Connect with us

Gospodarka

Generali odwołuje ofertę Aviva Poland w walce ze źródłami NN

Published

on

Autorzy: Pamela Barbaglia, Stephen Jewkes i Agnieszka Barteczko

MEDIOLAN (Reuters) – włoski ubezpieczyciel Generali podniósł swoją ofertę dla polskiego ramienia Avivy o wartości prawie 2,5 miliarda euro (3 miliardy dolarów), aby pokonać holenderskiego ubezpieczyciela NN.

Notowany na giełdzie w Londynie ubezpieczyciel Aviva otrzymał 22 marca trzy wiążące oferty na swoją działalność w Polsce, a najwyższą ofertę złożył NN, który wycenił jednostkę na około 2,5 mld euro.

Niemieckie ubezpieczyciele Allianz i Generali, które już działają w Polsce, miały w tym tygodniu ostatnią szansę na ulepszenie swoich ofert.

Oczekuje się, że Aviva przeprowadzi rozmowy na wyłączność z jednym z trzech oferentów w najbliższych dniach.

Rzecznik Avivy powiedział, że brytyjski ubezpieczyciel analizuje opcje dla Polski, ale żadna decyzja nie została podjęta.

Generali, NN i Allianz odmówiły komentarza.

Aviva jest drugim co do wielkości ubezpieczycielem na życie w Polsce po państwowym PZU i dziesiątym co do wielkości ubezpieczycielem powszechnym w kraju. Polski biznes obejmuje również dwa ważne partnerstwa w zakresie bancassurance z Santanderem i ING.

Generali początkowo wyceniło polską transakcję na nieco ponad 2 miliardy euro, aby urozmaicić swoją ofertę z 24 marca i zaoferowało prawie 2,5 miliarda euro, według źródeł.

NN zaoferował około 2,5 miliarda euro, podają źródła.

Aviva, której szef Amanda Blanc ma zamiar sfinalizować ambitny program sprzedaży aktywów w Europie, chciała skorzystać na konkurencyjnym krajobrazie i dała trzem oferentom możliwość złożenia ostatecznych ofert w tym tygodniu.

Dla Generali transakcja byłaby odskocznią do Polski – rynku, który szef Philippe Donnet postrzega jako rdzeń ekspansji firmy. Włoski ubezpieczyciel powiedział niedawno, że rozważy tam wszelkie możliwości rozwoju.

„Aviva jest prawdziwym zwycięzcą tej aukcji, ponieważ cena rośnie” – powiedział jeden ze źródeł, dodając, że oferenci walczą o zwiększenie swoich wpływów w Europie Środkowej i Wschodniej.

READ  Japonia i Polska podpisują plan działania na rzecz wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa

Analitycy Panmure Gordon wstępnie oszacowali łączną sprzedaż pozostałych europejskich aktywów Avivy w Polsce i we Włoszech na 2,9 mld GBP (2,9 mld USD).

Aviva sprzedała 4 marca swoją działalność w zakresie ubezpieczeń na życie we Włoszech za 543 mln euro spółce CNP Assurances we Francji.

Sprzedaż przez Macif francuskich operacji firmie Aéma Groupe w lutym pozwoliła zaoszczędzić 3,2 miliarda euro, a kolejne 122 miliony funtów oszczędzono, przenosząc 40 procent udziałów w spółce joint venture w Turcji do Ageas Insurance International.

(1 USD = 0,8470 euro)

(1 $ = 0,7292 funta)

(Relacje Pameli Barbaglia, Stephena Jewkesa i Agnieszki Barteczko; dodatkowe relacje: Gianluca Semeraro, Carolyn Cohn i Alex Huebner. Montaż: Elaine Hardcastle i Mark Potter)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *