Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Białoruscy prawodawcy wycofują się z umów kulturalnych i edukacyjnych z Francją i Polską

Published

on

Białoruscy prawodawcy wycofują się z umów kulturalnych i edukacyjnych z Francją i Polską

Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły plany wysłania dziesiątek zaawansowanych czołgów podstawowych na Ukrainę po intensywnej debacie i naciskach ze strony sojuszników z NATO, aby pozytywnie zareagowali na żądania Kijowa dotyczące nawet 300 czołgów, które miałyby pomóc Rosji w odparciu inwazji na rosyjskie czołgi sprzed 11 miesięcy.

Transmisja na żywo: inwazja Rosji na Ukrainę

RFE/RL odprawa na żywo zawiera najnowsze informacje na temat trwającej inwazji Rosji, kontrofensywy Kijowa, zachodniej pomocy wojskowej, globalnej reakcji i trudnej sytuacji ludności cywilnej. Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie relacje RFE/RL z wojny tutaj.

Ich decyzje są następstwem decyzji Brytyjczyków z początku tego miesiąca o wysłaniu 14 własnych czołgów Challenger 2, co może zająć miesiące szkoleń i innych przygotowań.

Kijów szybko uznał niemieckie i amerykańskie czołgi za kluczowe dla jego nadziei na zwycięstwo, ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski szybko podkreślił, że „szybkość i wielkość mają teraz kluczowe znaczenie”.

W swoim nocnym przemówieniu Zełenski powiedział, że rozmawiał także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltengergiem i wezwał do dostaw pocisków dalekiego zasięgu i samolotów.

Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone wyślą 31 swoich najnowocześniejszych czołgów Abrams, które, jak powiedział, nie będą stanowić ofensywnego zagrożenia dla Rosji.

Moskwa ostrzegła, że ​​uważa dostarczanie takich czołgów przez Zachód znacznie mniejszemu poradzieckiemu wrogowi za niebezpieczną prowokację.

W Białym Domu Biden powiedział, że czołgi NATO dla Ukrainy pomogą „poprawić jej manewrowość w otwartym terenie”.

Pochwalił oświadczenie Berlina kilka godzin wcześniej jako dowód na to, że „Niemcy naprawdę nabrały rozpędu”.

Biden dodał: „Rosja oczekuje, że się rozpadniemy, ale jesteśmy w pełni, całkowicie i całkowicie zjednoczeni”.

Oprócz czołgów wsparcie Waszyngtonu podobno obejmie również osiem gąsienicowych pojazdów ratowniczych i holowniczych, znanych jako M88.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, powiedział później, że minie „wiele miesięcy”, zanim amerykańskie czołgi przybędą, ale Ukraina musi być przygotowana na lepszą pogodę i wzmożone rosyjskie ataki.

Dodał, że nic nie wskazuje na to, by prezydent Rosji Władimir Putin planował atak na terytorium NATO.

Kanclerz Olaf Scholz ogłosił dostawę 14 czołgów Leopard 2 na Ukrainę, otwierając krajom trzecim drogę do reeksportu własnych niemieckich Leopardów w obawie przed wiosenną ofensywą Rosji i przypomnieniem o intensywnym ataku na Ukrainę po wojskach zostali zmuszeni do wycofania się z miasta Soledar.

Scholz powiedział, że decyzja, zatwierdzona 25 stycznia, była „właściwą zasadą”, biorąc pod uwagę niesprowokowaną inwazję Rosji na sąsiada. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius dodał, że pierwsze czołgi Leopard mogą trafić na Ukrainę w ciągu trzech miesięcy.

Biden i Scholz odbyli później wspólną rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem i premierem Włoch Giorgią Meloni, podczas której podobno zgodzili się co do potrzeby dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy i ścisłej koordynacji transatlantyckiej.

Zełenskij witamy wkrótce Posunięcie Białego Domu to „potężna decyzja” i „ważny krok na drodze do zwycięstwa”.

„Dzisiaj wolny świat jest zjednoczony jak nigdy dotąd dla wspólnego celu – wyzwolenia [Ukraine]. Idziemy do przodu – dodał.

Celem niemieckiego rządu jest szybkie sformowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy i dostarczenie w pierwszym etapie 14 czołgów z własnych zasobów wojskowych.

Scholz powiedział, że zachodni sojusznicy będą nadal wspierać Ukrainę, ale ostrzegł, że należy podjąć decyzje, czy dalej podsycać konflikt, który trwa już 12 miesięcy.

„We wszystkim, co robimy, musimy zawsze dawać do zrozumienia, że ​​robimy to, co jest konieczne i możliwe, aby wesprzeć Ukrainę, ale jednocześnie nie dopuścić do przekształcenia się wojny w wojnę między Rosją a NATO” – powiedział Scholz w Bundestagu. niższa izba parlamentu Niemiec.

Zełenskiego też podziękował Scholzowi za „ważne i podjęte w odpowiednim czasie decyzje” Niemiec i powiedział, że są one „zielonym światłem dla partnerów do dostarczania podobnej broni”.

Kijów ma nadzieję, że posunięcie to zmieni równowagę na polu bitwy, ponieważ Rosja nadal wywiera ogromną presję na ukraińskich obrońców we wschodniej części kraju, gdzie Ukraina uderzyła 25 stycznia Potwierdzony że całkowicie wycofał się ze strategicznego miasta Soledar.

„Pierwszy etap czołgu jest zakończony” powiedział Andrij Jermak, szef administracji prezydenta Ukrainy, dodał, że ma nadzieję, że będzie to początek „koalicji czołgów” na potrzeby Kijowa.

Norweski minister obrony Björn Arild Gram powiedział po niemieckim oświadczeniu, że Norwegia również wyśle ​​czołgi na Ukrainę, ale nie sprecyzował, ile ich jest.

Polska, Hiszpania, Finlandia, Holandia i Norwegia to tylko niektóre z innych krajów europejskich, które mają pójść w ich ślady i dostarczyć Ukrainie część swoich czołgów Leopard.

„Hiszpania jest gotowa… rozprawić się z naszymi sojusznikami w każdy możliwy sposób, czy to poprzez wysłanie lampartów, szkolenie w zakresie korzystania z lampartów, czy też pomoc w ich konserwacji i utrzymaniu” – powiedziała sekretarz obrony Margarita Robles, nie podając dalszych szczegółów .

Pal Jonson, szwedzki minister obrony, którego członkostwo w NATO jest wstrzymywane przez Turcję, powiedział agencji AFP, że jego kraj nie wyklucza wysłania Leoparda 2 na Ukrainę.

Zapowiedź Niemiec szybko spotkała się z poparciem Zachodu i kpiną ze strony Moskwy.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który już ogłosił plany wysłania na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2, z zadowoleniem przyjął decyzję Niemiec o „dalszym wzmocnieniu obronnej siły ognia Ukrainy”.

„Razem przyspieszamy nasze wysiłki, aby Ukraina wygrała tę wojnę i zapewniła trwały pokój” – powiedział Sunak. Świergot.

Później dodał, że Zachód musi „zintensyfikować” swoje wsparcie dla Ukrainy.

Stoltenberg z NATO „zdecydowanie” z zadowoleniem przyjął decyzję Niemiec, twierdząc, że może ona pomóc Kijowowi pokonać inwazję sił rosyjskich.

„W krytycznym momencie rosyjskiej wojny mogą one pomóc Ukrainie w obronie, zwycięstwie i zapewnieniu sobie pozycji niezależnego narodu” – napisał Stoltenberg. Świergot.

ZOBACZ: Kiedy ukraińska artyleria bombarduje rosyjskie pozycje, lekarz wojskowy powiedział, że praca w jego szpitalu polowym staje się coraz bardziej intensywna, a jednostka dronów poinformowała, że ​​Rosja gromadzi więcej kolumn artyleryjskich. Korespondent „Current Time” Andrij Kuzakow relacjonuje z frontu.

Jednak Rosję rozgniewała decyzja jej ambasadora w Niemczech Siergieja Nieczajewa, który nazwał ją „niezwykle niebezpieczną”. Oskarżył Berlin o „skłonność do permanentnej eskalacji” konfliktu.

„Ta niezwykle niebezpieczna decyzja przenosi konflikt na nowy poziom konfrontacji i jest sprzeczna z tym, co niemieccy politycy mówili o niechęci Niemiec do zaangażowania” – powiedział, dodając, że „podobnie jak ich bliscy sojusznicy, Niemcy nie są zainteresowane dyplomatą”. kryzysu ukraińskiego i zmierza do jego ciągłej eskalacji i nieograniczonego pompowania reżimu kijowskiego bardziej śmiercionośną bronią”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w Moskwie, że zachodnie decyzje polityczne, w tym rozmieszczenie czołgów, stworzą „bardzo, bardzo napiętą” sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie.

BBC zacytowała rosyjskiego ambasadora w Waszyngtonie Anatolija Antonowa, który opisał dostawę czołgów M1 Abram na Ukrainę jako „rażącą prowokację przeciwko Federacji Rosyjskiej”.

Oskarżył Stany Zjednoczone o chęć „zadania nam strategicznej porażki”.

W pozornej porażce na polu bitwy siły ukraińskie przyznały 25 stycznia, że ​​zakończyły wycofywanie się ze strategicznego miasta Donieck Soledar po tygodniach intensywnych walk z siłami rosyjskimi.

Agencje informacyjne Reuters i AFP zacytowały rzecznika ukraińskiego wojska, który powiedział, że żołnierze powrócili na z góry ustalone pozycje podczas ruchu.

„Po miesiącach ciężkich walk, w tym w ostatnich tygodniach, siły zbrojne opuściły Ukrainę (Soledar) i wycofały się na przygotowane pozycje na obrzeżach” – powiedział AFP cytowany przez AFP rzecznik wojskowy Ukrainy Serhij Czerewatij.

Na początku tego miesiąca Rosja przejęła kontrolę nad miastem górnictwa soli, które przed wojną liczyło około 10 000 mieszkańców. Soledar znajduje się około 20 kilometrów od strategicznego miasta Bachmut, w którym od miesięcy toczą się zacięte bitwy, w których żadna ze stron nie wygrywa.

Wcześniej, 25 stycznia, ukraińskie wojsko poinformowało, że pomimo „licznych ofiar” siły rosyjskie kontynuowały ofensywę w obwodzie donieckim i ługańskim, atakując głównie Bachmuta i Awdijewkę w Doniecku, gdzie od miesięcy toczą się ciężkie walki.

Z doniesień ukraińskiego serwisu RFE/RL, Reuters, AFP, Politico, CNN i BBC

READ  STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI. Trump atakuje najlepszego lekarza w kraju. „Ludzie mają dość słuchania idiotów”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *