Connect with us

Gospodarka

Indeksy PMI Sierpień 2020. Wybuch optymizmu ominął strefę euro

Published

on

Według firmy badawczej IHS Markit, nastroje wśród przedsiębiorców usługowych w Wielkiej Brytanii są najlepsze od pięciu lat. W drugim kwartale gospodarka powinna mocno się ożywić. W USA jest też duża poprawa, w Chinach panował optymizm. Jedynie w strefie euro i Australii nastroje znacznie się pogorszyły w porównaniu z lipcem.

  • Nastroje biznesowe w Wielkiej Brytanii wskazują na szybkie ożywienie po pandemii. Ekonomista IHS zwraca uwagę, że może to być „fałszywa rzeczywistość”
  • W strefie euro sytuacja jest jeszcze gorsza. We Francji, Włoszech, Hiszpanii i Australii nastąpiło znaczne pogorszenie opinii liderów biznesu
  • W Stanach Zjednoczonych nastąpiła duża poprawa

Sektor usług w krajach rozwiniętych jest głównym motorem wzrostu gospodarczego; H. Wzrost wskaźnika PKB. Dlatego tak ważne jest mierzenie nastrojów menedżerów firm zajmujących się usługami. Pokazuje to ostatnie sierpniowe badanie indeksu menedżerów ds. Zakupów (PMI) IHS Markit w sierpniu W obliczu drugiej fali koronawirusa przedsiębiorcy na całym świecie doświadczają silnych wahań nastrojów.

W ten sposób depresja w strefie euro znacznie się pogorszyła. W lipcu nastąpił przypływ optymizmu co do fali znoszenia blokad gospodarczych, ale w sierpniu radość opadła.

PMI spadł o 4,2 punktu w całej strefie euro. do 50,5 punktu Jest to nieco powyżej poziomu 50 punktów, powyżej którego wskaźnik PMI odnotowuje wzrost. Spadek do 5,8 punktu. odbyło się we Francjio 4,5 punktu we Włoszech io 4,2 punktu. w Hiszpanii.

Zdjęcie: Jacek Frączyk / Business Insider Polska

PMI dla sektora usług w sierpniu 2020 r

Dane są rozczarowujące. Po nagłym wzroście aktywności sektora prywatnego w lipcu, istniały nadzieje, że francuska gospodarka może szybko powrócić do poziomów produkcji sprzed koronawirusa. Jednak nadzieje te zostały rozwiane i bardziej prawdopodobne jest, że lipiec był tylko chwilowym szokiem z powodu gwałtownego wzrostu liczby ponownych otwarć

komentuje Eliot Kerr, ekonomista z IHS Markit.

Dane z Włoch sugerują spadek popytu na usługi. Respondenci sygnalizują Obawy dotyczące trwałości naprawy po pandemii mówi Lewis Cooper, inny ekonomista IHS Markit. W tym roku turystom się to nie udało. Jak wynika z danych z Hiszpanii.

Również w Australii zaobserwowano silne wahania nastroju. Rząd zaczął przywracać ograniczenia biznesowe w ramach drugiej fali pandemii.

Brytyjczycy są u szczytu optymizmu

Ale nie wszędzie jest źle. Wielka Brytania w dobrym nastroju odnotowała rekordowy poziom od pięciu lat w branży usługowej. Choć prognozy były jeszcze lepsze, PMI dla usług wyniósł 58,8 pkt. To najwyższa lektura na świecie. Plus o 2,3 punktu. wyższy niż odczyt lipcowy.

– Gospodarka przeżywa niewielki rozkwit, ponieważ po blokadach biznes zostaje ponownie otwarty. Istnieją jednak obawy, że gdy nastąpi poprawa, ożywienie ustanie – główny ekonomista IHS Markit, Chris Williamson, ochładza nastroje. – Prezent Ekspansja opiera się na fałszywej rzeczywistości. Firmy tymczasowo wspierane takimi środkami, jak wakacje i programy „Eat Out to Help Out” (50% zniżki w sponsorowanych przez rząd restauracjach). Te rekwizyty są obecnie usuwane – dodaje.

Zdjęcie: invest.pl

Optymizm panuje także w Rosji, Szwecji, USA i Chinach. W Stanach Zjednoczonych PMI dla usług poprawił się o 4,8 punktu.

Po zsumowaniu danych dla sektorów usług, produkcji i budownictwa okazuje się, że Największe odbicie po spadkach powinno być widoczne w Wielkiej Brytanii, Chinach i USA w drugim kwartale. Dla tych krajów IHS Markit obliczył najwyższe wartości tzw. Podsumowania wskaźników PMI. Najgorsza sytuacja jest w RPA, Japonii i Zambii.

W strefie euro silne ożywienie stało się mniej widoczne po ostatnich odczytach. Ogólny indeks w sierpniu wyniósł 51,9 punktu. – 3 punkty niżej niż w lipcu.

DOBRZE WIEDZIEĆ:

READ  Polska wezwała do postawienia na klimat w planie naprawy koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.