Connect with us

Nauka

Cholera Poznań! Główny plac miasta zostanie poddany efektownej renowacji za 135 mln zł – Pierwsze wiadomości

Published

on

Projekt obejmie wprowadzenie trzech „zielonych wysp”, na których będą kwietniki, drzewa i siedziska.
Demiurg

Szacowany koszt do 135 mln zł poznańskiego Rynku Głównego wkrótce zostanie odnowione, dzięki czemu jego zabytkowe centrum zostanie odnowione i będzie przyjazne dla środowiska.

Dofinansowana ze środków unijnych informacja o wyborze wykonawcy została dobrze przyjęta przez prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, który powiedział: „Rynek to bardzo ważne miejsce zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

„Chcemy przestrzeni, która będzie działać dla wszystkich, dlatego do realizacji tej inwestycji podchodzi się z dużą determinacją.”

W ramach projektu Rynek będzie obłożony kostkami kamiennymi i płytami granitowymi, z których część zostanie wykonana z materiałów zabytkowych.Demiurg

Już późno, pierwsze nadzieje na zakończenie prac w 2020 roku zawiodły, gdyż nie zgłosił się żaden kandydat do realizacji projektu za pierwotny kosztorys 90 mln zł.

Jednak wraz ze wzrostem kwoty remontu do 135 mln zł, w tym tygodniu sfinalizowano umowę z konsorcjum TORMEL i WURPNIZ.

Po podpisaniu i opieczętowaniu umowy wykonawca ma 300 dni na uzyskanie niezbędnych licencji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont zakończy się latem 2023 roku.

Demiurg

Eleganckie kamienice Rynku skorzystają na instalacji nowych systemów oświetleniowych.Demiurg

„Naszym celem jest ułatwienie poruszania się po Rynku osobom, zwłaszcza niepełnosprawnym” – powiedział Jaśkowiak.

„Cieszę się też, że Rynek będzie miał więcej roślinności i atrakcyjnych miejsc do wypoczynku” – kontynuował.

– Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja obejmie również to, co jest na poziomie gruntu, ale i to, co poniżej – czyli sieci wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, energetyczne, telekomunikacyjne i gazowe. Infrastruktura ta wymaga pilnej modernizacji i reorganizacji. ”

W ramach remontu zadebiutuje także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał.Demiurg

Jak wygląda budynek w tej chwili. Adam Ciereszko / PAP

W ramach projektu Rynek będzie obłożony kostkami kamiennymi i płytami granitowymi, z których część zostanie wykonana z materiałów zabytkowych. Chodniki zostaną obniżone o dwa centymetry, aby ułatwić dostęp dla wózków inwalidzkich.

Poniżej powstanie kanalizacja deszczowa, a nad eleganckimi kamienicami Rynku nowe oświetlenie zyskuje.

Ponadto zakres projektu obejmie wprowadzenie trzech „zielonych wysp” na Rynku, na których będą klomby, drzewa i siedziska, a także otwarcie wertykalnego ogrodu na zachodniej ścianie Galerii Arsenał.

Mierzący około 141 metrów z każdej strony plac zyskał swój obecny wygląd w połowie XVI wieku, kiedy Giovanni Battista Quadro de Lugano przebudował ratusz i wiele kamienic, aby nadać im renesansowy styl. Jakub Kaczmarczyk / PAP

Za nim ul. Jana Baptysty Quadro odrodzi się jako Pasaż Kultury, pasaż kulturalny z rozsuwanym dachem, mobilną sceną oraz przestrzenią spotkań i wystaw.

Założony w 1241 roku plac jest trzecim co do wielkości w Polsce i powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych w kraju.

Mierzący około 141 metrów z każdej strony plac zyskał swój obecny wygląd w połowie XVI wieku, kiedy Giovanni Battista Quadro de Lugano przebudował ratusz i wiele kamienic, aby nadać im renesansowy styl.

Założony w 1241 roku plac jest trzecim co do wielkości w Polsce i powszechnie uważany za jeden z najpiękniejszych w kraju. Demiurg

Choć mocno zniszczony podczas oblężenia w 1945 r., plac został należycie odbudowany, choć z kontrowersyjnym dodaniem Galerii Arsenał, betonowego karbuntu posadzonego w sercu Rynku.

Mimo to plac jest mocno osadzony w polskim szlaku turystycznym. Miejmy nadzieję, że odnowa przeniesie go teraz na wyższy poziom, otwierając go na nową grupę demograficzną.

„Chcemy zmienić strukturę klientów Praça do Mercado Velho, aby częściej przyjeżdżały tu rodziny z dziećmi i aby stał się on jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów” – powiedział Jaśkowiak. „Do tego potrzebny jest wygodny Rynek, po którym można chodzić”.

READ  Putin przeprojektowuje żelazną kurtynę. Geografia Europy mówi nam dlaczego
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.