Connect with us

Gospodarka

Inflacja w Polsce w listopadzie pozostaje stabilna

Published

on

Inflacja w Polsce w listopadzie pozostaje stabilna

Zdjęcie: ratmaner/Shutterstock.com

Inflacja cen towarów i usług konsumenckich w Polsce w listopadzie utrzymała się na stabilnym poziomie, po początkowej lekkiej tendencji spadkowej, jak pokazały w piątek najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego (CIS).

Indeks cen towarów i usług konsumenckich (PPI) wzrósł w listopadzie o 6,6% rok do roku, w tym samym tempie co w październiku. W pierwszym raporcie stopa wzrostu wyniosła 6,5%. Dodatkowo był to najsłabszy wskaźnik inflacji od września 2021 r., kiedy ceny wzrosły o 5,9%.

Spadły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (7,3% wobec 8% w październiku), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (9,9% wobec 10,1%), mieszkań i mediów (8,1% wobec 8,3%), wyposażenia wnętrz i sprzętu AGD (5,9% wobec 10,1%). 7,5%), komunikacja (6,7% vs. 9%), wypoczynek (6,5% vs. 7,5%), edukacja (10,4% vs. 10,5%) oraz restauracje i hotele (10,3% vs. 11,1%).

Ponadto koszty transportu w dalszym ciągu spadały (-2,2% wobec -7,9%), choć w wolniejszym tempie.

Wzrosła natomiast inflacja w przypadku odzieży i obuwia (4,7% vs. 4,4%) oraz opieki zdrowotnej (5,5% vs. 5,4%). W ujęciu miesięcznym ceny konsumenckie wzrosły w listopadzie o 0,7%, po szacowanym wzroście o 0,3% miesiąc temu.

WSPIERAJ BUDAPESZT DZIENNIK BIZNESOWY

Tworzenie dziennikarstwa godnego tej nazwy jest kosztowną sprawą. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się dostarczać wiadomości biznesowe, które działają, informacje, którym można zaufać, które są oparte na faktach i dokładne, a także prezentowane bez strachu i przychylności.

Wydawnictwa prasowe na całym świecie usilnie szukają modelu biznesowego, który umożliwiłby im dalsze doskonalenie się bez pogarszania wyników. Niektórzy ostatnio eksperymentują z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy, czyli czytelników.

Takie same możliwości chcielibyśmy zaoferować naszym czytelnikom. Zapraszamy Cię do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości dziennikarstwa biznesowego, którego potrzebujesz. Kliknij przycisk „Wspieraj BBJ” i wybierz, ile i jak często chcesz nam przesyłać swoje datki.

READ  Strażnicy ds. Obligacji zachwycają się gospodarkami europejskimi, w których inflacja jest wysoka

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *