Connect with us

Nauka

„Gruzini, czekamy na was w zjednoczonej Europie, jesteście częścią UE”

Published

on

– My, Gruzini [the Polish people] czekają na was w zjednoczonej Europie, ponieważ od wieków jest ona częścią waszego dziedzictwa. Czekamy na was w NATO, ponieważ wy [Georgians] jesteśmy dumnym narodem, który zasługuje na wolność, bezpieczeństwo i dobrobyt – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas oficjalnej uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że jest wystarczająco dużo miejsca dla przyjaciół, w tym Gruzji w NATO i Unii Europejskiej, a Polska jest zaufanym sojusznikiem Gruzji, która dokłada wszelkich starań, aby wspierać Gruzję i jej aspiracje do integracji euroatlantyckiej.

My [Poland and the Polish people] napominam [Georgia] być wytrwałym na drodze do reform, a także utrzymywać europejskie standardy w budowaniu jedności politycznej i poszanowaniu dialogu politycznego. Kraje UE muszą pamiętać, że Gruzja jest częścią cywilizacji europejskiej ”- powiedział Duda.

W swoim wystąpieniu Duda wspomniał również, że wolność, niezależność, demokracja, szacunek i solidarność to zasady, na których opierają się relacje między Gruzją a Polską.

Dziś w Gruzji przypada Dzień Niepodległości, upamiętniający 26 maja 1918 r. – dzień, w którym uchwalono Akt Niepodległości i ustanowiono Pierwszą Demokratyczną Republikę Gruzji.

Ze względu na pandemię koronawirusa w tym dniu odbędzie się mniej ceremonii, w przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy w Tbilisi i regionach odbyłoby się kilka wydarzeń.

READ  RTL dzisiaj - polowanie na neutriny: Rosja umieszcza gigantyczny teleskop kosmiczny na jeziorze Bajkał
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *