Connect with us

Nauka

Gwiazda ginie przez „spaghetti”, gdy jest konsumowana przez supermasywną czarną dziurę

Published

on

Astronomowie byli świadkami niezwykle rzadkiego zdarzenia: końca życia gwiazdy, gdy została ona zniszczona przez Wielka czarna dziura. A upadek tej konkretnej gwiazdy był jeszcze bardziej wyjątkowy, ponieważ śmierć nastąpiła przez „spaghetti” – i nie, to nie jest science fiction.

Według nowe badanie w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society astronomowie z Zwicky Transient Facility zauważyli podmuch światła, znany jako zdarzenie pływowe, które wskazywało na śmierć gwiazdy we wrześniu 2019 roku. Naukowcy powiedzieli w tym tygodniu było to najbliższe takie zjawisko, jakie kiedykolwiek wystąpiło na Ziemi i miało miejsce nieco ponad 215 milionów lat świetlnych od nas.

„Pomysł, że czarna dziura„ zasysa ”pobliską gwiazdę, brzmi jak science fiction. Ale właśnie tak dzieje się w przypadku zakłócenia pływowego” – powiedział naczelny autor Matt Nicholl z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Korzystając z teleskopów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), naukowcy byli w stanie zbadać z niespotykaną dotąd szczegółowością, co się dzieje, gdy gwiazda zostaje pożarta przez „potworna” czarna dziura. Powiedzieli, że gwiazda miała mniej więcej taką samą masę jak Słońce, z czego około połowa została utracona przez czarną dziurę, która jest ponad milion razy większa. Druga połowa została jednocześnie wyrzucona w kosmos.

Podczas tego gwałtownego procesu spagtyfikacji długie, cienkie pasma materii, z których składa się gwiazda, zapadają się w silną grawitację czarna dziura – który w zasadzie połyka go jak gwiezdne spaghetti. Wydarzenie uwalnia jasny wybuch energii, który może zostać wykryty przez astronomów.

eso2018a.jpg
Ta ilustracja przedstawia gwiazdę (na pierwszym planie) doświadczającą spaghetti, gdy jest zasysana przez supermasywną czarną dziurę (w tle) podczas zakłócenia pływowego.

ESO / M. Noże do zboża


„Kiedy pechowa gwiazda wędruje zbyt blisko supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki, ekstremalne przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury rozbija gwiazdę na cienkie strumienie materii” – powiedział współautor Thomas Wevers, stypendysta ESO w Santiago , Chile.

W przeszłości te rozbłyski często były zasłaniane przez wybuchający pył i odłamki, co utrudniało ich badanie. Ale tym razem astronomom się poszczęściło.

To zdarzenie zakłócenia pływowego, nazwane AT2019qiz, zostało znalezione zaraz po tym zdarzeniu, co znacznie ułatwia obserwację. Naukowcy badali AT2019qiz, znajdującą się w galaktyce spiralnej w konstelacji Eridanusa, przez sześć miesięcy, gdy rozbłysk stawał się coraz jaśniejszy, a następnie zanikał.


Śmierć przez spaghettification: artystyczna animacja gwiazdy zasysanej przez czarną dziurę przez
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) na
Youtube

„Ponieważ złapaliśmy to wcześnie, mogliśmy faktycznie zobaczyć zasłonę pyłu i gruzu, która podnosi się, gdy czarna dziura wypływa z silnym wypływem materiału z prędkością do 10 000 km / s” – powiedziała Kate Alexander, członek NASA Einstein w Uniwersytet Północno-Zachodni.

„To wyjątkowe„ zajrzenie za zasłonę ”było pierwszą okazją do określenia pochodzenia materiału przesłaniającego i śledzenia w czasie rzeczywistym, w jaki sposób otacza czarną dziurę”.

Astronomowie powiedzieli, że ich obserwacje po raz pierwszy pokazały bezpośredni związek między pyłem i odłamkami emitowanymi przez gwiazdę a jasnym rozbłyskiem, które pojawia się, gdy jest pochłaniany przez czarną dziurę. Mają nadzieję, że AT2019qiz może służyć jako „Kamień z Rosetty”, pomagając im interpretować przyszłe zakłócenia pływowe i pogłębiać nasze zrozumienie tajemniczego świata czarnych dziur.

READ  Wzrost zatrudnienia w Polsce zatrzymuje się w lipcu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.