Connect with us

Świat

EXPLAINER: Jak Chiny wykorzystują metalowe bariery do walki z COVID

Published

on

EXPLAINER: Jak Chiny wykorzystują metalowe bariery do walki z COVID

TAIPEI, Tajwan (AP) – Kilka dzielnic Szanghaju wzniosło metalowe bariery w ostatni weekend w ramach walki miasta z epidemią COVID-19, wywołując protesty i gniew niektórych mieszkańców.

Pracownicy w białych ubraniach ochronnych od stóp do głów wznieśli ogrodzenia z ogniw łańcuchowych i metalowe panele, aby odgradzać ulice, dzielnice mieszkalne, a nawet wejścia do niektórych budynków mieszkalnych. Większość z 25 milionów mieszkańców miasta nie mogła już opuścić swoich domów podczas miesięcznej blokady, chociaż od tego czasu niektóre dzielnice zostały otwarte.

Bariery są rozmieszczone, aby zapewnić kontrolę nad ruchem, często pozostawiając tylko małe wejście, które można łatwo strzec.

CZY STOSOWANIE OGRODZENIA LUB BARIER METALOWYCH NOWE?

Bariery są nowością w Szanghaju, ale zostały wdrożone w innych miastach w całych Chinach podczas pandemii. Na przykład na początku 2020 r. niektóre komitety sąsiedzkie — najniższy szczebel samorządu lokalnego — wzniosły metalowe panele i ogrodzenia w niektórych częściach Pekinu, aby kontrolować wejścia do domów. Wuhan, gdzie pierwsze przypadki COVID-19 zgłoszono w grudniu 2019 r., również postawił metalowe bariery w całym mieście.

Sposób ich użycia jest różny. Czasami rząd stawia ogrodzenia wokół całych bloków mieszkalnych, pozostawiając tylko jedno lub dwa wejścia. W innych przypadkach budują ogrodzenia przed poszczególnymi osiedlami mieszkaniowymi.

Ogrodzenia rozpowszechniły się również w regionach przygranicznych, w tym w Suifenhe, północno-wschodnim mieście graniczącym z Rosją. Metalowe barierki blokują całe ulice.

DLACZEGO LUDZIE PROTESTOWALI W SZANGHAJU?

Szanghaj nie wznosił metalowych barier na dużą skalę w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii i szczycił się bardziej ukierunkowanymi środkami nieblokującymi. Zmieniło się to wraz z niedawną epidemią, zasilaną przez wysoce transmitowalny wariant omicron BA.2. Zgodnie ze wspólnym hasłem władze centralne wprowadziły blokadę w całym mieście, uniemożliwiając ludziom nawet wyjście na zewnątrz.

READ  Koronawirus w Polsce i na świecie. Raport dzienny - środa 16 września

Wielu mieszkańców Szanghaju było rozzłoszczonych barierami blokującymi wejścia do ich budynków mieszkalnych, a niektórzy rozzłoszczeni obywatele rozpowszechniali w Internecie filmy przedstawiające protesty. Na nagraniu zweryfikowanym przez AP mieszkańcy wychodzący z budynku w dzielnicy Xuhui w Szanghaju rozwalili siatkową barykadę przy głównym wejściu i wpadli w furię, szukając ochroniarza, który ich zdaniem był odpowiedzialny za wzniesienie.

Szanghaj stosuje system warstwowy, dzieląc dzielnice na trzy kategorie w oparciu o ryzyko transmisji. Osoby z pierwszej kategorii podlegają najsurowszym kontrolom COVID-19 i są głównym celem barier.

Jednak niektórzy urzędnicy sąsiedztwa w Szanghaju budują kordony w obszarach, które nie należą do najsurowszej kategorii. Mieszkaniec zadzwonił na policję, aby zaprotestować przeciwko zamknięciu ulic w pobliżu jego domu, mówiąc, że jego dom nie należy do pierwszej kategorii. On i dwóch innych mieszkańców jego kompleksu próbowali powstrzymać robotników przed wzniesieniem metalowych barier, ale zostali zatrzymani przez pracownika komitetu sąsiedzkiego. Według relacji mężczyzny, którą zamieścił na WeChat, policjant powiedział mieszkańcom, że nie mają prawa wychodzić z mieszkania.

„To głębokie, głębokie uczucie bezsilności. Kto może mi powiedzieć: czy jest nadzieja dla tego miejsca?”, pisał. Odmówił podania nazwiska.

JESTEŚ ZDJĘTY?

W niektórych przypadkach mieszkańcy odnieśli sukces w swoich protestach.

Mieszkańcy kompleksu mieszkalnego w dzielnicy Putuo w Szanghaju gwałtownie protestowali po tym, jak 16 kwietnia komitet mieszkaniowy zainstalował kłódkę na drzwiach ich budynku.

„To było bardzo nagłe, bez wcześniejszego powiadomienia i nie chodziło tylko o budynek. Każde miejsce poniżej było odgrodzone kordonem. Blokowała każdą drogę ucieczki” – powiedziała mieszkanka Szanghaju, która poprosiła o identyfikację przy użyciu tylko swojego nazwiska, Zhang. „Jeśli zdarzy się wypadek lub pożar, wszyscy na pewno zginą”.

Mieszkańcy budynku wezwali policję i infolinię miejską. Komitet mieszkaniowy ustąpił i zamiast tego przykleił taśmę do drzwi, ale ostrzegł mieszkańców, że zniszczenie taśmy spowoduje konsekwencje prawne, zgodnie z zawiadomieniem wysłanym do mieszkańców i przekazanym Zhang AP.

READ  Xi Jinping: Chiński prezydent obiecuje dążyć do „zjednoczenia” z Tajwanem za pomocą pokojowych środków

Wiele barier zostało usuniętych w Pekinie po tym, jak w ciągu ostatnich dwóch lat w mieście nie doszło do poważnego wybuchu epidemii. Teraz jednak kompleksy mieszkalne z pozytywnymi przypadkami są ponownie barykadowane.

—-

Współautor Associated Press Chen Si przyczynił się do powstania tego raportu z Szanghaju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *