Connect with us

Nauka

Kolejna premiera SpaceX w NASA: kiedy oglądać

Published

on

Na Florydzie w niedzielę rakieta i kapsuła zbudowana przez SpaceX przeniosą członków załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Misja NASA jest następstwem udanej demonstracji tego samego statku kosmicznego, który wystrzelił w maju i w sierpniu powrócił na Ziemię dwóch astronautów. Oto, co musisz wiedzieć o uruchomieniu.

Czterech astronautów – trzech z NASA, jeden z JAXA, japońskiej agencji kosmicznej – będzie siedzieć wewnątrz kapsuły SpaceX Crew Dragon, wystrzelonej na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9. Misja jest znana jako Załoga-1, a astronauci nazwali swoją kapsułę Odpornością. Kierują się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na sześciomiesięczny pobyt.

To pierwszy z tego, co NASA nazywa „operacyjnymi” lotami Crew Dragon. W maju odbyła się misja demonstracyjna z dwoma astronautami NASA – Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem – na pokładzie. Ten start, w kapsule o nazwie Endeavour, był pierwszym razem, gdy załogowa misja wystartowała ze Stanów Zjednoczonych na orbitę od wycofania promów kosmicznych NASA w 2011 roku. Jego powrót był także pierwszym lądowaniem na wodzie przez astronautów na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego. odkąd kapsuły Apollo przestały latać w latach 70.

NASA polegała na rosyjskich rakietach Sojuz, aby przenieść swoich astronautów na stację kosmiczną. Stało się to coraz droższe, osiągając koszt ponad 90 milionów dolarów za miejsce.

Misja Crew-1 ma wystartować w niedzielę o 19:27 czasu wschodniego z Kennedy Space Center na Florydzie. Telewizja NASA emisja rozpocznie się o 15:15

Astronauci pojawią się na stacji kosmicznej około godziny 23:00 czasu wschodniego w poniedziałek, podróż trwa około 27 godzin.

Prognozy dają obecnie 50% szans na korzystne warunki na platformie startowej. SpaceX i NASA obserwują również dalej na Oceanie Atlantyckim. Pogoda i wody tam muszą być dość spokojne, na wypadek gdyby coś poszło nie tak podczas wejścia na orbitę, a Smok Załogi musi to zrobić awaryjne wodowanie (niekorzystne warunki pogodowe spowodowały przesunięcie wcześniejszej sobotniej daty startu).

READ  Nowe zdjęcia słońca w wysokiej rozdzielczości pokazują, jak przerażająca jest jego struktura z bliska

Jeśli uruchomienie w niedzielę jest opóźnione, w środę istnieje możliwość utworzenia kopii zapasowej.

Michael S. Hopkins, 51, pułkownik Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, jest dowódcą tego lotu. (Pułkownik Hopkins jest także pierwszym członkiem nowo utworzonych Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, który poleciał w kosmos). Był jednym z dziewięciu astronautów wybranych przez NASA w 2009 roku. Wcześniej odbył swoją podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2013 i 2014 roku. spędzić 166 dni na orbicie.

Shannon Walker55-letnia kobieta przebywała wcześniej na stacji kosmicznej w 2010 r. Dr Walker ma tytuł doktora fizyki kosmosu na Uniwersytecie Rice, gdzie badała interakcje wiatru słonecznego z atmosferą Wenus.

Soichi Noguchi55-letni astronauta japońskiej agencji kosmicznej JAXA odbędzie trzecią podróż w kosmos. Był członkiem załogi promu kosmicznego Discovery w 2005 roku podczas pierwszego startu wahadłowca po utracie Columbii i jej siedmiu astronautów ponad dwa lata wcześniej.

Podczas tej wizyty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pan Noguchi odbył trzy spacery kosmiczne. Obejmowało to testowanie technik opracowanych w celu naprawy uszkodzeń płytek grzewczych na promie podobnym do tego, co skazało Kolumbię, kiedy ponownie wszedł w ziemską atmosferę. W 2009 i 2010 spędził pięć miesięcy na orbicie jako członek załogi stacji kosmicznej.

Victor Glover44, wybrany przez NASA w 2013 roku na astronautę, odbędzie swój pierwszy lot kosmiczny. Będzie pierwszym czarnym astronautą NASA, który będzie służył na pokładzie załogi stacji kosmicznej. Osiągnięcie pana Glovera jest godne uwagi dla NASA, która pracowała nad zwróceniem uwagi na „ukryte postacie”W swojej historii, ale do tej pory wysłał w kosmos tylko 14 czarnoskórych Amerykanów z łącznie ponad 300 astronautów NASA.

Nie będzie pierwszym czarnym astronautą na pokładzie stacji. Ale ci, którzy wyprowadzili go z NASA, byli członkami załóg promów kosmicznych podczas budowy stacji i ukończyli tylko krótkie pobyty na placówce.

READ  RTL Today – Oszustwo: To będzie boli: 10 największych oszustw Covida

Allyson Waller wniosła swój wkład w raportowanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *