Connect with us

Nauka

Superwulkan Yellowstone zawiera więcej magmy, wynika z nowych badań

Published

on

Wulkanolodzy identyfikują zbiorniki magmy, monitorując trzęsienia ziemi. Fale sejsmiczne zanurzają się w trzewiach Ziemi, zanim zostaną wykryte przez sejsmometry powierzchniowe. Poruszają się wolniej przez gorącą, częściowo stopioną skałę, a naukowcy wykorzystują czas podróży, aby zinterpretować, jak radzą sobie stopione części podpowierzchniowe.

Ale ta tradycyjna technika obrazowania sejsmicznego jest niedoskonała. Fale sejsmiczne czasami zaginają się wokół kieszeni stopionych. Ta metoda zakłada również, że fale sejsmiczne przemieszczają się w sposób uproszczony, od trzęsienia ziemi bezpośrednio do sejsmometru; w rzeczywistości fale sejsmiczne rozchodzą się we wszystkich kierunkach, a krytyczne informacje o podbrzuszu Ziemi są tracone.

W ramach nowego badania autorzy zwrócili się do 20-letniego nagrania hałasu sejsmicznego w tle Yellowstone – generowanego przez odległe fale oceanu, wiatr i działalność człowieka – aby skupić się na zaniedbanym topnieniu wulkanu. Odrzucili tradycyjne uproszczenia sejsmiczne i wykorzystali superkomputery do dokładniejszego odwzorowania ruchu fal sejsmicznych.

Zespół odkrył, że fale sejsmiczne zwalniały, gdy przemieszczały się od 2 do 5 mil w dół – co odpowiada górnemu segmentowi, w którym uważa się, że znajduje się najpłytszy zbiornik magmy wulkanu Yellowstone. Sugeruje to, że do 20% całego tego zbiornika jest stopione.

Na szczęście nie jest to powód do utraty snu. Praktyczna zasada jest taka, że ​​​​zbiorniki nie mogą wybuchnąć bez stopienia od 35% do 50%, kiedy rzeczy są „jak kryształowa zupa” – powiedział Ross Maguire, sejsmolog z University of Illinois Urbana-Champaign i autor badania. Ta wartość, o której często dyskutują wulkanolodzy, prawdopodobnie różni się w zależności od wulkanu. Niezależnie od tego, 20% Yellowstone „jest nadal znacznie poniżej tego krytycznego progu”, powiedział dr. Maguire’a

Dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice innych wulkanów, niniejsze badanie potwierdza, że ​​ta stosunkowo nowa technika „jest naprawdę dobrym sposobem” – powiedziała Diana Roman, geofizyk z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie, która nie była zaangażowany w badanie wulkanu.

READ  Substancje chemiczne znajdujące się w plastiku mogą prowadzić do przybierania na wadze

„To trochę tak, jak zakładanie nowego obiektywu do starego aparatu” — powiedział dr. Polska. „To ten sam aparat, ale teraz masz lepszą rozdzielczość. Widzisz wyraźniej”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *