Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    HUMANMAG
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    HUMANMAG
    Home»Świat»Strzelanina w Belgradzie: nastolatek trafił na „listę zabójstw” za atak na serbską szkołę
    Świat

    Strzelanina w Belgradzie: nastolatek trafił na „listę zabójstw” za atak na serbską szkołę

    4 maja, 2023Brak komentarzy3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Reddit WhatsApp Email
    Strzelanina w Belgradzie: nastolatek trafił na „listę zabójstw” za atak na serbską szkołę
    Share
    Facebook Twitter Pinterest Reddit WhatsApp Email
    • James Gregory w Londynie i Slobodan Maricic w Belgradzie
    • wiadomości BBC
    3 maja 2023 r

    Zaktualizowano 2 godziny temu

    podpis wideo,

    Zobacz: Podejrzany o strzelaninę w Belgradzie aresztowany przez policję

    Nastolatek, który zabił ośmiu kolegów z klasy i ochroniarza w szkole w Serbii, planował atak od tygodni i miał „listę zabójstw” – podała policja.

    13-latek został aresztowany po środowym ataku na szkołę podstawową Vladislava Ribnikara w Belgradzie.

    Zatrzymani zostali także ojciec i matka chłopca.

    Spośród zabitych siedem ofiar to uczennice szkoły, ale motyw ataku jest nadal niejasny.

    Kolejnych sześciu uczniów i nauczyciel zostało rannych w strzelaninie, czterech innych chłopców i dwie dziewczynki.

    Mówi się, że chłopiec postrzelony w szyję i klatkę piersiową odniósł najpoważniejsze obrażenia, podczas gdy dziewczyna jest w stanie krytycznym z urazem głowy.

    Funkcjonariusze w hełmach i kamizelkach kuloodpornych otoczyli teren wokół szkoły w centralnej dzielnicy Vracar tuż po godzinie 08:40 (06:40 GMT).

    Mówi się, że podejrzany użył broni swojego ojca, z których obie miały legalne pozwolenie. Mówiono również, że przed morderstwami kilkakrotnie chodził z ojcem na strzelnicę.

    W telewizyjnym przemówieniu do kraju prezydent Aleksandar Vucić określił atak jako „najtrudniejszy dzień we współczesnej historii naszego kraju”.

    Dodał, że podejrzany został przewieziony do szpitala psychiatrycznego. Zgodnie z obowiązującym prawem serbskim nie można go pociągnąć do odpowiedzialności karnej, ponieważ ma mniej niż 14 lat.

    Pan Vucic zasugerował, że wiek karny mógłby zostać obniżony do 12 lat po morderstwach.

    Zaproponował też kilka innych reform, w tym audyt pozwoleń na broń i zaostrzenie zasad dostępu do strzelnic.

    Policja twierdzi, że podejrzany zaplanował atak z miesięcznym wyprzedzeniem i miał ze sobą „listę priorytetów” dzieci, które mają być celem ataku, oraz klas, do których pójdzie w pierwszej kolejności.

    Czterech rannych, trzech chłopców i jedna dziewczyna, było stabilnych i przytomnych od środy.

    Nauczycielka ranna w ataku podobno również przeszła operację, a minister zdrowia powiedział we wtorek, że jej życie jest w niebezpieczeństwie.

    Większość ofiar urodziła się w 2009 roku, więc w chwili zdarzenia miała 13 lub 14 lat.

    W piątek ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

    opis obrazka,

    Hołdy ofiarom środowej strzelaniny złożono przed szkołą w centrum Belgradu

    Odgłosy płaczu rodziców można było usłyszeć na ulicach około godzin szkolnych po strzelaninie.

    Milan Milosevic, ojciec ucznia szkoły, powiedział, że jego córka była w klasie, w której padła broń i uciekła.

    „[The boy] Najpierw zastrzelił nauczyciela, a potem zaczął strzelać na oślep” – powiedział Miloszević w rozmowie z N1.

    „Widziałem ochroniarza leżącego pod stołem. Zobaczyłem dwie dziewczyny z krwią na koszulkach. Mówisz, że on [the shooter] był cichym i dobrym uczniem. Niedawno dołączył do jej klasy.

    „Widziałem dzieci wybiegające ze szkoły z krzykiem. Przyszli rodzice, spanikowali. Później usłyszałem trzy strzały” – powiedział serbskiej państwowej telewizji RTS uczeń.

    Vucic powiedział, że podejrzany zaprzyjaźnił się ze strażnikiem, którego jeden z rodziców opisał jako „człowieka, który kocha dzieci”.

    Masowe strzelaniny są stosunkowo rzadkie w Serbii, która ma bardzo surowe przepisy dotyczące posiadania broni, ale posiadanie broni w tym kraju należy do najwyższych w Europie.

    Bałkany Zachodnie zostały zalane nielegalną bronią po wojnach i zamieszkach w latach 90. Szacuje się, że w 2019 r. w Serbii na 100 osób przypadało 39,1 sztuk broni palnej – trzeci najwyższy wynik na świecie, za Stanami Zjednoczonymi i Czarnogórą.

    W najbardziej śmiercionośnej strzelaninie od tego czasu Ljubisa Bogdanovic zabił 14 osób w centralnej wiosce Velika Ivanca w 2013 roku, a Nikola Radosavljevic zabił dziewięć i ranił pięć we wschodniej wiosce Jabukovac w lipcu 2007 roku.

    Adam Mickiewicz

    Adam Mickiewicz jest autorem publikującym na portalu humanmag.pl, gdzie porusza tematy z zakresu newsów, polityki, biznesu, technologii, sportu, rozrywki i stylu życia. Koncentruje się na jasnym i przystępnym przekazie informacji, aktualnych wydarzeniach oraz treściach istotnych dla czytelników, dbając o rzetelność, przejrzystość i praktyczną wartość publikacji.

    READ  Duża pływająca restauracja w Hongkongu tonie w morzu
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Email
    Previous ArticleObywatel Ukrainy z zakazem wjazdu do strefy Schengen zmienia nazwisko, by dostać się do Polski
    Next Article 15-calowy MacBook Air wprowadzony do sprzedaży przez dostawców przed rzekomą premierą WWDC

    Related Posts

    Izrael atakuje dowódcę Hezbollahu w Bejrucie po śmiertelnym ataku na Wzgórzach Golan

    30 lipca, 2024

    Dwoje dzieci zginęło, 11 osób zostało rannych w „brutalnym” ataku nożem podczas imprezy tanecznej w Wielkiej Brytanii, 17-latek aresztowany

    30 lipca, 2024

    Atak nożem w Southport: dwoje dzieci zginęło, a dziewięć zostało rannych podczas warsztatów tanecznych

    30 lipca, 2024

    Nowy minister finansów Wielkiej Brytanii rezygnuje z projektów cięć kosztów i potwierdza porozumienie mające zakończyć strajk lekarzy

    29 lipca, 2024

    Tysiące na Ukrainie oddają cześć poległym żołnierzom i wzywają rząd do uwolnienia więźniów

    29 lipca, 2024

    USA w „trwających rozmowach” z Izraelem i Libanem po ataku rakietowym

    29 lipca, 2024
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Navigate
    • Dom
    • Nagłówki
    • Świat
    • Biznes
    • Nauka
    • Technika
    • Sport
    • Rozrywka
    Pages
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    • o nas
    • Formularz kontaktowy
    • DMCA
    • Polityka Redakcyjna
    • Polityka prywatności
    © 2026 HumanMag. All rights reserved.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.