Connect with us

Gospodarka

GOSPODARKA CEE – Czechy, Węgry nastroje produkcyjne rosną w związku z niedoborami dostaw

Published

on

(Zwija węgierskie i czeskie publikacje PMI)

3 maja (Reuters) – czescy producenci najlepiej wypadali w kwietniu od ponad trzech lat. Powitał ich silny wzrost produkcji i zamówień, a fabryki borykały się również z opóźnieniami w dostawach i wąskimi gardłami.

Rosnące nastroje w fabrykach znalazły odzwierciedlenie w sąsiednich Węgrzech, gdzie indeks menedżerów ds. Zakupów (PMI) ponownie wzrósł powyżej poziomu 50, stosując inną metodę, oddzielającą ekspansję od spadku.

PMI IHS Markit w Czechach wzrósł do 58,9 z 58,0 w kwietniu, jak podały dane w poniedziałek. Z badania wynika, że ​​spadek wydajności dostawcy – zwykle jest to oznaka poprawy warunków, które podnoszą wyniki PMI – również został dodany do nagłówka.

Fabryki w Europie Środkowej borykają się z pewnym stopniem niedoborów komponentów i opóźnień w dostawach od dostawców, co znalazło odzwierciedlenie w globalnym kryzysie półprzewodników utrudniającym przemysł motoryzacyjny oraz niedoborom globalnych kontenerów transportowych.

Zwiększa to również koszt.

„Ogólnie rzecz biorąc, pomimo problemów z łańcuchami dostaw, wśród firm panuje oczywiście silny optymizm. Jeśli istnieją, czeski przemysł powinien zmierzać do silnego wzrostu ”- powiedział ekonomista Komercni Banka Jan Steckerova.

Gospodarki Europy Środkowej, które są silnie uzależnione od sektora motoryzacyjnego, odrodzą się w 2021 roku po skurczach wywołanych zeszłoroczną pandemią koronawirusa.

W całym regionie stopniowo ustępują blokady w handlu detalicznym i hotelarskim, zwiększając zaufanie konsumentów.

Na Węgrzech indeks PMI dla przemysłu wzrósł ze skorygowanych 48,8 w marcu do 50,8 w kwietniu, ogłosił wydawca indeksu Stowarzyszenie Logistyki, Zakupów i Zarządzania Zapasami. Wielkość produkcji i napływające zamówienia wzrosły i pozostały powyżej 50-punktowego progu.

We wtorek poznamy PMI dla Polski. (Relacje Martona Dunai w Budapeszcie i Jasona Hoveta w Pradze; montaż: Toby Chopra)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.