w wielu miejscach, w tym w WHA, biorąc pod uwagę ogromny sukces, jaki Tajwan odniósł w kontaktach z Covid. Mają wiele wartości, którymi mogą się podzielić z innymi. “

READ  Europa zgadza się na ponowne otwarcie dla zaszczepionych gości
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *