Connect with us

Nauka

Film katastroficzny w Afganistanie nadal toczy się w toku, rok po wycofaniu się USA

Published

on

KABUL: Kiedy talibowie zdobyli Kabul 15 sierpnia 2021 r., podczas wycofywania się sił dowodzonych przez USA z Afganistanu, imponujący powrót grupy do władzy oznaczał koniec dwóch dekad wojny, która zabiła dziesiątki tysięcy Afgańczyków na jego terytorium. sama gleba.

Rok później, kiedy kraj był zubożały i odizolowany na arenie światowej pod jego nowym przywództwem, życie zwykłych Afgańczyków zmieniło się – w dużej mierze na gorsze.

Podczas pierwszego okresu u władzy, od 1996 do końca 2001 roku, talibowie ogłosili islamski emirat, narzucając ścisłą interpretację prawa islamskiego, egzekwowaną brutalnymi karami i publicznymi egzekucjami.

Kobiety i dziewczęta zostały wykluczone z życia publicznego, nie mogły pracować ani uczyć się, a nawet nie mogły opuszczać swoich domów bez nikabu i towarzyszącego im męskiego krewnego.

W październiku 2001 r. siły dowodzone przez USA zaatakowały Afganistan i odsunęły Talibów od władzy, oskarżając grupę ukrywającą Osamę bin Ladena, przywódcę Al-Kaidy, który uważał, że jest odpowiedzialny za ataki z 11 września 2001 r. na Stany Zjednoczone, w których zginęło prawie 3000 osób.


Edi Maa trzyma swoje dziecko, które jest leczone z powodu niedożywienia w ośrodku żywieniowym Lekarze bez Granic (MSF) w Heracie. (AFP)

To, co nastąpiło później, to 20 krwawych lat walk między wspieranymi przez NATO afgańskimi siłami narodowymi a partyzantami talibskimi, których celem było odzyskanie władzy.

Pod rządami wspieranej przez Zachód administracji Afganistan rozwijał się wraz z rozwojem niezależnych mediów i rosnącą liczbą dziewcząt uczęszczających do szkoły i na uniwersytet.

Jednak w wielu regionach poza wielkimi miastami Afgańczycy znali tylko wojnę, pozbawiając ich wielu projektów rozwojowych realizowanych gdzie indziej przez zagranicznych darczyńców.

Teraz, gdy siły dowodzone przez USA wycofały się, a talibowie przeszli z wojny partyzanckiej do codziennego życia w kraju, bezpieczeństwo znacznie się poprawiło.


Podczas pierwszego okresu u władzy, od 1996 do końca 2001 roku, talibowie ogłosili islamski emirat, narzucając ścisłą interpretację prawa islamskiego, egzekwowaną brutalnymi karami i publicznymi egzekucjami. (AFP)

„W ostatnich latach widzieliśmy wojnę. Codziennie żyliśmy w strachu. Teraz jest spokojnie i czujemy się bezpiecznie” – powiedział Arab News Mohammad Khalil, 69-letni rolnik z północno-zachodniej prowincji Balch. „W końcu możemy oddychać.”

READ  Lekarze ostrzegają CDC, aby doradzał w sprawie skutków ubocznych szczepionek

Ale niespokojny spokój ma swoją cenę.

Zależna od pomocy gospodarka Afganistanu spada od czasu powrotu talibów do władzy. Miliardy dolarów pomocy zagranicznej zostały zawieszone, a około 9,5 miliarda dolarów w aktywach afgańskiego banku centralnego zaparkowanych za granicą zostało zamrożonych.

Przy odmowie uznania międzynarodowego, zawieszeniu pomocy i sparaliżowaniu systemu finansowego ONZ twierdzi, że Afganistan stoi w obliczu katastrofy humanitarnej. Około 20% z 38 milionów mieszkańców tego kraju jest już na krawędzi głodu.

Afganistan: rok od przejęcia władzy przez talibów

15 sierpnia 2021 Kulminacją kampanii talibów jest upadek Kabulu.

30 sierpnia Ostatnie wojska amerykańskie odlatują z lotniska w Kabulu po ewakuacji ponad 120 000 osób w ciągu 17 dni.

Wrzesień – Wprowadzany jest nowy rząd tymczasowy. Talibowie przywracają budzącą postrach policję religijną.

Październik – Ponad 120 osób zginęło w dwóch eksplozjach w meczetach, które twierdził Daesh w Kandaharze i Kunduz.

styczeń 2022 – Pozbawiony pomocy Afganistan pogrążony jest w głębokim kryzysie gospodarczym i humanitarnym.

Marsz – Talibowie uniemożliwiają licealistom powrót do szkoły. Urzędnicy państwowi muszą zapuścić brodę.

Mógłby – Kobiety i dziewczęta muszą nosić hidżab i zakrywać twarze w miejscach publicznych. Kobietom nie wolno podróżować samotnie na długich dystansach.

Czerwiec – W wyniku potężnego trzęsienia ziemi zginęło ponad 1000 osób, a tysiące zostało bez dachu nad głową.

Sierpień – USA ogłaszają śmierć przywódcy Al-Kaidy Aymana Al-Zawahiriego podczas ataku drona na jego kryjówkę w Kabulu.

Wraz ze spadkiem wartości afgańskiej waluty ceny podstawowych towarów poszybowały w górę. Ciągła susza dodatkowo pogorszyła sytuację na obszarach wiejskich.

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca szacuje, że około 70% afgańskich rodzin nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb żywnościowych.

„Przeważnie jemy chleb i pijemy herbatę lub po prostu wodę. Nie dostawaliśmy dla dzieci mięsa, owoców ani nawet warzyw. Tylko kilka osób ma kozy lub krowy, którymi karmią dzieci mlekiem” – powiedział Khalil.

READ  Ekologiczny lęk i zmiany klimatyczne oczami następnego pokolenia - Monash Lens

W stolicy, Kabulu, żywność jest powszechnie dostępna, ale niewielu może sobie pozwolić na bogatą, pożywną dietę.

„Na rynku jest dużo żywności, ale nie mamy pieniędzy, aby ją kupić” – powiedział Arab News Mohammad Barat, 52-letni pracownik penitencjarny.

Zbliżająca się katastrofa to nie tylko szokujący poziom ubóstwa, ale także utracona nadzieja i szanse.

Dziesiątki tysięcy Afgańczyków uciekło z kraju w ciągu kilku chaotycznych dni w sierpniu zeszłego roku, gdy siły amerykańskie i ich partnerzy w koalicji pospiesznie przetransportowali Afgańczyków z lotniska w Kabulu. Wielu innych, w tym profesjonalistów, poszło w jego ślady.

„Lekarze wyjeżdżają, inżynierowie wyjeżdżają, profesorowie i specjaliści również wyjeżdżają z kraju” – powiedział Arab News Abdul Hamid, student Uniwersytetu w Kabulu. „Nie ma nadziei na lepszą przyszłość”.

Ci, którzy pracowali dla obalonego, wspieranego przez Zachód rządu, zostali usunięci z życia publicznego, zwłaszcza kobiety, które teraz są zmuszane do noszenia zakryć twarzy, mają zakaz samotnego podróżowania na duże odległości i nie mogą pracować w większości sektorów innych niż zdrowie i edukacja. Edukacja.


Kobiety spotykają się w codziennym życiu z coraz większą liczbą ograniczeń; prawda, bojownicy talibów w Kandaharze świętują wycofanie się USA. (AFP)

Edukacja również była ściśle ograniczona do kobiet, chociaż od czasu odzyskania przez talibów kontroli nad krajem jedno z głównych żądań społeczności międzynarodowej było umożliwienie dziewczętom uczęszczania do szkół i uczelni.

W połowie marca, po miesiącach niepewności, talibowie powiedzieli, że pozwolą dziewczętom wrócić do szkoły. Jednak kiedy dotarli do szkół w całym kraju, aby wznowić naukę, osoby powyżej 13 roku życia zostały zmuszone do powrotu do domu.

W podjętej w ostatniej chwili decyzji talibowie ogłosili, że szkoły średnie pozostaną zamknięte dla dziewcząt, dopóki nie zostanie wprowadzony plan przyjęcia ich zgodnie z prawem islamskim.

Prawie pół roku później nastolatki obawiają się, że w najbliższym czasie nie wrócą do klasy.

„Nie ma powodu, aby zabraniać dziewczętom chodzić do szkoły”, powiedział Arab News Amal, jedenastoklasista Rabia Balkhi High School w Kabulu. „Oni po prostu nie chcą, abyśmy byli wykształceni”.


Teraz, gdy siły dowodzone przez USA wycofały się, a talibowie przeszli z wojny partyzanckiej do codziennego życia w kraju, bezpieczeństwo znacznie się poprawiło. (AFP)

Pomimo powtarzających się twierdzeń w przeważającej mierze islamskich fundamentalistów pasztuńskich, że czas i doświadczenie wygładziły ich granice, ulice Kabulu coraz bardziej przypominają erę rządzoną przez Talibów sprzed 2002 roku.

READ  Iraccy iraccy migranci złapani w napięciach na białoruskich granicach wracają do domu

Od czasu przywrócenia Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Rozpustom, które wzmacnia surową interpretację islamu przez grupę, tradycyjne stroje, turbany i burki zastąpiły garnitury i dżinsy, które jeszcze rok temu były uważane za normalne w afgańskiej stolicy .

Zmieniają się również kluczowe symbole tożsamości narodu, a czarno-biała flaga talibów pojawia się teraz na budynkach rządowych i w przestrzeni publicznej, stopniowo zastępując trójkolorową flagę Afganistanu, pomimo wcześniejszych obietnic, że nie zostanie ona zmieniona.

Dla niektórych zastąpienie starej flagi narodowej jest czymś więcej niż symbolicznym i wskazuje na porwanie kraju przez talibów.

„Nie reprezentuje żadnego rządu ani reżimu. Talibowie mogliby zatrzymać jedno i drugie” – powiedział Arab News Shah Rahim, 43-letni mieszkaniec Kabulu.

„Flaga jest reprezentacją naszego narodu, naszych wartości i naszej historii”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.