Connect with us

Zabawa

Film, który jest rekordzistą świata, ponieważ był najczęściej przerabiany – historie filmowe

Published

on

Jak we włoskim filmie z 2016 roku nagrano już 18 różnych remake’ów – a jest ich prawdopodobnie więcej w drodze.

Oto pytanie: który film według Ciebie widziałeś najczęściej? Mówię o tej samej historii, która została kilkakrotnie oficjalnie przerobiona.

Na przykład możesz znać wszystkie cztery produkcje Hollywood Rodzi się gwiazda (1937, 1954, 1976 i 2018), a może jesteś wielkim fanem Jane Austen, która jest właścicielem trzech fabularnych adaptacji Duma i uprzedzenie a także niektóre z wielu startowych miniserialów telewizyjnych. Cóż, w ciągu ostatniego tygodnia wpadłem w króliczą norę Idealni nieznajomi, oficjalnie najbardziej remake’owy film wszechczasów po rekordach Guinnessa.

NASZA NAJLEPSZA OFERTA SUBSKRYPCJI!

Wypróbuj trzy wydania magazynu Film Stories – za jedyne 4,99 EUR: dokładnie tutaj!

Pierwotnie opublikowane we Włoszech, Idealni nieznajomi ((Idealni nieznajomi po włosku) przerobiono niesamowitą 18 – osiemnaście lat! – Czasy w tylu różnych krajach. Jeszcze bardziej zaskakujący jest fakt, że wyszedł dopiero w 2016 roku. Racja, 18 przeróbek w mniej niż pięć lat, więcej jest w drodze. A to są prawdziwe filmy, które trafiają do kin, a nie tanie filmy prosto na DVD czy filmy amatorskie. W rzeczywistości są one dość opłacalne.

Jak to się dzieje, jak pozornie zwyczajny włoski dramat szturmem zdobywa światowe kino? Czy to tylko kwestia opłacalności, czy jest coś wyjątkowego w tej historii? Zacznijmy od początku, aby się dowiedzieć.

Pierwsza iteracja Idealni nieznajomi został napisany i wyreżyserowany przez Paolo Genovese i wydany we Włoszech 11 lutego 2016 roku. To dość prosty dramat dla dorosłych, w którym grupa siedmiu przyjaciół w średnim wieku (trzy pary plus jedna) spotyka się na kolacji z winem wieczorem podczas zaćmienia księżyca. Zgadzają się zagrać w grę towarzyską, w której każda osoba kładzie swój telefon na stole, a podczas wieczoru musi upubliczniać każdy SMS, połączenie i wiadomość, które otrzymają, bez względu na to, jak osobiste mogą być.

Nie jest wielkim spoilerem stwierdzenie, że gra kończy się katastrofą dla tej szczególnie cudzołożnej i podstępnej grupy przyjaciół. Mimo to na końcu jest niewielki zwrot, którego tutaj nie ujawnię.

READ  Aleksandra Kwaśniewska potwierdziła, że ​​się udało! Duży brzuch to dowód!

Ogólnie rzecz biorąc, jest to niezwykle fascynujący film, ponieważ odbywa się prawie w całości w stosunkowo przyziemnej jadalni i składa się z ludzi siadających i żartujących w coraz bardziej wojowniczy sposób. Scenariusz wydaje się być napisany na scenę, która strukturalnie jest podobna do adaptacji gier Chłopaki z zespołu i Kto się boi Virginii Woolf? w sposób, w jaki udaje mu się zwiększyć napięcie społeczne scenariusza i zbudować serię objawień, które sprawiają wrażenie, jakby się wzajemnie uzupełniały, a nie następowały jedno po drugim.

Praca zdjęciowa Genovese jest prosta i przejrzysta, nie ma o czym pisać, ale jego scenariusz to ostre i sprytne spojrzenie na nieuniknione powielanie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie związków.

Jak na film o tak małym rozmiarze Idealni nieznajomi wydał zaskakująco dobrze i zadebiutował jako numer jeden we włoskiej kasie. Otrzymał dobre recenzje krytyków, zdobył kilka nagród na festiwalach i zgarnął najlepszy film na gali David de Donatellos (włoskie Oscary). Do tej pory zarobił ponad 30 milionów dolarów, czyli wielokrotność jego szacunkowego budżetu.

W rzeczywistości nadal grał w kinach, gdy rozpoczęła się produkcja pierwszego remake’u greckiego reżysera Thodorisa Atheridisa. Ta wersja została wydana w grudniu 2016 r., Zaledwie dziesięć miesięcy po oryginale. Ma mniejszy wpływ i jest znacznie trudniejszy do znalezienia. Minął prawie rok, zanim kolejny remake hiszpańskiego twórcy filmowego Álex de la Iglesia został wydany w listopadzie 2017 roku.

Idealni nieznajomi (Jestem pewien, że możesz już znaleźć tłumaczenie) to prawie dosłownie ten sam film, co oryginał. Praca kamery jest bardziej zauważalna, a muzyka w niektórych miejscach jest inna, ale poza tym jest przerażająco podobna do filmu Genovese. Na przykład najciekawsze aspekty oglądania tej wersji to drobne różnice kulturowe, jedzenie i projekt głównej rezydencji. Jest też ogólnie bardziej żywy. Po części jest to bardziej dynamiczna kamera, inna część wynika z powiększonego policzka w przedstawieniach. Powiedziałbym, że film jest ogólnie mniej wiarygodny, ale byłem bardziej przekonany o niewierności seksualnej grupy.

READ  Sophie Okonedo, Billy Howle i Denis O'Hare dołączają do „Infinite Storm” - Deadline

Oprócz prawie identycznej fabuły i identycznego czasu trwania, Idealni nieznajomi powtórzył również przebój kasowy włoskiego oryginału, stając się drugim najlepiej ocenianym hiszpańskojęzycznym filmem w Hiszpanii w 2017 roku, zarabiając łącznie 31 milionów dolarów przy szacowanym budżecie 4 milionów dolarów. Doprowadziło to do podwójnego finansowego uderzenia pioruna Idealni nieznajomi Pomysł, jak się leczyć Biuro Program telewizyjny 15 lat temu, w którym dziesiątki krajów są teraz zainteresowane produkcją własnych wersji.

Rok 2018 był rokiem, w którym wszystko się naprawdę zaczęło. Remaki zostały wydane w Turcji, Francji, Meksyku, Chinach, Hungry i Korei Południowej. Podstawowa historia Idealni nieznajomi umożliwia krótką, prostą i niedrogą produkcję i można ją przenosić prawie w dowolne miejsce na świecie, zmieniając szczegóły tła. Ułatwia to krajom przedstawienie sprawdzonego, udanego pomysłu dla krajowej publiczności, która często musi pogodzić się z dubbingowanymi amerykańskimi hitami, które wypierają lokalne kina. Pomaga również to, że tematyka filmu wydaje się mieć uniwersalne zastosowanie.

Reżyser Lee Jae-kyoo zaimplementował koncepcję południowokoreańskiego remake’u, wprowadzając tytuł płynnie w różnych kulturach Bliscy nieznajomi. Ta wersja wciąż jest równie zabawna jak oryginał i udowadnia, że ​​film może funkcjonować poza europejskim środowiskiem pomimo różnych norm społecznych. Po raz kolejny lokuje się styl, scenografię i odniesienia kulturowe (w tym dużo mówi się o służbie wojskowej), ale zaskakujące jest, jak plastyczna jest wyobraźnia. Wygląda na to, że w każdym kraju jest spora część par z klasy średniej, które prowadzą tajne życie i których różne relacje wiszą na wątku zagubionego tekstu.

Większość przeróbek podąża za tym trendem pozostawania bardzo blisko oryginalnego scenariusza, zmieniając niektóre dekoracje okien. Ogólny ton również nieznacznie się zmienia w przypadku różnych reżyserów, ale historia jest bardzo jednolita w porównaniu z innymi, często przerabianymi historiami Idealni nieznajomi Armata. Pomyśl, jak różne są te cztery Rodzi się gwiazda Filmy są, lub różne adaptacje Robin Hooda. Zwykle część apelu dotyczy filmowca, aby nadać znanej historii nowy zwrot, ale za pomocą Idealni nieznajomi Wystarczy zmienić język i lokalizację.

READ  Polski pisarz w więzieniu za nazwanie prezydenta „idiotą”

Wersja Lee Jae-kyoo zarobiła prawie 40 milionów dolarów, prawie ośmiokrotnie więcej niż budżet, co sugeruje, że założenie to ma nadal podstawy, o ile znajdziesz nowe kraje, którym możesz to pokazać. Od tego czasu wersje powstały w Rosji, Armenii, Polsce, Niemczech, Wietnamie, Japonii, Słowacji i Izraelu, a kolejne wersje są w przygotowaniu.

Ostatecznie myślę, że podejście do filmu pomogło znaleźć szerszą międzynarodową publiczność. Założenie to jest wystarczająco kontrowersyjne, aby nikogo nie urazić, wystarczająco nowatorskie, a jednocześnie pozostawia pozytywną nutę, wystarczająco dużo zwrotów akcji, nie będąc zbyt sprytnym dla własnego dobra. Tematy są na tyle szerokie, że trafiają do większości współczesnych widzów z niemal każdego środowiska. Chodzi mi o to, kto naprawdę może się oprzeć przeglądaniu telefonów innych ludzi? To historia, która jest łatwa do wykonania, łatwa do zlokalizowania, a oryginalni twórcy nie mają problemu z hojnym przyznaniem praw różnym studiom. Kiedy dodasz to wszystko razem z odrobiną szansy, otrzymasz najbardziej poprawiony film wszechczasów, o którym wielu z nas nie słyszało.

Większość wersji Idealni nieznajomi Trochę trudno jest dostać się w swoje ręce, jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych, ale polecam sprawdzić kilka, jeśli masz okazję, tylko po to, aby zobaczyć, o co chodzi w tym całym międzynarodowym zamieszaniu. A jeśli nie możesz znaleźć kogoś, kto ma trochę cierpliwości, są szanse, że lokalny remake wkrótce trafi do twoich brzegów.

– –

Dziękuję za Twoją wizytę! Jeśli chcesz wesprzeć nasze próby stworzenia witryny z filmami bez przynęt na kliknięcia:

Śledź historie filmowe na Twitterze Tutaji na Facebooku Tutaj.

Kup nasze Historie filmowe i Historie filmowe dla młodszych druków Tutaj.

Zostań patronem Tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *