Connect with us

Gospodarka

GE i PKN Orlen podpisują kontrakt na morską energetykę wiatrową w Polsce

Published

on

GE Renewable Energy i polska rafineria ropy i benzyny PKN Orlen podpisały Memorandum of Understanding, aby wspólnie zbadać możliwości wspólnego wspierania rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w Polsce.

Dzięki tej nowej umowie GE zamierza kontynuować współpracę z lokalnymi dostawcami, aby pomóc im w zwiększeniu ich zdolności do wspierania rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i poza nią.

Mając ponad 300 turbin wiatrowych na lądzie, firma jest już aktywnym graczem na polskim rynku wiatrowym, a jej spółka zależna LM Wind Power zatrudnia w goleniowskim zakładzie około 1000 osób przy produkcji łopat wirnika do turbin wiatrowych na lądzie.

Jérôme Pécresse, Senior Vice President, GE & CEO, GE Renewable Energy, powiedział: „Polska jest dobrze przygotowana do wykorzystania morskich zasobów wiatrowych w celu przyspieszenia transformacji energetycznej. Umowa, którą dziś podpisujemy, wskazuje drogę do pragmatycznych kroków, które mogą w pełni wykorzystać rozległe polskie zasoby morskiej energetyki wiatrowej w celu osiągnięcia korzystnych wyników w zakresie ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego.”

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen, powiedział: „Doświadczenie zdobyte dzięki tej współpracy i wspólnemu udziałowi w rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej sprawi, że znacząca część rozwijającego się rynku offshore stanie się polskim kapitałem zbliżające się postępowanie koncesyjne.”

Polska zapowiedziała, że ​​do 2030 r. przeznaczy do 10,9 GW morskiej energetyki wiatrowej i zaoferuje nowe obszary morskie, które umożliwią rozwój przyszłych projektów wiatrowych na morzu. Szacuje się, że do 2050 r. moc morskiej energii wiatrowej w kraju wyniesie 28 GW.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *