Connect with us

Zabawa

Infekcje Covid wzrosną o 160% w polskim mieście imprezowym sylwestrowym

Published

on

W okolicach Zakopanego, „zimowej stolicy” Polski, infekcje koronawirusem wzrosły o 160% w ciągu tygodnia po tym, jak dziesiątki tysięcy osób uczestniczyło w tamtejszych obchodach sylwestrowych, w tym w koncercie 30 000 widzów zorganizowanym przez telewizję państwową.

Według Ministerstwa Zdrowia 10 stycznia krocząca średnia tygodniowa nowych przypadków COVID-19 w powiecie tatrzańskim była o 159% wyższa niż tydzień wcześniej. Był to większy wzrost niż w którymkolwiek z pozostałych 379 polskich okręgów i 16-krotnie wyższy niż 10-procentowy wzrost zakażeń w całej Polsce w tym samym okresie.

Procentowa zmiana kroczącej średniej tygodniowej codziennych nowych przypadków COVID-19 między 3 a 10 stycznia w każdym z polskich województw (po prawej) i powiatów (po lewej). Powiat tatrzański to najciemniejszy czerwony obszar na południowej granicy. (Wizualizacja według Piotr Tarnowski na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia.)

Powiat Tatrzański – położony w południowych Tatrach na granicy ze Słowacją – jest domem dla dużego przemysłu sportów zimowych i turystyki.

Jest także gospodarzem „Sylwestra Marzeń” w telewizji państwowej TVP, corocznego koncertu telewizyjnego z okazji rozpoczęcia Nowego Roku. Gwiazdą tegorocznego show był amerykański piosenkarz Jason Derulo, który wystąpił obok wielu polskich i międzynarodowych artystów.

Wydarzenie zostało skrytykowane za umożliwienie ciasnego tłumu do 30 000 osób (niektóre z nich pokazano powyżej). Większość z nich nie nosiła masek pomimo wielokrotnych próśb gospodarzy.

Wśród portretowanych bez maski znalazły się Joanna Kurska – żona prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz Joanna Lichocka, członkini partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Następnie Jacek Kurski odrzucił krytykę wydarzenia w ramach „planu obalenia rządu” przez „piątych felietonistów” przy wsparciu zagranicznym. Odkrył, że wszyscy z wyjątkiem 250 członków tłumu zostało w pełni zaszczepionych, zgodnie z przepisami rządowymi.

READ  Sean Penn rozważał walkę z Rosją

Lichocka twierdziła też, że „nie ma obowiązku noszenia maski na zewnątrz”, tylko w „zamkniętych pomieszczeniach”, informuje Wirtualne Media.

Jednakże, obecne zasady Covid stwierdzają, że publiczność na koncertach plenerowych musi zachować odległość 1,5 metra i „postępować zgodnie z instrukcjami, aby zakryć nos i usta”.

Oprócz koncertu TVP dziesiątki tysięcy imprezowiczów przybyło do Zakopanego, aby świętować Sylwestra. Kluby nocne i dyskoteki zostały zamknięte przez rząd 15 grudnia, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia.

Restauracje, bary i hotele mogą przyjmować gości tylko do 30% pojemności. Jednak osoby, które są w pełni zaszczepione, nie liczą na te limity. Teoretycznie firmy muszą udowodnić, że sprawdziły stan szczepień gości, choć wiele osób narzeka, że ​​nie ma do tego podstaw prawnych.

Wirtualna Polska szacuje, że w sylwestra do Zakopanego przyjechało około 100 tysięcy osób. Wielu „niestety przesadziło z alkoholem”, powiedział rzecznik policji, co doprowadziło do kilku bójek. W całym regionie tatrzańskim policja była wzywana w ciągu nocy ponad 100 razy.

Kolejnego wzrostu zachorowań w regionie „należy się spodziewać” – powiedział Wirtualnej Polsce Jerzy Toczek, lokalny lekarz i koordynator ds. szczepionek przeciw Covid w regionie tatrzańskim. „Przybyło tu wiele osób i nastąpił całkowity relaks w ochronie przed wirusem”.

Wielu ekspertów ostrzegało wcześniej, że zorganizowanie koncertu TVP w Zakopanem i dopuszczenie lokali rozrywkowych i gastronomicznych doprowadzi do gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid.

READ  "Lista Schindlera" Dziewczynka w czerwonym płaszczyku pomaga uchodźcom z Ukrainy - termin

Obszar, na którym znajduje się region tatrzański, ma również jedne z najniższych wskaźników szczepień w Polsce. Niektóre społeczności zaszczepiły w pełni mniej niż 25% swojej populacji, w porównaniu z około 56% w całym kraju.

Nieszczepieni i dumni: dlaczego górale w Polsce odmawiają szczepień

Dzienne wskaźniki infekcji w Polsce ponownie rosły od początku stycznia, po spadku ze szczytu czwartej fali na początku grudnia.

Wczoraj rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy gwałtowny wzrost był spowodowany świętami, czy początkiem długoterminowej tendencji wzrostowej. Minister Zdrowia ostrzegł, że Polska stoi przed potencjalnie „katastrofalnym scenariuszem” wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Omicron.

Przełom roku nie był pierwszym, kiedy Zakopane widziało takie sceny podczas pandemii. W lutym zeszłego roku, po zniesieniu niektórych ograniczeń związanych z koronawirusem, tysiące ludzi napłynęło do miasta, co spowodowało chaotyczne sceny i setki operacji policyjnych.

Setki operacji policyjnych, gdy tłumy napływały do ​​zimowej stolicy Polski po złagodzeniu ograniczeń

Główne autorstwa zdjęć: Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *