Connect with us

Gospodarka

FirstFT: Sunak traktuje priorytetowo NHS, umiejętności i awanse w nieoczekiwanych budżetach

Published

on

Dzień dobry. Ten artykuł jest dostępną na miejscu wersją naszego biuletynu FirstFT. Zarejestruj się w naszym Azja, Europa/Afryka lub Ameryka Dane wyjściowe do wysłania prosto do Twojej skrzynki odbiorczej każdego ranka tygodnia

Rishi Sunak będzie używał w tym tygodniu budżet wesprzeć kruche finanse publiczne Wielkiej Brytanii, jednocześnie koncentrując pozostałe zasoby na NHS, programie wyrównywania, umiejętnościach i pomocy dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

Oczekuje się, że kanclerz otrzyma krótkoterminowy zysk budżetowy od Biura Odpowiedzialności Budżetowej, które podniesie swoje prognozy, aby wykazać silniejszy wzrost w latach 2021 i 2022.

Sunak wykorzysta część tej fiskalnej forsy do sfinansowania kluczowych priorytetów rządowych – w tym pomocy rodzinom w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia tej zimy – ale będzie też przeznaczał część na zabezpieczenie przed przyszłymi wstrząsami gospodarczymi.

Kanclerz przyznała wczoraj, że finanse publiczne Wielkiej Brytanii są bardziej narażone na zmiany stóp procentowych niż większość innych rozwiniętych gospodarek, a kryzys Covid-19 pozostaje zagrożeniem dla gospodarki.

Czy masz jakieś uwagi dotyczące newslettera? Możesz mnie znaleść w … [email protected]. Dziękujemy za przeczytanie FirstFT Europa/Afryka. Oto reszta dzisiejszych wiadomości – Gary

Pięć kolejnych artykułów w wiadomościach

1. Premier RP zarzuca UE „przykładanie pistoletu do głowy” Mateusz Morawiecki obiecał zlikwidować do końca roku organ dyscyplinarny dla sędziów, który Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał za niezgodny z prawem. Ostrzegł jednak, że jeśli Komisja Europejska „rozpocznie III wojnę światową” odbierając obiecaną gotówkę Warszawie, to „będzie bronić naszych praw wszelką bronią, jaką mamy do dyspozycji”.

2. Brytyjska „Gigafactory” stoi w obliczu ogromnej ekspansji Envision, chińska firma stojąca za jedyną brytyjską „Gigafactory”, planuje ogromną rozbudowę swojego zakładu w Sunderland i zamierza zlecić działalność związaną z akumulatorami do pojazdów elektrycznych w celu rozszerzenia swojej działalności w Europie.

READ  Dane NBP zaskoczyły. Znowu wypłacamy dużo pieniędzy

Zakład produkcji akumulatorów firmy Envision w Sunderland. Produkcja z pierwszej fazy ekspansji ma się rozpocząć w 2024 roku w ramach partnerstwa z Nissan UK © Oli Scarff / AFP via Getty Images

3. Bruksela ostrzega przed opóźnieniem wymogów kapitałowych dla banków UE Sekretarz generalny Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego ostrzegł UE, aby nie odkładała kolejnego etapu globalnych przepisów bankowych, ponieważ projekty planów pokazują, że Bruksela proponuje europejskim bankom przedłużenie o dwa lata terminu uzgodnionego na szczeblu międzynarodowym.

4. Brytyjscy eksporterzy naruszają zasady handlu po Brexicie Wiele brytyjskich firm eksportujących do Europy narusza kluczowy element umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią i może stanąć w obliczu fali zakłócających działań organów celnych bloku w przyszłym roku, ostrzegają znawcy branży.

5. UniCredit opuszcza Monte dei Paschi ratować Włoski rząd i UniCredit zerwały negocjacje w sprawie przejęcia kłopotliwego pożyczkodawcy Monte dei Paschi di Siena po nieudanych próbach osiągnięcia porozumienia w sprawie kosztownego dokapitalizowania.

Trawienie koronawirusa

    Wykres przedstawiający światową podaż szczepionek firmy Covax według producenta

Nadchodzący dzień

Zasługi Sezon sprawozdawczy będzie trwał przez następne siedem dni, a 200 spółek z indeksu S&P 500 przedstawi wyniki w Stanach Zjednoczonych i wielu innych w Europie. Facebook, HSBC, Michelin i Posco ogłaszają dziś wyniki za trzeci kwartał.

Informator na Facebooku zeznaje Frances Haugen, była menedżerka produktu Facebooka, będzie dziś zeznawać przed komisją parlamentarną Wielkiej Brytanii. Ustalenia z wewnętrznych dokumentów opublikowanych przez Haugen obejmują: usługi Facebooka były używany do szerzenia nienawiści religijnej w Indiach. (FT, WSJ)

Informator na Facebooku Frances Haugen

Informator na Facebooku Frances Haugen © Stefani Reynolds / Bloomberg

Co jeszcze czytamy i słyszymy

Mozambik przeżywa skandal związany z „obligacjami z tuńczykiem” Przyznanie się do oszustwa w aferze z obligacjami tuńczyka o wartości 2 miliardów dolarów w Mozambiku postawiło Credit Suisse w centrum uwagi w zeszłym tygodniu, ale korupcja w jednym z najbiedniejszych krajów świata została makabrycznie przedstawiona w największym w historii afrykańskim procesie transplantacyjnym.

Arabia Saudyjska napina mięśnie gospodarcze Zachwiane są przytulne relacje firm z UA z Arabią Saudyjską – głównym rynkiem dla wielu firm golfowych. „Przebudzenie” Arabii Saudyjskiej odbija się echem w salach zarządu lokalnych i międzynarodowych firm z siedzibą w Państwie Zatoki Perskiej.

Indra Nooyi: „Firmy takie jak nasza to małe republiki” Przy talerzu grillowanego sera i zupy pomidorowej za 28 dolarów w hotelu Baccarat były szef PepsiCo opowiadał o zmieniających się gigantycznych firmach, o tym, jak sprawić, by więcej kobiet odniosło sukces – i dlaczego otyłość to nie tylko wina przemysłu spożywczego.

Były szef PepsiCo Indra Nooyi

Były szef PepsiCo Indra Nooyi © Ciarán Murphy / FT

Pawternity posuwa się o krok za daleko w pandemicznym boomie zwierząt domowych Pomysł „urlopu PETernity” pojawił się podczas pandemii, gdy kwitnie posiadanie zwierząt domowych. Ale apele o trochę wolnego czasu, aby być z Lockdown Critters są oszałamiające, gdy miliony wciąż nie mają płatnego urlopu rodzicielskiego, pisze Pilita Clark.

Posłuchaj: piekło odcinka z Jasonem Mottem W tegorocznym wydaniu Podcast weekendowy FTLilah Raptopoulos z FT rozmawia z Jasonem Mottem o jego powieści Piekielna książka i kupuje buty sportowe z komentatorem finansowym i felietonistą Robertem Armstrongiem.

Dom

Madison Darbyshire, moja koleżanka z FT z Nowego Jorku, jechała tego lata dziewięć godzin, żeby kupić łóżko. Jest jednym z wielu millenialsów, którzy rezygnują z płaskich paczek na rzecz używanych mebli. Tymczasem ceny antyków gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, ponieważ ich popularność wzrosła. Nostalgia jest modna.

Madison Darbyshire szuka mebli na pchlim targu

Madison Darbyshire: „Używane meble zawsze były definiowane przez uwodzicielską mitologię możliwości natknięcia się na skarb” © Megan Haley / FT

Pamiętaj, że możesz dodać FirstFT do myFT. Możesz także wybrać opcję otrzymywania powiadomienia push FirstFT w aplikacji każdego ranka. Wyślij swoje rekomendacje i opinie na adres [email protected]

Polecane newslettery dla Ciebie

należyta staranność – Najważniejsze historie ze świata finansów korporacyjnych. Zarejestrować tutaj

Pieniądze moralne – Nasz niezbędny biuletyn na temat biznesu odpowiedzialnego społecznie, zrównoważonych finansów i nie tylko. Zarejestrować tutaj

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *