Connect with us

Gospodarka

Indeksacja emerytur w 2021 r. – nowe obliczenia. Sprawdź, jakie wzmocnienie otrzymasz [25.12.2020]

Published

on

Sprawdź, jak wysoka – według założeń rządu – będzie indeksacja emerytur w 2021 roku. W przyjętej w grudniu ustawie Rada Ministrów zakłada wzrost świadczeń o 3,84 proc. Jak to doprowadzi do wzrostu polskich emerytur od marca 2021 roku? Obliczenia wzrostów, na przykład korzyści, można znaleźć w galerii powyżej. Rząd zdecydował również o ustaleniu minimalnej kwoty podwyżki – szczegóły poniżej.

Błyskawica: Zima wyjątkowo ciepła i bez śniegu

Rząd przyjął w grudniu Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pokazuje, że w 2021 r. – podobnie jak w latach poprzednich – Nastąpi waloryzacja emerytur w ujęciu kwotowym i procentowym.

Indeksowanie w 2021 roku

Oczekuje się podwyższenia wszystkich emerytur wskaźnik indeksacji 103,84 proc.z gwarantowaną kwotą podwyższenia 50 zł (W 2020 było to 70 zł). Jak to prowadzi do określonych emerytur? Zobacz obliczenia w galerii:

Indeksowanie emerytur – warto wiedzieć

Ministerstwo Finansów oblicza wzrost emerytur w danym roku uwzględniając następujące czynniki:

  • Inflacja gospodarstw wiekowych – wzrost cen towarów (statystycznie najbardziej) kupowanych przez seniorów
  • Wzrost płac realnych w roku przed indeksacją.

Dlatego ostateczny indeks indeksacji poznamy dopiero w lutym 2021 r., Kiedy GUS opublikuje powyższe dane. Rząd zakłada Koszt waloryzacji w 2021 roku wyniesie 9,6 mld zł.

Przejście na emeryturę 2021 r. Co obecnie podjął rząd?

Najniższa korzyść wzrasta do:

  • 1250 Zł (brutto) za najniższą emeryturę, rentę inwalidzką, rentę rodzinną i rentę socjalną,
  • 937,50 Zł (brutto) za najniższą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

A co z innymi korzyściami?

  • W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty z III grupy kwota wyrównawcza wynosi co najmniej 37,50 Zł.
  • W przypadku osób pobierających emeryturę częściową wysokość waloryzacji nie może być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. H. 25 Zł.
  • Aby zwiększyć świadczenie przedemerytalne, do świadczenia przedemerytalnego doliczana jest kwota 50 Zł.
  • Do zrobienia 2450 PLN, czyli limit odszkodowań, zostaje podwyższony zgodnie z ustawą o działaczach antykomunistycznych działaczy opozycji i osobach uciskanych z powodów politycznych.
  • Do zrobienia 1750 Zł, podwyższono miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, co skutkuje dodatkowym świadczeniem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie egzystować.
  • Wysokość gwarantowanej wcześniejszej emerytury, jaka przysługuje w przypadku, gdy uprawniony uzyskuje dochód równy kwocie skutkującej obniżeniem świadczenia, została podwyższona do 630,50 Zł.
READ  Apple ponownie płaci grzywny. Tym razem we Włoszech uznano, że firma Kamaa ma iPhone'y

Przewiduje się, że wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji 103,84%, przy gwarantowanej kwocie podwyższenia o 50 zł (w 2020 r. 70 zł).

przeczytaj także

Zwiększony próg dochodów

Zgodnie z projektem Próg dochodowy za miesięczny zasiłek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – do 1750 zł. Dodatkowo zwiększony zostanie limit odszkodowań dla działaczy opozycji antykomunistycznej i prześladowanych (do 2450 zł).

Dziś emerytura minimalna, renta inwalidzka, Renta rodzinna a renta socjalna 1200 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 900 zł.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2021 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie następnego dnia po dacie publikacji.

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *