Connect with us

Świat

Indie wycofują z obiegu banknoty o nominale 2000 rupii

Published

on

Indie wycofują z obiegu banknoty o nominale 2000 rupii

MUMBAI, 19 maja (Reuters) – Indie zaczną wycofywać z obiegu banknoty o najwyższych nominałach, poinformował w piątek bank centralny. Zdaniem ekonomistów, posunięcie to może zwiększyć depozyty bankowe w okresie wysokiego wzrostu akcji kredytowej.

Wycofanie banknotów o nominale 2000 rupii (24,5 USD), o których najwyższy urzędnik Skarbu Państwa, TV Somanathan, nie spowoduje zakłóceń „ani w zwykłym życiu, ani w gospodarce”, również zbliża się przed czterema ważnymi wyborami stanowymi w dalszej części roku i głosowaniem w całym stanie na początku 2024 r.

Uważa się, że większość indyjskich partii politycznych gromadzi gotówkę w banknotach o wysokich nominałach, aby sfinansować wydatki na kampanię wyborczą, omijając surowe ograniczenia wydatków nałożone przez Komisję Wyborczą.

Bank Rezerw Indii (RBI) ogłosił wycofanie, twierdząc, że istnieją dowody na to, że wartość nominalna nie była powszechnie stosowana w transakcjach.

Banknoty pozostaną prawnym środkiem płatniczym, ale ludzie zostaną poproszeni o zdeponowanie ich i wymianę na mniejsze nominały do ​​30 września.

„Zasoby banknotów o innych nominałach pozostają wystarczające, aby zaspokoić potrzeby walutowe społeczeństwa” – dodał RBI w oświadczeniu.

Banknot 2000 rupii został wprowadzony w 2016 roku po tym, jak rząd kierowany przez Narendrę Modi nagle wycofał nominały 500 i 1000 rupii w celu zniechęcenia do fałszerstw.

Niewiele jest dowodów na to, że plan się powiódł, ale posunięcie to doprowadziło do systemowego niedoboru gotówki, usuwając z gospodarki 86% waluty w obiegu w ujęciu wartościowym z dnia na dzień.

Kilka dni później rząd zaczął wydawać nowe banknoty 500 rupii, dodając 2000, aby szybciej uzupełnić gotówkę w obiegu.

Jednak od tego czasu bank centralny skupił się na drukowaniu banknotów o wartości 500 rupii i mniej i przez ostatnie cztery lata nie drukował żadnych nowych banknotów o nominale 2000 rupii.

READ  Rosyjski lądownik księżycowy Luna-25 zginął w katastrofie

Pronab Sen, ekonomista i były główny statystyk Indii, opisał wycofanie banknotu o wyższej wartości jako „rozsądną formę dewaluacji waluty”.

Karthik Srinivasan, starszy wiceprezes ICRA ds. ratingów sektora finansowego, powiedział, że stopy wzrostu depozytów banków „mogą nieznacznie poprawić się w najbliższej przyszłości”.

„Złagodzi to presję na podwyżki stóp depozytowych, a także może doprowadzić do osłabienia krótkoterminowych stóp procentowych” – dodał.

Indyjskie banki odnotowały w ostatnich miesiącach dwucyfrowy wzrost kredytów, mimo że stopa RBI wzrosła o 250 punktów bazowych od maja ubiegłego roku. Banki szybciej zwiększają swoje depozyty, aby sprostać rosnącemu popytowi i ograniczyć płynność.

(1 USD = 81,7800 rupii indyjskich)

Reportaż Iry Dugala; Pod redakcją Andrew Heavensa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *