Connect with us

Świat

Francja. Uczniowie i rodzice o zamordowanym nauczycielu: Nie obraził Mahometa

Published

on

„To straszna zbrodnia, barbarzyństwo”, „Boimy się” – mówią uczniowie i rodzice liceum pod Paryżem, gdzie morderca odciął w piątek (16 października) głowę nauczycielowi historii. „Nauczyciel nie obraził Mahometa” – mówią uczniowie, którzy wzięli udział w kursie dotyczącym wolności słowa.

Uczniowie i nauczyciele przychodzą do szkoły z kwiatami w sobotę. Rodziny i rodzice, niektórzy z dziećmi na rękach, donoszą, że czują się zagubieni i boją się zabójstwa nauczyciela.

W Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem panuje atmosfera szoku i niezrozumienia. Ludzie wciąż tłoczą się na ulicach i przed szkołą, w której uczył zamordowany nauczyciel historii i geografii.

– Był bardzo spokojnym i zrównoważonym człowiekiem – wspominali uczniowie i koledzy nauczyciela, cytowani przez dziennik „Le Figaro”. Kilka dni temu na zajęciach poświęconych wolności słowa nauczyciel pokazał karykatury Mahometa.

„Nigdy tu nie wróci”, ubolewa Mohand, 45-letni mieszkaniec, który jak zwykle spacerował z psem w pobliżu szkoły. 15-letnia Virginie, która znała nauczyciela, mówiła o „dobrych wspomnieniach” nauczyciela.

„Jest tu wioska, zwykle nic się nie dzieje” – mówią francuskie media o życiu w pobliżu Nordine Chaouad. Jej 13-letni syn, który jest w czwartej klasie, jest, jak opisuje to kobieta, przestraszony i źle się czuje. Miał lekcje od zamordowanego nauczyciela, który „mówił o islamie, kreskówkach i tym wszystkim”. Kobieta dodaje: „Mój syn powiedział mi, że nigdy nie chciał okazywać braku szacunku”.

Uczniowie zbierający się poza szkołą powtarzają, że w zeszłym tygodniu nauczyciel poprosił muzułmańskie dzieci o opuszczenie klasy, aby nie czuły się urażone, gdyby pokazały karykatury Proroka. „Nauczyciel nie obraził Mahometa” – powtarzają uczniowie.

„Jestem zdezorientowany, nie mogę w to uwierzyć” – powiedział BFM TV ojciec jednego z uczniów szkoły. – Jestem smutny i zły – dodaje.

W piątek po południu 18-letni uczeń Conflans-Sainte-Honorine High School, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego, brutalnie zamordował swojego nauczyciela historii. Ofiarę ze ściętą głową znaleziono około 200 metrów od szkoły, w której pracował. Prokurator wszczął śledztwo w sprawie „zabójstwa terrorystycznego”.

Podczas akcji policyjnej morderca został zastrzelony, a dziewięć osób zaangażowanych w sprawę zostało zatrzymanych. Wśród zatrzymanych są rodzice mordercy, którzy według agencji AFP niedawno weszli w konflikt z zamordowanym nauczycielem.

Nauczyciel prowadził zajęcia z wolnego słowa i pokazywał karykatury Mahometa. Morderstwo zszokowało i zaszokowało całą Francję.

Katarzyna Stańko z Paryża

READ  Aljaksandr Łukaszenka: Opozycja stara się uczynić Białoruś prowincją Polski Wiadomości ze świata
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *