Connect with us

Gospodarka

Gotowość do porozumienia deklarują Tauron i Polska Grupa Górnicza

Published

on

W środę Tauron i Polska Grupa Górnicza wyraziły przekonanie, że „w najbliższym czasie dojdą do porozumienia w sprawie wzajemnych kwestii handlowych. Dzień wcześniej Tauron wypowiedział umowę na dostawy węgla z PGG. Po świętach planowane są kolejne spotkania. Ustaw rozmowy.

Tauron wypowiedział we wtorek umowę na dostawy węgla z PGG, którą podpisał prawie trzy lata temu, tłumacząc to sytuacją rynkową i brakiem porozumienia z firmą wydobywczą w sprawie cen i ilości dostarczanego węgla. Jednocześnie spółka energetyczna nie wykluczyła możliwości kontynuowania współpracy z PGG pod warunkiem dostosowania umowy do aktualnych warunków rynkowych.

W środę obie firmy wydały wspólne oświadczenie informujące o toczących się między nimi rozmowach i deklarujące gotowość do dalszych rozmów, które zaowocowały porozumieniem.

„Polska Grupa Górnicza i Tauron Polska Energia wspólnie informują, że prowadzą obecnie rozmowy w sprawie wdrożenia i regulacji dostaw węgla w 2020 roku. Strony deklarują również gotowość do dalszych rozmów” – napisano w komunikacie.

Po świętach zaplanowano spotkanie kierownictwa obu firm. „Mamy nadzieję, że rozmowy odbędą się jak najszybciej. Jednocześnie PGG i Tauron deklarują, że dotychczasowa współpraca biznesowa przebiega prawidłowo” – poinformowali przedstawiciele spółki górniczo-energetycznej.

„Strony są przekonane, że w najbliższej przyszłości dojdą do porozumienia w kwestiach wzajemnych stosunków handlowych” – czytamy w oświadczeniu. Obie spółki są kontrolowane przez Skarb Państwa i monitorowane przez Ministerstwo Mienia Państwowego.

Tauron, który w ubiegłym roku kupił od PGG ponad 2,5 mln ton węgla, odstąpił od umowy z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia do 30 czerwca 2021 roku. PGG uznało jednak sześciomiesięczne wypowiedzenie za nieskuteczne, gdyż spodziewało się dotrzymania warunków umowy i dwuletniego okresu wypowiedzenia – wtedy umowa obowiązywałaby do końca 2022 roku.

READ  W Polsce ma powstać kilka małych reaktorów modułowych

Przedstawiciele Tauronu wyjaśniali przyczyny rozwiązania umowy, mówiąc, że spółka wielokrotnie zwracała się do PGG o renegocjację umowy, złożyła kilka propozycji zmian w umowie oraz zaproponowała rozmowy z zewnętrznym mediatorem. „PGG do tej pory kwestionowało istnienie powodów do zmian” – poinformował we wtorek Tauron, który uważa, że ​​można wypowiedzieć umowę – po półrocznym okresie wypowiedzenia – już w połowie przyszłego roku.

„Podstawą do wypowiedzenia była klauzula dostosowawcza w umowie z PGG. Zapis ten umożliwia obu kontrahentom dostosowanie warunków do zmian gospodarczych, które prowadzą do nadmiernych utrudnień lub ryzyka poważnych konsekwencji finansowych dla dalszej realizacji umowy. Ponad rok temu Tauron wystąpił do PGG z wnioskiem o wypowiedzenie Tauron poinformował we wtorek, że umowa jest dostosowywana do zmieniającego się otoczenia gospodarczego.

Zdaniem przedstawicieli Tauron obiektywnymi okolicznościami, które zapoczątkowały proces renegocjacji kontraktu są: gwałtowny i trwały wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, znaczny wzrost importu tańszej energii elektrycznej, dynamiczny wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, spadek krajowe zużycie energii elektrycznej, gwałtowny spadek opłacalności wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach węglowych oraz istotne zmiany w otoczeniu regulacyjnym dla energetyki konwencjonalnej.

„Czynniki te oceniamy obiektywnie jako prawdziwe. Stworzyły one istotne utrudnienia we wdrażaniu dotychczasowych odbioru węgla, w szczególności ze względu na ponad 20% spadek produkcji energii z bloków węglowych Grupy Tauron w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu do 2019 roku oraz całościowo Wpływ tych czynników spotęgowała pandemia COVID-19 ”- powiedział rzecznik firmy Łukasz Zimnoch.

Po otrzymaniu wypowiedzenia – uznanego przez PGG za bezskuteczne z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia – Polska Grupa Górnicza stwierdziła, że ​​Tauron zawarł tegoroczny kontrakt z grupą w niespełna jedną trzecią. Firma górnicza przekonuje, że długoterminowa umowa powinna chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA (indeks cen węgla w europejskich portach Amsterdamu, Rotterdamu, Antwerpii – PAP) i tym samym równomiernie rozłożyć ryzyko pomiędzy obie strony.

READ  PGE przeciwko inwestycji kogeneracyjnej w Szczecinie

„W pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia zrealizował kontrakt. Gdy indeks CIF ARA spadł, Tauron Polska Energia zażądała zmiany ceny i faktycznie ograniczyła zakup węgla, zmniejszając go całe ryzyko kontraktowe zostało przeniesione na PGG. ” – poinformował we wtorek PGG.

Polska Grupa Górnicza od wielu miesięcy sygnalizuje, że główni odbiorcy węgla – krajowe koncerny energetyczne, w tym Tauron – nie odbierają całego zawartego w umowie węgla. PGG zadeklarowało dialog z klientami w tym zakresie. Przedstawiciele grupy nieoficjalnie potwierdzili, że rozważane jest również żądanie odszkodowania za uzgodniony w umowie i nieodebrany węgiel. Tauron jest pierwszym dużym klientem PGG, który wypowiedział umowę.

TAURONPE

  • otwarty
    2.800

  • Maks
    2.6200

  • Minimum
    2.5620

  • Referencyjna stopa procentowa
    2.800

  • Suma objętości
    3,441,344

  • Całkowita sprzedaż
    8 950 137,5240

  • Dolny widelec
    2.3220

  • Górny widelec
    2,8380

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Codziennie czeka ponad 20 000 zł – – Kliknij i przejrzyj

W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia i mamy dla Państwa niespodziankę. Masz dziś szansę wygrać duże pieniądze! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia możesz wygrać co najmniej 20 000 zł, aw wybrane grudniowe dni nawet 40 000 zł! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij w link Gram teraz za dużo pieniędzy!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *