Connect with us

Nauka

Hołdy dla Arona Kleinlehrera – The Australian Jewish News

Published

on

Filantrop Aron Kleinlehrer, który zmarł 20 stycznia, został opisany jako „siła natury”.

Kleinlehrer, którego rodzice i czwórka rodzeństwa zginęli w Holokauście, był siłą napędową powstania i sukcesu Szkoły Emanuela, przekazując szereg znaczących darowizn.

Podarował również Nefeshowi 1 milion dolarów.

„Widząc tyle zniszczeń społeczności żydowskiej w Polsce – tak wielu młodych ludzi straciło życie – zdecydowałem, że chcę wnieść realny wkład w zabezpieczenie przyszłych pokoleń społeczności żydowskiej w Sydney” – powiedział Kleinlehrer odbierając medal Orderu Australii w 2018 r.

„Zawsze kierowałem się zasadą, że lepiej jest dawać niż brać”.

Zarząd Emanuel School, dyrektor, pracownicy i uczniowie złożyli hołd Kleinlehrerowi w oświadczeniu.

„Wasza hojność pomogła w rozwoju szkoły poprzez budowę kilku najnowocześniejszych budynków i obiektów. Tysiące uczniów i absolwentów Emanuel skorzystało z Centrum Sztuk Performatywnych Arona Kleinlehrera, Kleinlehrer Family Science Building, Kleinlehrer Family LINC Building oraz Innovation Center, w którym mieści się Centrum Historii Żydów im. Arona Kleinlehrera” – poinformowała szkoła.

„Jego dziedzictwo będzie żyło w umysłach, duchach i istotach naszych uczniów. Niech pamięć o nim będzie błogosławieństwem teraz i na zawsze”.

Syn Robert Kleinlehrer opowiedział AJN o tym, jak jego ojciec założył odnoszącą sukcesy firmę deweloperską w Australii oraz o swojej miłości do podróży, opery, baletu i występów.

„Towarzyszyła mu jego partnerka życiowa, nasza zmarła mama Helen. Byli nierozłączni w biznesie, podróżach i sztuce” – powiedział Robert.

„Mój ojciec wraz z matką wierzyli w swój obowiązek wspierania żydowskiej edukacji zarówno w Izraelu, jak i tu, w Sydney. A po latach znaczenie edukacji o Holokauście dla uczniów szkół średnich w aglomeracji Sydney”.

Opowiedział, jak jego ojciec przekazał całej rodzinie miłość do sztuki i sportowe dziedzictwo wczesnych lat w Polsce (boks i piłka nożna).

„Był świetnym gawędziarzem i uwielbiał dzielić się swoim doświadczeniem życiowym z każdym, kogo spotkał” — powiedział Robert.

READ  Wspaniały dzień dla Francuzów: ponowne otwarcie kawiarni i tarasów bistro

„Moishe, jak jego dzieci, moja siostra Esther i ja, nazywamy go, był siłą natury, prawdziwym mężczyzną, liderem społeczności.

„Dumni z naszego tatusia, tatusia, wielkiego tatusia, założę się, że byliśmy. 100 lat – wielkie wejście i pełne życie”.

Otrzymuj biuletyn AJN e-mailem i nigdy nie przegap naszych najważniejszych wiadomości Zarejestruj się za darmo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *