Connect with us

Gospodarka

Globalny wzrost populacji jest najniższy od II wojny światowej

Published

on

Globalny wzrost populacji jest najniższy od II wojny światowej

Według raportu ONZ, globalny wzrost populacji spadł do mniej niż 1 procent po raz pierwszy od II wojny światowej, ponieważ populacja Europy zaczęła się zmniejszać podczas pandemii koronawirusa.

Wolniejsze tempo wzrostu oznacza, że ​​obecnie przewiduje się, że populacja osiągnie szczyt 10,4 miliarda ludzi w latach 80. XX wieku, a następnie zacznie spadać, co jest pierwszym przewidywanym spadkiem w raporcie ONZ dotyczącym prognoz światowej populacji. Niezwykle niski wskaźnik dzietności, średnia liczba urodzeń na kobietę, w wielu krajach napędza długoterminowy trend, a oczekuje się, że rozprzestrzenianie się starzejących się społeczeństw wpłynie na globalny rozwój i wyniki gospodarcze.

Raport wykazał również, że ludność świata jest gotowa do osiągnięcia w tym roku 8 miliardów ludzi. Sekretarz generalny ONZ António Guterres przypisał wzrost „postępom zdrowotnym, które wydłużyły średnią długość życia i radykalnie zmniejszyły wskaźniki śmiertelności matek i niemowląt”.

Oczekuje się, że Indie prześcigną Chiny jako najbardziej zaludniony kraj w przyszłym roku, powiedział.

Spowolnienie w Europie, w połączeniu ze spowolnieniem w innych regionach, pomogło światowemu wzrostowi obniżyć się do mniej niż 1 proc. zarówno w 2020, jak i 2021 roku. Populacja Europy skurczyła się o 744 000 w 2020 r. io 1,4 mln w zeszłym roku – największy spadek na jakimkolwiek kontynencie od czasu rozpoczęcia rejestracji w latach 50. XX wieku, odzwierciedlający wzrost liczby zgonów, spadających urodzeń i niższą migrację netto związaną z pandemią.

Jednak pandemia „nie jest głównym czynnikiem”, powiedział John Wilmoth, dyrektor wydziału ludności w Departamencie Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ. Przewiduje się, że Europa będzie się nadal kurczyć do 2100 roku, a Niemcy i inne kraje dołączą do trendu obserwowanego w krajach Europy Wschodniej i Południowej, takich jak Polska i Włochy.

Wskaźnik dzietności „od wielu dziesięcioleci jest dość niski w prawie wszystkich krajach europejskich, a to oznacza, że ​​nie ma zbyt wielu młodych ludzi” – powiedział.

Zobaczysz migawkę interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że jesteś offline lub JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce.

Biorąc pod uwagę, że dwie trzecie obywateli świata mieszka w kraju, w którym płodność jest mniejsza niż 2,1 urodzeń na kobietę, czyli mniej więcej poziom potrzebny do zerowego wzrostu przy niskim współczynniku śmiertelności, przewiduje się, że populacja 61 krajów wzrośnie o co najmniej 1% spadek 2022 i 2050.

READ  Polska opozycja apeluje o współpracę z Komisją w celu pozyskania funduszy unijnych – EURACTIV.com

W krajach o malejącej liczbie ludności „o ile nie stworzy się cudu produktywności, ogólny wzrost gospodarczy spadnie” – powiedział Charles Goodhart, emerytowany profesor w London School of Economics i współautor książki. Wielka zmiana demograficzna.

W Azji populacja Japonii kurczy się od 2010 roku, populacja Korei Południowej spadła w 2020 roku, a Chiny mają zrobić to samo w tym roku. Oczekuje się, że do 2059 roku populacja Chin zmniejszy się o 12 milionów, co jest największym spadkiem w historii.

„Zasadniczo, jeśli spojrzysz na mapę świata krajów, które mają zostać wyludnione, zaczyna się w Europie Środkowej i biegnie na wschód do Japonii przez Rosję i Chiny” – powiedział Wilmoth.

Zobaczysz migawkę interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że jesteś offline lub JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce.

Afryka wyprzedziła Azję w 2020 roku, stając się głównym źródłem wzrostu populacji. ONZ informuje, że ponad połowa przewidywanego wzrostu do 2050 r. będzie skoncentrowana w zaledwie ośmiu krajach, głównie w Afryce, których szybki wzrost zagraża ich celom rozwojowym. Przewiduje się, że do połowy wieku Nigeria będzie tak zaludniona jak Stany Zjednoczone, co zlikwiduje obecną różnicę 121 milionów między krajami.

Większa produkcja „może i powinna” migrować do Afryki, powiedział Goodhart, „ponieważ alternatywa masowej migracji do innych krajów o malejącej liczbie ludności nie jest politycznie wykonalna”.

„To przede wszystkim starzenie się i kurczenie się populacji w wieku produkcyjnym wpływa na rozwój gospodarczy kraju” – powiedziała Martina Lizarazo López z Bertelsmann Stiftung, niemieckiego think tanku.

Eksperci twierdzą, że zwiększona produktywność, automatyzacja i dłuższe życie zawodowe mogą pomóc zmniejszyć wpływ starzenia się populacji.

Do roku 2030 na całym świecie ponad 1 miliard ludzi będzie mieć powyżej 65 lat, z czego 210 milionów powyżej 80, czyli mniej więcej dwukrotnie więcej niż w 2010 roku. W wielu krajach, w tym w Japonii, Włoszech i Niemczech, osoby starsze stanowią już około jednej czwartej populacji. .

READ  AKTUALIZACJA 1 - Zgodnie z prognozą polska gospodarka kurczy się w 2020 roku po raz pierwszy od lat

Joshua Wilde, naukowiec z niemieckiego Instytutu Badań Demograficznych im. Maxa Plancka, powiedział, że kiedy współczynniki dzietności spadają do poziomu, w którym populacja spada, „to naprawdę wspaniałe, ponieważ masz wyższy odsetek populacji w grupach w wieku produkcyjnym”.

Ale „w dłuższej perspektywie”, dodał, „wszyscy ci pracownicy, którzy zwiększają dochód per capita, przejdą na emeryturę i będą potrzebować emerytur, będą potrzebować opieki zdrowotnej”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *