Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Cios w polską energetykę

Published

on

Cios w polską energetykę

Polski dostawca energii Energa Obrót musi zapłacić wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów

Znaczącym orzeczeniem Prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałożył wysokie kary pieniężne na łączną kwotę ponad 254 mln zł na Energę Obrót, spółkę zależną wiodącego koncernu energetycznego Energa. Kary są odpowiedzią na niewypełnienie przez spółkę prawnych obowiązków w zakresie dostosowania cen i opłat za energię elektryczną.

Podział kar

Kary obejmują karę pieniężną w wysokości 60,7 mln zł za nieprzestrzeganie przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r., która dotyczy zmian w podatku akcyzowym i innych ustaw z nim związanych. Dodatkowo na spółkę nałożono wyższą karę finansową w wysokości 193,7 mln zł. Kara ta dotyczyła niedopełnienia obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii. Ustawa wymaga nabycia i złożenia gwarancji pochodzenia energii elektrycznej lub biogazu wyprodukowanego ze źródeł odnawialnych na terenie Polski lub jej wyłącznej strefy ekonomicznej w terminie do 30 czerwca 2019 r.

(Przeczytaj także: Trybunał Konstytucyjny publikuje kontrowersyjny wyrok w sporze o skład)

Odpowiedź Energi

Energa, część Grupy Orlen i jedna z czterech największych firm energetycznych w Polsce, publicznie zapowiedziała, że ​​złoży odwołanie od decyzji. Spółka podkreśla, że ​​orzeczenia te nie są ostateczne i prawomocne. Energa w swoim raporcie za 2023 rok podała także, że kary wymagają utworzenia rezerwy finansowej. Krok ten będzie miał bezpośrednie przełożenie na wynik EBITDA Grupy Kapitałowej.

(Przeczytaj także: Konflikt polityczny w Narodowym Banku Polskim, kryzys graniczny i obawy o prawa człowieka na Białorusi)

Wpływ na sektor energetyczny

Energa to potęga polskiej energetyki. Spółka jest wiodącym dostawcą energii elektrycznej i aktywnie uczestniczy w wytwarzaniu, dystrybucji i obrocie energią elektryczną Elektryczność, ciepłoI gaz. Firma obsługuje aż 3,3 miliona klientów i posiada sieć dystrybucyjną o długości 195 000 km. Wpływ tych kar na tak znaczącego gracza niewątpliwie wywoła zamieszanie w branży energetycznej i będzie stanowić kluczowy punkt zwrotny w polskich regulacjach energetycznych.

READ  Raport monitoringu ochrony Polski nr 2 (sierpień – listopad 2022 r.) – Polska

Czytaj więcej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *