Connect with us

Nauka

Fred Jordan, wydawca książek łamiących tabu, umiera w wieku 95 lat

Published

on

Jego ojciec został aresztowany, ale później przemycony z Austrii i przeżył wojnę w piwnicy belgijskiego kościoła chronionego przez biskupa Liège, a starsza siostra Alfreda otrzymała wizę do Stanów Zjednoczonych. Jego matkę w 1940 r. Przyjęto do łódzkiego getta w okupowanej przez Niemcy Polsce, a następnie przewieziono do obozu zagłady w Chełmnie.

Fred, jak go nazywano, uciekł z Wiednia w okresie przedwojennym Misja Kindertransport, która pozwoliła tysiącom dzieci zagrożonych przez nazistów uciec do Wielkiej Brytanii.

Jego formalna edukacja zakończyła się w siódmej klasie. Następnie pracował w papierni, w dostatecznym wieku zaciągnął się do armii brytyjskiej, a po wojnie wrócił do Wiednia, gdzie pracował dla gazety dla armii amerykańskiej. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1949 roku z walizką i 30 dolarami pożyczonymi pieniędzmi, ale skradziono je w pociągu do Kansas City.

W 1951 roku ożenił się z Helen Manson; zmarła w 2012 roku. Oprócz syna zostawia córkę Lynn Jordan i wnuka.

Pan Jordan opuścił Grove w 1977 roku, aby kierować amerykańskim oddziałem Methuen, brytyjskiego wydawcy. Później prowadził wytwórnię w Grosset & Dunlap, po czym na początku lat 80. wrócił do znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej Grove Press, która została sprzedana iz której usunięto Rosset.

Recenzja Evergreen ostatecznie nie została opublikowana, ale była okresowo reaktywowana i obecnie jest publikowana w Internecie. Grove Press połączył się z Atlantic Monthly Press w 1993 roku – w pewnym sensie ofiara swojego sukcesu, pomogła wyeliminować tabu, które ograniczały konwencjonalnych wydawców. W 1990 roku Jordan ponownie opuścił Grove, aby zostać redaktorem naczelnym Pantheon Books, oddziału Random House.

Ale żadne doświadczenie redakcyjne nie powtórzyło jego odkrywczej podróży w Grove and Evergreen Review, powiedział w wywiadzie dla literackiej gazety Delos w 1988 roku, porównując go do filmu science fiction, w którym obcy o większej inteligencji niż Ziemianie namaszczają agentów, aby powstrzymali ich umysły. od starzenia się.

READ  „Nazywają mnie przestępcą”: pracownicy domów opieki, którzy mogą rozprzestrzeniać wirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *