Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Francja: Kościoły zamknięte do połowy grudnia

Published

on

Francuski rząd zdecydował w poniedziałek (16 listopada), że miejsca kultu w kraju będą zamknięte co najmniej do połowy grudnia z powodu pandemii koronawirusa. Premier Jean Castex i szef MSW Gerald Darmanin rozmawiali z Episkopatem na ten temat.

Biskupi francuscy, którzy przy udziale wiernych sprzeciwiali się administracyjnemu zakazowi odprawiania mszy św., Próbowali przekonać premiera i szefa MSW do złagodzenia ograniczeń. Zakaz będzie obowiązywał we Francji od 3 listopada.

Jednak po poniedziałkowej wideokonferencji episkopatu z ministrem spraw wewnętrznych i premierem ogłoszono, że kościoły we Francji pozostaną zamknięte.

Spotkanie miało początkowo odbywać się wyłącznie z udziałem ministra Darmanina, ale w związku z licznymi protestami katolików, Castex wziął również udział w rozmowach w minioną niedzielę.

Rząd przedstawi raport o stanie zdrowia kraju pod koniec listopada, a kolejny raport w połowie grudnia. Dlatego świątynie mogą być otwarte dla wiernych najwcześniej od połowy grudnia. Jeśli sytuacja sanitarna ulegnie poprawie, rząd przedstawi protokół sanitarny dla miejsc kultu.

Setki katolików modliło się w niedzielę przed zamkniętymi kościołami w wielu francuskich miastach, domagając się ich otwarcia. Niektórzy klękali przed budynkami świątyni pomimo złej pogody i deszczu. Stowarzyszenia Pour la Messe (targi) i Objectif Messe (targi celowe) zapraszają media społecznościowe do wspólnej modlitwy przed kościołami.

Katarzyna Stańko z Paryża (PAP)

READ  Wybory prezydenckie. Prokuratura odmawia przeprowadzenia śledztwa w sprawie wyborów pocztowych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *