Connect with us

Świat

Indie zawieszają w rządzie 141 deputowanych z rządzącej BJP oskarżonych o tłumienie opozycji

Published

on

Indie zawieszają w rządzie 141 deputowanych z rządzącej BJP oskarżonych o tłumienie opozycji

Pallava Bagla/Corbis News/Getty Images

Budynek parlamentu Indii, sfotografowany 27 maja 2023 r.


Nowe Delhi
CNN

Politycy opozycji podnoszą zarzuty indyjski rządowi ataku na demokrację po zawieszeniu w tym tygodniu kilkudziesięciu z nich w parlamencie, co stanowi najnowszy zwrot w historycznym sporze między rządzącą Partią Bharatiya Janata (BJP) a nowo utworzonym sojuszem, który ma zastąpić ją w przyszłym roku.

Według danych CNN News18, filii CNN, mówcy Izby zawiesili łącznie 141 deputowanych z opozycji – 95 z izby niższej i 46 z izby wyższej. Grupa praw człowieka nazwała to rekordem.

BJP premiera Narendry Modiego ma większość w obu izbach i obecnie oczekuje się, że przyjmie ustawodawstwo niemal bez sprzeciwu przez pozostałą część sesji, która zakończy się w piątek.

Zawieszenia następują po poważnym naruszeniu bezpieczeństwa w parlamencie w zeszłym tygodniu, kiedy dwóch mężczyzn wtargnęło do sali, skandując hasła i uwalniając kolorowy gaz. Posłowie opozycji wezwali do debaty parlamentarnej w sprawie naruszenia, która została jednak zawieszona przez odpowiednich przewodniczących Izby Reprezentantów z powodu niepokojów.

„Po raz pierwszy w mojej prawie 15-letniej karierze parlamentarzysty ja również wszedłem do studni Izby z plakatem wzywającym do dyskusji na temat niedawnego naruszenia bezpieczeństwa” – Shashi Tharoor, zawieszony poseł z głównej partii opozycyjnej Kongresu , napisano na X, dawniej Twitterze. „Zrobiłem to w ramach solidarności z moimi kolegami (z Kongresu), którzy zostali niesłusznie zawieszeni za żądanie odpowiedzialności od rządu”.

Inny kongresman Jairam Ramesh nazwał zawieszenia „całkowitą czystką”. Usunięcie parlamentarzystów z opozycji miało „na celu przyjęcie drakońskich projektów ustaw bez znaczącej debaty” – stwierdził w X.

We wtorkowym oświadczeniu Fundacja Praw Człowieka z siedzibą w Nowym Jorku nazwała zawieszenia „rekordową liczbą”.

Większość zawieszonych parlamentarzystów należy do sojuszu INDIA, czyli koalicji partii opozycyjnych, którą Modi i BJP chcą pokonać w przyszłorocznych wyborach powszechnych, które odbędą się w maju.

READ  Manchester: Chiński konsulat mówi, że „moim obowiązkiem” jest wyrywanie włosów protestującym w Hongkongu

BJP była wielokrotnie oskarżana przez swoich krytyków o tłumienie opozycji i podważanie demokracji w parlamencie. Wielokrotnie zaprzeczała tym zarzutom.

CNN zwróciło się do BJP z prośbą o komentarz. Do X, impreza powiedział Posłów zawieszono w obowiązkach za zachowanie w parlamencie.

W niedzielnym wywiadzie dla gazety w języku hindi Modi powiedział, że naruszenie bezpieczeństwa to poważna sprawa, którą należy zbadać, ale nie wymaga ona debaty parlamentarnej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *