Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Francuski EDF oferuje budowę reaktorów jądrowych w uzależnionej od węgla Polsce

Published

on

Wydany w: Zmieniono:

Francuski gigant energetyczny EDF zaproponował budowę do sześciu reaktorów jądrowych w Polsce, która poszukuje partnera zagranicznego do rozwoju swojego sektora jądrowego, aby poprowadzić swoją energetykę węglową w kierunku neutralności węglowej.

EDF powiedział w środę że złożył ofertę na budowę czterech do sześciu reaktorów EPR trzeciej generacji w dwóch lub trzech lokalizacjach, które pokryłyby do 60 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Polska, to zależy od węgla około 70 procent produkcji energii elektrycznej zobowiązało się do zamknięcia kopalń węgla do 2049 r., zgodnie z celami Unii Europejskiej dotyczącymi neutralności węglowej.

Reaktory miałyby dostarczać energię elektryczną przez co najmniej 60 lat, a firma twierdzi, że jej oferta wspiera “ambitny plan transformacji energetycznej Polski”.

Polska zamierza wybrać zagranicznego partnera do rozwoju swojego sektora jądrowego do 2022 roku, a do konkursu startują firmy francuskie i południowokoreańskie.

Kilka polskich firm i liderów biznesu jest również zainteresowanych małymi, modułowymi firmami reaktor (SMR), o której prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w tym tygodniu, będzie częścią jego Plan inwestycyjny 2030 Ponowna industrializacja Francji.

(z przewodami)

READ  Parlament Europejski debatuje nad praworządnością w Polsce. Ostre słowa w przestrzeni
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *