Connect with us

Świat

Hamas analizuje plan zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy izraelscy twardogłowi grożą premierowi | Izraelska wojna w Gazie News

Published

on

Hamas analizuje plan zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy izraelscy twardogłowi grożą premierowi |  Izraelska wojna w Gazie News

Hamas potwierdził, że rozważa propozycję zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy twardogłowi członkowie izraelskiego rządu zagrozili rozpadem koalicji, jeśli nie spodoba im się porozumienie.

Przywódca polityczny grupy palestyńskiej Ismail Haniyeh potwierdził we wtorek, że analizuje sporządzoną w weekend w Paryżu propozycję zakończenia wojny i umożliwienia wymiany izraelskich i palestyńskich więźniów.

Haniyeh oświadczyła w oświadczeniu, że grupa jest „otwarta na dyskusję nad wszelkimi poważnymi i praktycznymi inicjatywami lub pomysłami, pod warunkiem, że doprowadzą one do kompleksowego zakończenia agresji”.

Hamas powiedział także, że plan musi zapewniać „całkowite wycofanie sił okupacyjnych ze Strefy Gazy”.

Powiedział, że przywódcy grupy otrzymali zaproszenie do Kairu w celu opracowania „zintegrowanej wizji” porozumienia ramowego.

Wyraził także uznanie dla roli, jaką Katar i Egipt odegrały w pośredniczeniu w zawarciu porozumienia.

Premier Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, powiedział w poniedziałek, podczas weekendowych spotkań urzędników wywiadu Egiptu, Izraela i Stanów Zjednoczonych, że „poczyniono znaczne postępy” w sprawie możliwego porozumienia.

Strony omówiły propozycję wzywającą do stopniowego zawieszenia broni. Nastąpi uwolnienie kobiet i dzieci, a do oblężonej Strefy Gazy napłynie pomoc humanitarna.

Premier Kataru zauważył, że Hamas wzywał już do trwałego zawieszenia broni jako warunku wstępnego rozpoczęcia negocjacji. Zasugerował jednak, że istnieje nadzieja, że ​​nastawienie się zmieniło.

„Uważam, że przenieśliśmy się z tego miejsca do miejsca, które może potencjalnie doprowadzić do trwałego zawieszenia broni w przyszłości” – powiedział.

Palestyńska grupa Islamskiego Dżihadu w Gazie oświadczyła, że ​​nie zawrze porozumień w sprawie izraelskich zakładników bez zapewnienia kompleksowego zawieszenia broni i wycofania sił izraelskich ze Strefy Gazy, oświadczył we wtorek we wtorkowym oświadczeniu sekretarz generalny grupy Ziad al-Nakhala.

„Podział rządu”

Premier Benjamin Netanjahu we wtorek podczas wydarzeń na okupowanym Zachodnim Brzegu zdementował doniesienia o możliwym porozumieniu o zawieszeniu broni kończącym wojnę w Gazie i powtórzył swoją obietnicę kontynuowania walki aż do „absolutnego zwycięstwa” nad Hamasem.

READ  Jak idzie reforma emerytalna we Francji?

Wykluczył uwolnienie „tysięcy” palestyńskich więźniów w ramach porozumienia o zakończeniu walk i powiedział, że armia nie wycofa się z Gazy.

„Chcę jasno powiedzieć… Nie wycofamy IDF [army] ze Strefy Gazy i nie wypuścimy tysięcy terrorystów. Nic takiego się nie stanie” – powiedział w przemówieniu w osadzie Eli na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Netanjahu znajduje się pod znaczną presją ze strony rodzin pozostałych więźniów przetrzymywanych przez Hamas, aby osiągnąć porozumienie zapewniające ich uwolnienie.

7 października Hamas zabił w Izraelu około 1200 osób i wziął około 240 więźniów.

Jednakże twardogłowi partnerzy koalicji wywierają na niego także presję, aby kontynuował wojnę, i obiecał, że atak na Gazę będzie kontynuowany do czasu zniszczenia Hamasu.

Skrajnie prawicowy izraelski minister Itamar Ben-Gvir skomentował we wtorek zgłoszone porozumienie o zawieszeniu broni, najwyraźniej sugerując, że porozumienie z Hamasem doprowadzi do upadku rządu.

„Nierozważne porozumienie = podział rządu” – napisał Ben-Gvir w X.

Minister bezpieczeństwa narodowego znany jest ze swoich podburzających komentarzy na temat konfliktu. Jednak jego partia Siła Żydowska (Otzma Yehudit) jest ważnym graczem w izraelskiej koalicji rządzącej.

Mohammed Jamjoom z Al Jazeery, relacjonujący z Tel Awiwu, powiedział, że anonimowi urzędnicy izraelscy potwierdzili, że rząd podpisał porozumienie, które zostało przedstawione Hamasowi. Obejmuje to przerwę w walkach i uwolnienie izraelskich więźniów w Gazie w zamian za tysiące więźniów palestyńskich.

Jamjoom powiedział, że chociaż prawicowi członkowie rządu sprzeciwiają się porozumieniu, Yair Lapid, przywódca izraelskiej opozycji i były premier, powiedział, że poprze rząd, jeśli będzie to oznaczać sprowadzenie więźniów do domu.

Jamjoom poinformował, że sekretarz stanu USA Antony Blinken również wyląduje w Izraelu w sobotę w ramach swojej szóstej podróży do regionu od początku wojny, aby omówić powojenne scenariusze w Gazie.

READ  Rzadka burza śnieżna w Hiszpanii powoduje śmierć 4 osób i powoduje zastój w kraju

eskalacja

W miarę nasilania się walk w Gazie propozycje przekazano Hamasowi.

Według ministerstwa zdrowia Gazy w ciągu nocy w ciężkich izraelskich atakach i walkach miejskich w oblężonej enklawie zginęło 128 kolejnych osób.

Izraelski „oddział uderzeniowy” zabił także trzech mężczyzn, których określił jako „terrorystów”, podczas tajnej operacji w szpitalu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

„Świat musi wywrzeć presję na okupantów, aby zaprzestali tych masakr i zbrodni wojennych, w tym polityki tortur, jakim poddawani są nasi ludzie na obszarach Zachodniego Brzegu, egzekucji i aresztowań” – powiedziała Haniyeh.

W obliczu nasilenia walk Izrael oskarżył kilkunastu pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) o udział w ataku z 7 października, co skłoniło głównych krajów-darczyńców, w tym Stany Zjednoczone i Niemcy, do potępienia zaprzestania finansowania.

Haniyeh powiedział, że decyzja obu krajów o zawieszeniu datków stanowi „wyraźne naruszenie” zeszłotygodniowego orzeczenia wstępnego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości wzywającego do zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy.

Kraje, które ograniczają pomoc, wspierają izraelską „okupację poprzez głód i oblężenie” – stwierdził szef Hamasu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *