Connect with us

Świat

Hissène Habré, były prezydent Czadu, zmarł w wieku 79 lat

Published

on

Hissène Habré, były prezydent Czadu, został skazany na dożywocie podczas swoich rządów w latach 80. za zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym morderstwa, tortury i przestępstwa seksualne. Miał 79 lat.

O śmierci pana Habré we wtorek rano poinformował por. Mame Balla Faye, dyrektor więzienia Cap Manuel w Senegalu, zachodnioafrykańskim kraju, w którym Habré był przetrzymywany po skazaniu, potwierdził. Pan Faye nie podał żadnych dalszych szczegółów.

Według doniesień medialnych w chwili śmierci nie przebywał jednak w więzieniu. Senegalskie media poinformowały, że spędził 10 dni w pobliskiej klinice, aby leczyć komplikacje związane z cukrzycą i wysokim ciśnieniem krwi. Niektórzy twierdzili, że zmarł z powodu infekcji koronawirusem.

Habré został zwolniony z więzienia na 60 dni w kwietniu 2020 r., ponieważ sędzia stwierdził, że jest szczególnie podatny na koronawirusa. Na długo przed pandemią jego żona zwróciła się do władz Senegalu o zwolnienie go z powodów zdrowotnych.

Kiedy Habré został skazany w 2016 r., był pierwszym byłym szefem państwa skazanym za zbrodnie przeciwko ludzkości przez inny kraj. Jego ofiary świętowały z trudem odniesione zwycięstwo na sali sądowej w Dakarze po dziesięcioleciach walki o sprawiedliwość. Ale pięć lat później prawie 8000 ofiar wciąż czeka na przyznane wspólnie odszkodowanie w wysokości 150 milionów dolarów.

„Od procesu minęło pięć lat. Nic nie zostało zrobione ”- powiedział Clément Abaifouta, prezes Stowarzyszenia Ofiar Zbrodni reżimu Hissène Habré. „Sąd w Dakarze nie skonfiskował jego własności. Unia Afrykańska, która zajmuje się tą sprawą, nie podejmuje żadnych działań. Hissène Habré do tej pory nie zapłacił ani centa. Nic.”

Pan Abaifouta został aresztowany jako młody student i spędził cztery lata w jednym z niesławnych więzień pana Habré, doświadczenie to zrujnowało mu życie. Został zmuszony do kopania grobów swoich przyjaciół i współwięźniów, z których wielu zmarło z powodu złych warunków przetrzymywania. Stał się znany jako „grabarz”.

READ  Australia twierdzi, że chiński okręt wojenny „laserował” jeden ze swoich samolotów za pomocą lasera.

Powiedział, że śmierć pana Habré nie przyniesie ulgi jego ofiarom, ponieważ wielu byłych podwładnych nie zostało osądzonych i nadal przenika rząd Czadu.

„Teraz w Czadzie masz gubernatorów, dowódców brygad, komisarzy, doradców prezydenckich, którzy pracowali z Hissène Habré” – powiedział Abaifouta. „Tak więc ofiary nadal się boją, nawet jeśli Hissène Habré już tam nie ma. Są wszędzie, ci ludzie ”.

Reed Brody, który pracował z ofiarami Habré przez ponad dwie dekady, powiedział, że były prezydent przejdzie do historii „jako jeden z najbardziej bezwzględnych dyktatorów na świecie, człowiek, który wymordował własny naród, aby przejąć władzę i”. spalony ”. całe wioski w dół, wysyłał kobiety jako niewolnice seksualne dla swoich żołnierzy i budował tajne lochy, aby zadawać średniowieczne tortury swoim wrogom.

Czadzka komisja prawdy ustaliła, że ​​podczas jego rządów w latach 1982-1990 rząd Habré zabił ponad 40 000 osób uważanych za wrogów państwa, w tym tych, którzy byli jedynie podejrzani.

Habré przejął władzę podczas zamachu stanu z pomocą Stanów Zjednoczonych i otrzymał broń i pomoc od Francji, Izraela i Stanów Zjednoczonych, aby utrzymać w ryzach Libię, północnego sąsiada Czadu.

W 1990 roku stracił władzę w wyniku zamachu stanu i uciekł do Senegalu. Jego następca, Idriss Déby, zginął na polu bitwy w kwietniu ubiegłego rokui został zastąpiony przez jego syna.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.