Connect with us

Świat

Gantz zrywa z wieloletnim stanowiskiem izraelskim i jest gotów „zaakceptować” odrodzenie JCPOA.

Published

on

Sekretarz obrony Benny Gantz powiedział, że jest gotów zaakceptować scenariusz, w którym USA zdołają ożywić umowę nuklearną z Iranem, w rzadkim komentarzu wysokiego rangą urzędnika rządowego, który nie odrzuca wprost wielostronnej umowy.

„Akceptuję obecne podejście USA do ponownego zaszufladkowania irańskiego programu nuklearnego” – powiedział Gantz powiedział Polityka zagraniczna w opublikowanym we wtorek wywiadzie, w którym wykorzystano retorykę używaną przez rząd Bidena do opisania celu wspólnego kompleksowego planu działania.

Podczas gdy pozarządowi izraelscy urzędnicy obrony wykazywali pewien poziom tolerancji wobec JCPOA w przeszłości, ten sentyment nie rozprzestrzenił się na urzędników publicznych, a Gantz wydaje się być najwyższym rangą członkiem gabinetu, który odzwierciedla to w historii.

Premier Naftali Bennett zapewnił w zeszłym miesiącu prezydenta USA Joe Bidena w Białym Domu, że nie będzie wypowiadał się publicznie przeciwko wysiłkom Waszyngtonu zmierzającym do przywrócenia Iranu do porozumienia z 2015 r., wynegocjowanego przez byłego prezydenta Baraka Obamę i wynegocjowanego w 2018 r. przez jego poprzednika Donalda Trumpa, który nazwał „przekonać”. Było to odejście od poprzednika Bennetta, Benjamina Netanjahu, który agresywnie prowadził kampanię przeciwko JCPOA, a nawet przyjął zaproszenie na wspólną sesję Kongresu, na której bezskutecznie sprzeciwiał się prawodawcom.

Jednak Bennett dał również jasno do zrozumienia, że ​​jest przeciwny umowie nuklearnej i nie oświadczył publicznie, że jego zmartwychwstanie jest czymś, z czym Izrael może żyć, jak zrobił to Gantz we wtorkowym wywiadzie.

Jednak sekretarz obrony dał również jasno do zrozumienia, że ​​chciałby zobaczyć „realny plan B pod przewodnictwem USA”, który obejmowałby znaczną presję polityczną, dyplomatyczną i gospodarczą na Teheran, wywieraną wspólnie przez USA, Europę, Rosję i Chiny w przypadku rozmów w Wiedeń Wysiłki zmierzające do przywrócenia USA i Iranu z powrotem do JCPOA nie przynoszą owoców.

Kamery telewizyjne przed „Grand Hotel Vienna”, gdzie 20 czerwca 2021 r. w Wiedniu odbędą się rozmowy nuklearne w obiegu zamkniętym. (Florian Schroetter / AP)

„Musimy również połączyć Chiny, Azja musi odegrać pewną rolę”, powiedział Gantz, odnosząc się do rosnących więzi gospodarczych Iranu z Dalekim Wschodem. „Izrael nie jest w stanie mieć prawdziwego planu B, nie możemy wprowadzić międzynarodowego systemu sankcji gospodarczych. To musi być prowadzone przez USA.”

READ  Australijski skarbnik Josh Frydenberg rozmawia z Facebookiem o prawie medialnym

„Iran musi się obawiać, że USA i ich partnerzy są poważni” – dodał.

Gantz zwrócił również uwagę na politykę zagraniczną, że Izrael ma swój własny „plan C”, który obejmuje działania militarne.

„Jeśli sytuacja stanie się trudna, damy radę”, powiedział Gantz, po czym przeszedł z hebrajskiego na angielski, aby dodać: „Nie jesteśmy Ameryką, ale mamy swoje możliwości”.

Ostrzegł również, że jeśli światowe mocarstwa nie powstrzymają Iranu przed zdobyciem broni jądrowej, nastąpi wyścig zbrojeń nuklearnych. „Inne stany nie będą po prostu siedzieć w miejscu… kupują je z półki z Pakistanu lub kogo tylko mogą”.

Poproszony o komentarz na temat wycofania się USA z Afganistanu i szybkiego przejęcia kraju przez talibów, Gantz bronił rządu Bidena i stwierdził, że polityka jest „całkowicie zrozumiała…”

Jednak Iran nie może wnioskować ze scenariusza afgańskiego, że „wystarczy pozostać silnym i zdeterminowanym, a Zachód upadnie”.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podaje dłoń premierowi Izraela Naftali Bennett podczas spotkania w Gabinecie Owalnym Białego Domu w Waszyngtonie w piątek 27 sierpnia 2021 r. (Zdjęcie AP / Evan Vucci)

Gantz poczynił również jedne ze swoich najbardziej obszernych komentarzy na temat kwestii palestyńskiej.

Podczas gdy wyraził poparcie dla „konieczności”[ing] tutaj dwa byty polityczne”, nie był cytowany jako używający terminu „państwo” do opisania przyszłej jedności Palestyny, którą sobie wyobraża.

Ponadto powiedział, że Izrael nie zlikwiduje żadnej ze swoich osiedli na Zachodnim Brzegu, pozostawiając znacznie mniej terytorium niż wyobrażają sobie Palestyńczycy dla swojego państwa, co zdaniem większości analityków stworzy realne granice.

“[Palestinian Authority President Mahmoud] Abbas wciąż marzy o liniach z 1967 roku … To się nie stanie ”- powiedział Gantz. „Musi zdać sobie sprawę, że tam zostajemy… Nie niszczymy osiedli”.

READ  Ogromne pożary na zachodnim wybrzeżu USA. W wielu miejscach pomarańczowe niebo pokryte jest chmurami dymu.Wiadomości ze świata

Po raz pierwszy Gantz wyraził sprzeciw wobec ewakuacji osiedli i nawet nie rozróżniania między izraelskimi miastami bliższymi Zielonej Linii a tymi głęboko na Zachodnim Brzegu, jak to robił w przeszłości. Odmowa ewakuacji osiedli była ostatnią polityką Netanjahu, ale nie rozszerzyła się jeszcze na środek mapy politycznej, na której Gantz zamierzał się osiedlić.

Widok placówki Givat Asaf w pobliżu osady Beit El na Zachodnim Brzegu, 15 maja 2014 r. (Miriam Alster / Flash 90)

Niemniej jednak upierał się, że utrzymywanie stosunków z Abbasem i Autonomią Palestyńską jest „wartością o najwyższym znaczeniu”.

Obaj odbyli spotkanie w Ramallah w zeszłym miesiącu, po którym Gantz ogłosił serię drobnych gestów mających na celu poprawę warunków życia Palestyńczyków. Jego biuro twierdzi, że w izraelskim interesie leży wzmocnienie AP, aby przedstawić umiarkowaną alternatywę dla terrorystycznej grupy Hamas, która rządzi Gazą.

Ale Bennett nadal stoi na czele rządu i dał jasno do zrozumienia, że ​​nawet nie spotka się z Abbasem, nie mówiąc już o negocjacjach politycznych z nim.

„Ogólnie rzecz biorąc, rząd działa dobrze – robimy sobie nawzajem miejsce [to work]… ale jestem liderem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ”- powiedział Gantz.

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

READ  Katastrofa helikoptera we francuskich Alpach

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *