Connect with us

Świat

Tsunami uderza w Tonga po erupcji wulkanu | Aktualności | DW

Published

on

Wyspa Tonga na Pacyfiku doświadczyła w sobotę poważnej erupcji wulkanu, po której nastąpiło tsunami, które zalało część stolicy, Nuku’alofa.

Według amerykańskiego Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku, w Nuku’alofa pożar osiągnął 83 centymetry. Informacje na temat szkód materialnych lub ofiar nie są jeszcze dostępne.

Zdjęcia satelitarne pokazały masywne pióropusze popiołu i fale uderzeniowe rozprzestrzeniające się z wulkanu Hunga Tonga-Hunga Haʻapai.

Ludzie na całym Południowym Pacyfiku, nawet tak daleko jak Nowa Zelandia, słyszeli erupcję.

Filmy zamieszczone w mediach społecznościowych Tonga pokazały, że tsunami narusza linię brzegową i przenosi się do miasta.

Król Tonga Tupou VI został ewakuowany z Pałacu Królewskiego, gdy wielu Tongańczyków próbowało dostać się na wyższy poziom.

Kilka krajów wydaje ostrzeżenia o tsunami

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku poinformowało, że w Pago Pago, stolicy Terytorium Samoa Amerykańskiego, około 940 kilometrów (580 mil) od Tonga, zaobserwowano fale tsunami o wysokości do 2 stóp.

Tamtejsi urzędnicy początkowo wydali ostrzeżenie o tsunami, wzywając mieszkańców do ewakuacji na wyższy poziom „natychmiast”. Ostrzeżenie zostało zniesione wkrótce potem.

Ostrzeżenie o tsunami wydano dla Hawajów, Alaski, wybrzeża Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych i sąsiedniej Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Fidżi wydał również ostrzeżenie o tsunami, wzywając mieszkańców do unikania linii brzegowych „z powodu silnych prądów i niebezpiecznych fal”.

Nowa Zelandia, ponad 2000 kilometrów od miejsca erupcji, również wydała ostrzeżenie o tsunami.

Narodowa Agencja Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii powiedziała, że ​​niektóre części kraju mogą spodziewać się „silnych i niezwykłych prądów oraz nieprzewidywalnych fal przybrzeżnych”.

Nowa Zelandia pracuje nad nawiązaniem powiązań

Premier Jacinda Ardern powiedziała w niedzielę, że obrazy wybuchu wulkanu w pobliżu Tonga są „bardzo niepokojące” i że komunikacja z wyspą jest trudna.

„Komunikacja w wyniku epidemii była trudna” – powiedział Ardern w poście na Facebooku.

READ  2 agentów zabitych, 3 rannych, podejrzany martwy na Florydzie

Dodała, że ​​Siły Obronne Nowej Zelandii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracują nad ustaleniem, co jest potrzebne i jak kraj może pomóc.

Premier przedstawi aktualne informacje na temat sytuacji na konferencji prasowej w dalszej części dnia.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres również wyraził głębokie zaniepokojenie w swoim oświadczeniu.

„Biura ONZ na Pacyfiku uważnie monitorują sytuację i są gotowe udzielić pomocy na żądanie” – powiedział.

Erupcja podwodnego wulkanu

Sobotnia erupcja była ostatnią z serii podwodnego wulkanu Hunga Tonga, Hunga Ha’apai. Sobotnia erupcja jest drugą w ciągu zaledwie dwóch dni.

Wcześniejsza erupcja w piątek wysłała w powietrze pióropusze popiołu i dymu, sięgające nawet 20 kilometrów (12 mil) w atmosferę.

Wulkan miał okresową aktywność do grudnia zeszłego roku. W piątek urzędnicy zalecili ludziom pozostanie w domu i ochronę wody pitnej i zasobów.

rm, as/wmr, wd (AP, Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.