Connect with us

technologia

Indie mogą zbudować nowe elektrownie węglowe ze względu na niskie koszty pomimo zmian klimatycznych, Energy News, ET EnergyWorld

Published

on

CHENNAI: Indie mogłyby zbudować nowe elektrownie węglowe, ponieważ wytwarzają one najtańszą energię elektryczną. Wynika to z projektu dokumentu dotyczącego polityki energetycznej opublikowanego przez Reutera, chociaż ekolodzy coraz częściej wzywają do zapobiegania używaniu węgla.

Udział węgla w produkcji energii w Indiach spadł drugi rok z rzędu w 2020 r., Co stanowi odejście od trwającego dekadę rozwoju elektrowni węglowej. Mimo to paliwo stanowi prawie trzy czwarte rocznej produkcji Indii.

Aktywiści ekologiczni od dawna prowadzą kampanię przeciwko Indiom i dodają nowe moce węglowe. Ceny energii słonecznej i wiatrowej spadają do rekordowo niskiego poziomu, co pomogłoby trzeciemu co do wielkości emitentowi gazów cieplarnianych na świecie ograniczyć emisje.

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Klimatu, John Kerry, powiedział w tym miesiącu, że Indie „wykonały zadanie w kwestii klimatu i przesunęły krzywą”, rozpoczynając rozmowy z przywódcami rządów w celu przyspieszenia redukcji emisji CO2 i spowolnienia globalnego ocieplenia.

Jednak 28-stronicowy projekt National Electricity Policy (NEP) 2021 z lutego, który nie został opublikowany, wskazywał, że Indie mogą dodać nowe moce węglowe, ale zalecają surowsze standardy technologiczne w celu zmniejszenia zanieczyszczenia.

„Podczas gdy Indie są zobowiązane do tworzenia większych mocy z niekopalnych źródeł wytwórczych, wciąż może być konieczne dodawanie węgla do mocy wytwórczych w kraju, ponieważ pozostaje on najtańszym źródłem wytwarzania” – stwierdza NEP.

Wszystkie przyszłe elektrownie węglowe powinny wykorzystywać tylko tak zwane „ultra-nadkrytyczne”, mniej zanieczyszczające technologie ”lub inne bardziej wydajne technologie” – dodał.

Państwowa spółka NTPC Ltd, największy indyjski producent energii, zapowiedziała we wrześniu, że nie będzie kupować gruntów pod nowe projekty węglowe. Prywatne firmy i wiele przedsiębiorstw państwowych w całym kraju od lat nie inwestowało w nowe elektrownie węglowe, ponieważ nie były one opłacalne ekonomicznie.

Źródło posiadające bezpośrednią wiedzę stwierdziło, że panel rządowy złożony z różnych ekspertów i urzędników sektora energetycznego omówi projekt i może wprowadzić zmiany przed uzyskaniem zgody rządu.

Ministerstwo Energii Indii nie odpowiedziało w niedzielę od razu na prośbę o komentarz.

W projekcie dokumentu zaproponowano również handel energią odnawialną na rynkach dnia następnego, z osobnymi taryfami na stacje ładowania pojazdów elektrycznych i prywatyzację przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej.

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA MOCY

NEP 2021 to pierwsza próba zrewidowania przez Indie polityki energetycznej, przyjęta w 2005 r., Kiedy kraj ten produkował znikomą ilość energii odnawialnej.

Eksperci twierdzą, że szybkie wycofywanie odnawialnych źródeł energii i szybkie wycofywanie się z konwencjonalnych źródeł, takich jak węgiel i gaz ziemny, może prowadzić do niestabilności sieci i potencjalnie do przerw w dostawie energii.

Projekt dyrektywy sugeruje elastyczne wykorzystanie energii z węgla i gazu ziemnego w celu zapewnienia stabilności sieci w nadchodzących latach, ale jako główny cel wymienia promowanie czystej energii.

W projekcie dyrektywy zaproponowano przyspieszenie wprowadzenia „tanich” pompowo-pompowych zbiorników wody do obsługi sieci elektroenergetycznej, dodając, że dotychczas opracowano jedynie 4,8 gigawatów (GW) z potencjalnej pojemności szczytowej 96,5 GW.

Wytyczna zaleca również systemy kompensacyjne opalane gazem ziemnym do pracy ze zmniejszoną wydajnością w celu zagwarantowania stabilności sieci i wyższego zużycia z powodu wahań wytwarzania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *