Connect with us

Zabawa

Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce 2 obrazy zrabowane przez nazistów | rozrywka w aplikacji

Published

on

Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce 2 obrazy zrabowane przez nazistów |  rozrywka w aplikacji

MADRYT (AP) – Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło w środę polskim urzędnikom dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak stwierdzono, że zostały zrabowane przez nazistowskie siły niemieckie podczas II wojny światowej.

Obrazy „Mater Dolorosa” (Matka Bolesna) i „Ecce Homo” zostały zaprezentowane delegacji Ministerstwa Kultury RP. Według Hiszpańskiego Muzeum w Pontevedra, pierwotnie uważano, że prace wykonał Dieric Bouts, flamandzki mistrz urodzony w holenderskim mieście Haarlem, ale obecnie przypisuje się je członkowi jego szkoły lub grupy.

Muzeum poinformowało, że polscy urzędnicy zaalarmowali je w 2020 r., że dzieła zostały splądrowane przez siły nazistowskie. Muzeum szybko zdecydowało o odesłaniu ich do Polski, ale proces uzyskiwania oficjalnych pozwoleń na ich transfer był opóźniony aż do teraz.

Wojska hitlerowskie ukradły dzieła z kolekcji Czartoryskich w Gołuchowie, gdy miasto było okupowane przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej, powiedzieli polscy urzędnicy. Pojawiły się w Madrycie w 1973 roku i znajdują się w Muzeum Pontevedra od 1994 roku, kiedy to zostały nabyte wśród ponad 300 dzieł nabytych przez hiszpańskiego prywatnego kolekcjonera.

Polska była świadkiem zniszczenia lub grabieży znacznej części swojego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a nadal brakuje około 500 000 obiektów.

Kraj starał się odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury funkcjonuje Departament Sztuki Zrabowanej, który prowadzi bazę danych zaginionych obiektów oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje. Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, informują o tym funkcjonariuszy organów ścigania tego kraju.


Pisarka AP Vanessa Gera w Warszawie przyczyniła się do powstania tego raportu.

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Buffalo 8 zdobywa bez śladów, polski Oscar dla filmów zagranicznych - termin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *