Connect with us

Nauka

Google Doodle zwraca uwagę na wspaniałą koniunkcję Jowisza i Saturna

Published

on

Google Doodle świętuje wielkie połączenie i nadejście zimy.

Google

Najkrótszy dzień w roku zapowiada wielkie widowisko.

W poniedziałek, kiedy półkula północna wyznacza początek zimy wraz z przesileniem, zostajemy również zaskoczeni rzadkim i spektakularnym widokiem na niebie: wielka koniunkcja.

Podczas pokazu Jowisz i Saturn, dwie największe planety w naszym Układzie Słonecznym, pojawią się bardzo blisko siebie, tak jakby nakładały się, tworząc podwójną planetę. Ostatni raz taki widok nas potraktowano w średniowieczu – prawie 800 lat temu.

Niektórzy kojarzą ją z legendarną Gwiazdą Betlejemską, która kierowała trzema mędrcami w biblijnej historii Narodzenia.

Aby uczcić pierwszy dzień zimy i wielką koniunkcję, która miała miejsce tego samego dnia, Google stworzył animowany doodle pokazujący Saturna, który daje Jowiszowi piątkę, gdy ślizga się po orbicie Układu Słonecznego.

Koniunkcja występuje, gdy dowolne dwa obiekty astronomiczne pojawiają się blisko siebie na niebie podczas obserwacji z Ziemi. Z naszej perspektywy te dwie olbrzymie planety pojawią się w odległości zaledwie jednej dziesiątej stopnia, mimo że w rzeczywistości są oddalone od siebie o około 450 milionów mil.

Koniunkcja obu planet zachodzi co 19,6 lat, ale jest to pierwszy przypadek od 1226 roku, kiedy para ustawia się w jednej linii w nocy, a Ziemianie mogli to zobaczyć.

Bliskie ustawienie będzie łatwo widoczne gołym okiem, patrząc na południowo-zachodnie niebo tuż po zachodzie słońca.

READ  Terez zajmuje 5000 m² na lotnisku 7R City Flex Rzeszów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *