Connect with us

Gospodarka

Fiji Times »Prezydent Polski sprzyja« rynkowych »reformach mediów

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Przejmowanie mediów należących do zagranicznych firm powinno odbywać się na warunkach rynkowych, a nie obowiązkowych rozwiązaniach – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na znak, że może sprzeciwić się ustawie, która według krytyków ma na celu zdławienie kanału informacyjnego krytykowanie rządu.

Na początku sierpnia Polska Izba Gmin uchwaliła ustawę zakazującą firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które kontrolują polskich nadawców.

Posunięcie to zostało skrytykowane przez Stany Zjednoczone i Komisję Europejską.

Opozycja twierdzi, że ustawa ma na celu uciszenie kanału informacyjnego TVN24, który należy do amerykańskiej grupy medialnej Discovery Inc i jest krytyczny wobec prawicowego nacjonalistycznego rządu w Polsce.

Spółka macierzysta TVN24, TVN, jest własnością Discovery Inc za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii w celu obejścia zakazu dla firm pozaeuropejskich, które są właścicielami ponad 49% polskich firm medialnych.

Projekt ustawy zakazywałby takiej regulacji.

„Ogólnie uważam, że repolonizacja mediów to ważna kwestia, ale najlepiej byłoby, gdyby odbywała się na zasadach rynkowych… a nie przymusowo” – powiedział Duda w wywiadzie dla kontrolowanej przez państwo telewizji TVP Info.

„To bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów z dwóch powodów: po pierwsze ze względu na ochronę własności… i po drugie ze względu na wartość wolności słowa” – dodał.

Wyższa izba parlamentu, Senat, przegłosuje teraz ustawę.

Wszystkie ustawy muszą zostać zatwierdzone przez obie izby parlamentu i podpisane przez Dudę, aby stały się prawem.

Prezydent ma prawo zawetować projekty ustaw lub zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie, czy są one zgodne z Konstytucją.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.