Connect with us

Gospodarka

EXCLUSIVE Polska będzie zaopatrywać niemiecką rafinerię Schwedt tylko w przypadku wycofania się Rosniefti jako udziałowca

Published

on

Zakłady przemysłowe rafinerii ropy naftowej PCK na zdjęciu w Schwedt nad Odrą w Niemczech 9 maja 2022 r. Firma odbiera ropę z Rosji rurociągiem Przyjaźń. REUTERS/Hannibal Hanschke

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA/BERLIN, 22 września (Reuters) – Polska pomoże w dostawach ropy do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt tylko wtedy, gdy rosyjska Rosnieft (ROSN.MM) zostanie całkowicie usunięty jako udziałowiec, podał polski resort klimatu, zwiększając presję na Niemcy, aby w pełni znacjonalizować rafineria.

Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią Schwedt, w większości należącą do Rosneft Germany, w zeszły piątek, podczas gdy Berlinowi zależy na wzmocnieniu dostaw energii. Umieściła Rosnieft Germany w powiernictwie niemieckiego regulatora przemysłu, ale Rosnieft wciąż posiada 54% akcji firmy. Kontynuuj czytanie

Federalne Ministerstwo Gospodarki prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami, w tym z polską firmą – poinformowały dwa koła rządowe w Berlinie. Reuters podał w zeszłym tygodniu, że największa polska rafineria PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w Schwedt, który dostarcza 90% berlińskiego paliwa. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Berlin dąży do wypełnienia zobowiązania Unii Europejskiej do wyeliminowania importu rosyjskiej ropy do końca roku, co zostało spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.

Rafineria w Schwedt do tej pory pozyskiwała większość swojej ropy z Rosji, a Berlin poszukuje obecnie innych krajów, które mogłyby dostarczać Schwedt.

„W toczących się polsko-niemieckich rozmowach technicznych o dodatkowych dostawach ropy dla Niemiec strona polska tłumaczy, że ewentualna pomoc jest możliwa pod warunkiem usunięcia Rosnieftu Niemcy z listy udziałowców PCK Schwedt” – odpowiedział Reuterowi polski resort klimatu. pytania.

Federalny minister gospodarki Robert Habeck powiedział w zeszłym tygodniu, że rozmowy z Polską o dostawach ropy dla Schwedt są bardzo zaawansowane. Jego ministerstwo ogłosiło w czwartek, że rozmowy z Polską będą kontynuowane.

READ  Przemiany tektoniczne w krajobrazie politycznym Polski - przyszłość socjaldemokracji

„Nasi polscy przyjaciele z zadowoleniem przyjęli decyzję o powierzeniu Rosniefti Niemiec w powiernictwo. Otwiera to przed nami nowe możliwości współpracy i cieszymy się, że możemy kontynuować nasze rozmowy – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki.

Rosnieft zapowiedziała, że ​​będzie mogła zaskarżyć do sądu decyzję Berlina o powierzeniu niemieckiej spółki zależnej spółki w powiernictwo.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Marcusa Wacketa i Marka Strzeleckiego; Montaż przez Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.