Connect with us

Świat

Geny neandertalczyka zwiększają ryzyko ciężkiego COVID-19

Published

on

Niektóre osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 mają łagodniejszy lub nawet bezobjawowy stan, podczas gdy inni mają znacznie cięższy stan. Przyczyn tej różnicy jest wiele, w tym wiek pacjenta i obecność chorób współistniejących.

Szwedzcy naukowcy Hugo Zeberg i Svante Paabo, również Szwed, ale aktywni w Japonii, wykazali, że czynniki genetyczne mogą również wpływać na przebieg COVID-19. Wykazali, że warianty genów na chromosomie trzecim mogą powodować poważne objawy u osoby zakażonej koronawirusem.

Ciężki przebieg COVID-19 zarejestrowany w genach?

W badaniu opublikowanym w środę w czasopiśmie Nature naukowcy byli w stanie wykazać, że warianty genów na chromosomie 3 są prawie identyczne z wariantami genetycznymi, które były obecne u neandertalczyków w południowej Europie 50 000 lat temu. Chromosomy to struktury, które znajdują się w jądrze komórkowym i przenoszą materiał genetyczny organizmu. Ludzie mają 23 pary chromosomów.

Dalsza analiza genetyczna umożliwiła naukowcom ustalenie już 60 000 lat temu, że warianty genetyczne znalazły się w naszym genomie – w wyniku skrzyżowania naszych przodków z neandertalczykami. „Warto zauważyć, że dziedzictwo genetyczne odziedziczone po neandertalczykach ma tak tragiczne konsekwencje dla obecnej pandemii” – skomentował genetyk profesor Svante Paabo, który kierował zespołem na Okinawa Technical University w Japonii.

Naukowcy przebadali ponad trzy tysiące osób, w tym pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkich objawów COVID-19, a także pacjentów z mniej poważnymi schorzeniami. Zidentyfikowany obszar na trzecim chromosomie jest długi i składa się z 49 400 par zasad. Warianty genetyczne odpowiedzialne za większą podatność na COVID-19 są ze sobą powiązane. Jeśli pacjent ma jeden z nich, jest bardzo prawdopodobne, że będzie miał również wszystkie 13.

Geny nierównomiernie rozmieszczone na świecie

Naukowcy potwierdzili, że warianty genetyczne pochodzą od neandertalczyków w wyniku ich skrzyżowania z nimi. Analiza genetyczna wykluczyła, że ​​ich źródłem był wspólny ewolucyjny przodek obu podgatunków, które żyły około 550 000 lat temu.

READ  Gantz wzywa przywódcę arabskich islamistów, Abbasa, do wyparcia Netanjahu

Zdaniem naukowców u pacjentów, którzy odziedziczyli neandertalskie warianty genów, prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych objawów wymagających zastosowania respiratora jest nawet trzykrotnie większe.

Warianty genów neandertalczyka nie są równomiernie rozmieszczone w populacji światowej. Na przykład w Azji Południowej około 50 procent populacji jest nosicielami tych wariantów, podczas gdy w Azji Wschodniej praktycznie nie występują.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.