Connect with us

Nauka

Gwiazdy ukraińskiego futbolu pomagają utrzymać rosyjską inwazję w centrum uwagi na całym świecie

Published

on

Gwiazdy ukraińskiego futbolu pomagają utrzymać rosyjską inwazję w centrum uwagi na całym świecie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował legendę ukraińskiego futbolu Andrija Szewczenkę na stanowisko oficjalny doradca 26 września. Nominacja ta odzwierciedla wkład, jaki Szewczenko i inni znani piłkarze wnieśli w utrzymanie walki Ukrainy z rosyjską agresją w centrum międzynarodowego zainteresowania. W czasie, gdy wielu mieszkańców Kijowa jest zaniepokojonych perspektywą rosnącego „zmęczenia Ukrainy”, gwiazdy futbolu w kraju mają możliwość dotarcia do setek milionów widzów na całym świecie. Przykładowo, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Marka Ukrainareprezentacja Ukrainy to jedno z najpopularniejszych wyszukiwań w Google związanych z Ukrainą.

Były kapitan i trener reprezentacji Ukrainy Szewczenko odegrał szczególną rolę w wysiłkach na rzecz podniesienia międzynarodowej świadomości na temat trwającej rosyjskiej inwazji. Jako ambasador ukraińskiej platformy UNITED24 od wiosny 2022 r. zrobił wiele, aby podkreślić doświadczenia ukraińskiej ludności cywilnej podczas wojny i humanitarne koszty wojny.

Szewczenko odegrał kluczową rolę w zorganizowaniu Game4Ukraina inicjatywy, gwiazdorskiego meczu charytatywnego, który odbył się w sierpniu 2023 r. na Stamford Bridge, stadionie drużyny Chelsea z angielskiej Premier League, gdzie Szewczenko spędził jako zawodnik trzy sezony w ostatnich latach swojej kariery. W ramach charytatywnego meczu Game4Ukraine zebrano fundusze na odbudowę ukraińskiej szkoły zniszczonej podczas rosyjskiej inwazji. Co ważne, wydarzenie również cieszyło się dużym zainteresowaniem Uwaga mediów i pomógł utrzymać Ukrainę na pierwszych stronach gazet.

Zapisz się do Alertu Ukrainy

Gdy świat obserwuje rozwój rosyjskiej inwazji na Ukrainę, UkraineAlert dwa razy w tygodniu dostarcza najlepsze spostrzeżenia i analizy na temat Ukrainy przygotowane przez ekspertów Atlantic Council, prosto do Twojej skrzynki odbiorczej.

Były zdobywca Złotej Piłki i bohater AC Milan, powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych napastników swojego pokolenia, Szewczenko jest naturalnym ambasadorem. Jednak nie jest on jedynym ukraińskim piłkarzem, który wypowiada się w imieniu swojego kraju, odkąd dziewiętnaście miesięcy temu rozpoczęła się inwazja na Rosję na pełną skalę. Wielu ukraińskich piłkarzy grających obecnie w drużynach czołowych europejskich lig od lutego 2022 roku aktywnie działa na rzecz podnoszenia świadomości na temat sytuacji w ich kraju.

READ  Virgin Orbit Richarda Bransona mówi, że będzie „Uberem dla satelitów”

W Anglii szczególnie głośno wypowiadał się Oleksandr Zinchenko z Arsenalu, a Witalij Mykolenko z Evertonu. szczery w swojej krytyce konfliktu i niepowodzeniu rosyjskich gwiazd sportu w potępieniu inwazji. Swojemu krajowi kibicowali także inni ukraińscy piłkarze, w tym grający we włoskim klubie Genoa Rusłan Malinowski i kapitan reprezentacji Andrij Jarmołenko. Na samej Ukrainie w liczne wydarzenia zaangażowani byli także znani piłkarze zbieranie funduszy inicjatywy.

Niedawno mianowany trener Ukrainy Serhij Rebrow to kolejna wybitna postać ukraińskiego stowarzyszenia piłkarskiego, która wspierała walkę kraju z rosyjską inwazją. Rebrow był i nadal jest jedną z sił napędowych utworzenia Funduszu Wsparcia Armii Ukraińskiej Mówiony publicznie o decyzji jej rodziny o przejściu z języka rosyjskiego na ukraiński w codziennym życiu. Rebrov powiedział, że od 2014 roku otrzymał wiele ofert objęcia lukratywnych stanowisk trenerskich w Rosji, ale wszystkie odrzucił. „Moje stanowisko jest jednoznaczne” – oświadczył latem 2022 r. „Żadnego kontaktu z krajem, który zaatakował mój naród”.

Wydarzenia w Centrum Eurazji

Znacząca rola, jaką odgrywają ukraińscy piłkarze w przestrzeni informacyjnej, odzwierciedla bogatą tradycję piłkarską kraju. W czasie zimnej wojny ukraińskie kluby zdominowały krajową scenę piłkarską w Związku Radzieckim, a znakomita drużyna Dynama Kijów dwukrotnie zdobyła Puchar Zdobywców Pucharów UEFA. Tymczasem radziecka reprezentacja narodowa w dużej mierze polegała na ukraińskich talentach, a ponad połowa drużyny, która dotarła do finału Mistrzostw Europy w 1988 roku, pochodziła z Ukrainy. Najsłynniejszy trener piłki nożnej w historii Związku Radzieckiego, Walerij Łobanowski, również był Ukraińcem.

Ukraińska reprezentacja narodowa starała się wykorzystać to niezwykłe dziedzictwo w czasach poradzieckich, ale ukraińskie drużyny pozostają jednymi z najsilniejszych w Europie Wschodniej. Zawadiacka drużyna Dynama Kijów z młodym Andrijem Szewczenką dotarła do półfinału Ligi Mistrzów w 1999 r., podczas gdy krajowy rywal Szachtar Donieck zdobył Puchar UEFA w 2009 r. i regularnie występuje w fazie pucharowej europejskich rozgrywek. Od początku wojny Dynamo Kijów i Szachtar Donieck rozegrały kilka meczów charytatywnych przeciwko drużynom z całej Europy, aby pomóc zebrać pieniądze dla ofiar rosyjskiej agresji.

READ  Polsko-ormiański zespół odkrył 3200-letni „złoty grobowiec”

Głównymi ambasadorami Ukrainy w piłce nożnej nadal są reprezentacja kraju. Po nieudanej próbie awansu na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze Ukraina ma teraz nadzieję na zakwalifikowanie się do Mistrzostw Europy 2024, a ostatnie mecze fazy kwalifikacyjnej zaplanowano na październik i listopad 2023 r. Decydującym remisem powinien być mecz Ukrainy z Włochami. 20 listopada.

Wyzwania związane z bezpieczeństwem, jakie stwarza tocząca się wojna z Rosją, powodują, że reprezentacja Ukrainy musi grać u siebie w sąsiedniej Polsce, gdzie obecność dużej społeczności ukraińskiej gwarantuje pełne stadiony i silny doping. Każdy mecz kwalifikacyjny zapewnia także milionom Ukraińców na własnym stadionie mile widzianą odskocznię od okropności rosyjskiej inwazji, a jednocześnie służy światu jako przypomnienie niezwykłej odporności Ukrainy.

Renat Zihanshyn jest specjalistą ds. strategii marketingu cyfrowego, autorem i menedżerem treści kanału R/Z FOOTBALL na YouTube. Oleksandra Gaidai jest stażystką podoktorską na Wydziale Historii Uniwersytetu Amerykańskiego.

Dalsza lektura

Poglądy wyrażone w UkraineAlert są wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Rady Atlantyckiej, jej personelu lub zwolenników.

O Środkowa Eurazja Misją jest wzmocnienie współpracy transatlantyckiej w promowaniu stabilności, wartości demokratycznych i dobrobytu w Eurazji, od Europy Wschodniej i Turcji na Zachodzie po Kaukaz, Rosję i Azję Środkową na Wschodzie.

Śledź nas w mediach społecznościowych
i wspieraj naszą pracę

Zdjęcie: Andrij Szewczenko w akcji podczas meczu charytatywnego Game4Ukraine na Stamford Bridge w Londynie, Anglia (Alexander Canillas/SPP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *